Na Dalíkově pobytu v penzionu ministerstvo chybu nenašlo, vyšetřování bude pokračovat

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 11. 2019 14:22
Ministerstvo spravedlnosti zatím nezjistilo žádné nestandardní skutečnosti ohledně zaměstnávání odsouzených ve Věznici Znojmo. Úřad zkontroloval situaci ve věznici poté, co Aktuálně.cz ve čtvrtek informovalo o tom, že odsouzený lobbista Marek Dalík docházel pracovat do znojemského penzionu.
Marek Dalík.
Marek Dalík. | Foto: Marek Pokorný

Informace ministerstvo podle mluvčího úřadu Vladimíra Řepky prověřovalo od pátečních časných ranních hodin. Ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO) o zaměstnávání vězňů ve znojemské věznici také informoval generální ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal, a to v rámci porady vedení.

"Dnešní kontrola doposud neobjevila žádné nestandardní skutečnosti. Další šetření ze strany ministerstva pokračuje a bude vyhodnoceno," sdělil mluvčí. Podle něj luxusní znojemský penzion U Císaře Zikmunda zaměstnal od roku 2007 celkem 46 vězňů a že tam většinou současně pracovali jeden až dva odsouzení.

Jak ale zjistilo Aktuálně.cz, v posledních dvou letech dodala věznice penzionu jediného vězně - Marka Dalíka. Proč vybrala právě jeho, není jasné. Dalík byl v penzionu daleko od společnosti spoluvězňů i kontroly dozorců. Stát přenesl denní část jeho trestu na Vlastu Masri, která podnik provozuje.

Z resortu spravedlnosti a vězeňské služby jsou páteční čísla o celkovém počtu vězňů, zmíněných 46 odsouzených, zaměstnaných v penzionu od roku 2007 už potřetí jiná. Mluvčí Vězeňské služby Petra Kučerová Českému rozhlasu ve čtvrtek řekla, že jich bylo zhruba 60. 

Když Aktuálně.cz ve čtvrtek na Dalíkův vězeňský režim upozornilo, přímo od mluvčí znojemské věznice Ludmily Lenikusové získalo ještě jiná čísla. Dramaticky nižší. "Na dotazovaném pracovišti (U Císaře Zikmunda, pozn. aut.) za poslední rok pracoval jeden odsouzený, stejně tomu bylo i v letech 2013, 2014, 2015, 2017 a 2018, v letech 2007 - 2012 a 2016 zde pracovali dva odsouzení." 

Dalík nepil, tvrdí ministerstvo

"Kontrola zaměstnaných odsouzených ze strany Vězeňské služby probíhala nejméně jedenkrát týdně, a to namátkově v různých časových intervalech a různými zaměstnanci. Během kontrol Vězeňská služba ČR, stejně jako Generální inspekce bezpečnostních sborů či krajské státní zastupitelství, nezjistila žádná pochybení," konstatoval Řepka.

Dále uvedl, že Dalík byl při každém odchodu a příchodu do věznice podroben dechové zkoušce na alkohol, vždy s negativním výsledkem. Na pracovišti trávil standardní dobu, tedy 8,5 hodiny. Mimo pracovní dobu se zdržoval ve věznici v cele s dalšími šesti odsouzenými.

Dalíka, který byl odsouzen k pěti letům vězení za podvod při nákupu obrněných transportérů Pandur pro českou armádu, soud v pondělí podmíněně propustil na svobodu. Někdejší tajemník premiéra Mirka Topolánka si tak za mřížemi odpykal polovinu trestu.

Myslel jsem, že už od toho budu mít pokoj, řekl Dalík

Aktuální zájem médií o jeho pracovní zařazení ve věznici v pátek Dalík okomentoval pro web Neovlivní.cz. "Myslel jsem, že když jsem trest přijal, řádně i půlku odpykal a teď jsem byl za standardních podmínek propuštěný na podmínku, budu mít pokoj," uvedl muž, který chce nyní žít ve svém domě ve Francii a v ČR plánuje rozvíjet svou firmu zaměřenou na development.

"Byla to každodenní práce, která začíná úklidem, přes drobné opravy, rekonstrukce toalet nebo koupelen. Dělali jsme také fasádu," popsal náplň své pracovní činnosti v penzionu.

Dalík dále řekl, že o zařazení na venkovní pracoviště nežádal a že předtím strávil celkem 13 měsíců jen ve věznici. Podle něj chodí ven pracovat všichni vězni, kteří k tomu splňují kritéria. "Bohužel můj obličej už je natolik známý, že kdybych tam dělal něco, co bych dělat neměl, určitě by se našel někdo, kdo by to tak nenechal. Kromě toho bych to nikdy nedělal. Třeba i proto, že bych si tím mohl ohrozit podmínečné propuštění," dodal.

Video: Dalíkova práce v penzionu je job snů. Společnost se musí vězňům otvírat, říká advokát

Společnost by se měla vůči nerizikovým vězňům otevírat, Dalík je pozitivní vlaštovka, máme nedostatek polouzavřených věznic, říká Miroslav Krutina | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy