Nové dotace: Obce mohou budovat nádrže na dešťovou vodu, lidé naopak malé rybníky

ČTK ČTK
6. 2. 2019 18:50
Ministerstvo životního prostředí v pondělí vypsalo výzvu s dotací jedné miliardy korun na projekty takzvané velké dešťovky pro obce. Úřad tím podpoří hospodaření se srážkovou vodou, obce a města mohou postavit například velké nádrže pod komunikacemi. Naopak občané si budou moct na vlastním pozemku snadněji vybudovat malé rybníky. Tím by přispěli ke zlepšení krajiny, aby byla odolnější proti suchu,
Richard Brabec.
Richard Brabec. | Foto: Ludvík Hradilek

Program zvaný velká dešťovka slouží obcím a městům například k tomu, aby si v rámci rekonstrukcí udělaly nádrže na dešťovou vodu pod komunikacemi, vystavěly zelené střechy, vyměnily nepropustné povrchy za propustné nebo odvodnily parkoviště do zasakovacích pásů. Podle údajů ministerstva životního prostředí (MŽP) si obce dosud zažádaly o více než 60 milionů korun, nyní mají k dispozici další miliardu poskytovanou z evropských fondů. 

Současná sněhová pokrývka v sobě podle odhadů zadržuje zhruba 3,5 miliardy kubíků vody. "To je obrovské množství a bylo by to krásné, kdybychom mohli počítat s tím, že nám ten sníh bude postupně odtávat do dubna a bude nám sytit nejen vodní nádrže, povrchové zdroje, ale i ty podzemní a zemědělskou půdu," řekl ministr Richard Brabec (ANO) na středeční tiskové konferenci po druhém jednání Národní koalice pro boj se suchem.

"Bohužel počasí nám vyvádí psí kusy a není žádný důvod, aby je nevyvádělo i nadále," dodal. Může se stát, že voda rychle odtaje a odteče. Česko si podle něj musí uvědomit, že se potýkalo se suchem pět let.  "Celá řada podzemních mělkých zdrojů, na kterých je závislý více jak milion lidí v České republice, poprvé po 100 letech vyschla. My neporučíme větru dešti a v tuto chvíli opravdu nevíme, jak bude vypadat začátek vegetační sezony," konstatoval.

Lépe zadržet vodu v krajině mají ale i další opatření. Lidé si také například budou moct na vlastním pozemku vybudovat malý rybník snadněji než doposud. "Proto jsme iniciovali novelu vodního a stavebního zákona, kdy by lidem pro stavbu rybníka do dvou hektarů s výškou hráze do 1,5 metru nově stačilo pouze ohlášení," řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Sněmovna má o novele jednat v polovině února. Miliardové investice jdou i do zlepšení vodovodních řadů.

Resort životního prostředí dále připravuje sedmiletý výzkumný program Prostředí pro život, který podpoří zhruba čtyřmi miliardami korun. Asi polovina částky je vyčleněna na výzkum v oblasti boje se suchem. Program má celkem šest tematických priorit. První veřejné soutěže by měly být vyhlášeny do poloviny roku 2019. Ministerstvo je gestorem obsahu programu, administraci bude mít na starosti Technologická agentura ČR.

"Nemáme ještě specifikované konkrétní projekty, ale bude to do všech oblastí, které si lze v boji se suchem představit. Od předpovědního systému hydrometeorologie, přes konkrétní opatření typu umělé infiltrace, zadržování vody v krajině, využití srážkových vod. Je to celá skupina oblastí. Program je nový, ještě není schválený," řekl Brabec. Návrh by měl brzy předložit vládě.

Úřad na letošní rok plánuje také realizaci dvou pilotních projektů umělé infiltrace. "Zjednodušeně řečeno, využíváme toho, že ve chvíli, kdy je vody hodně v povrchových tocích, ji účelově čerpáme a necháme ji zasakovat do podzemí, kde ji potom máme jako v pomyslné kasičce a můžeme ji použít, až ji budeme potřebovat," vysvětlil Brabec.

Celkově podle Brabce za zhruba rok a půl jeho úřad uskutečnil takřka 320 projektů, díky nimž asi 145 000 lidí získalo nové zdroje pitné vody. Dotace byly určeny například na prohloubení studní či výstavbu nových vrtů.

Ministr Toman dále zdůraznil, že jen díky velkým vodním nádržím byl loni dostatek pitné vody pro obyvatele. "Hladiny některých vodních nádrží se dostaly na historická minima. Nyní je na většině stav vody takový, že dokážeme v případě opakování extrémního sucha zajistit dost vody nejen pro zásobování obyvatel, ale i pro průmyslové podniky, nebo chlazení elektráren," dodal. Resort zemědělství za poslední tři roky vynaložil v boji proti suchu 29 miliard korun.

Na boj se suchem cílí také pokračující program dešťovka pro domácnosti, ze kterého MŽP podporuje zakoupení a instalaci nádrží na shromažďování dešťové vody určené k zalévání nebo splachování či systémy na přečištění vody.

Ministerstvo životního prostředí dosud schválilo přes 3700 projektů za necelých 170 milionů korun. Za posledních zhruba pět let ministerstvo z evropských i národních zdrojů podpořilo více než 6000 projektů za sedm miliard korun na zadržení vody v krajině. Jde o stovky rybníků, tůní, mokřadů či úpravu vodních toků. Pro letošní rok jsou vyčleněny další dvě miliardy, v roce 2020 by měla být částka podobná.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Za vraždu cyklistky v Olomouci si muž odpyká 25 let, odvolání vzal zpět

Za loňskou brutální vraždu cyklistky na okraji Olomouce si osmačtyřicetiletý Rostislav Basler definitivně odpyká výjimečný trest 25 let. Na začátku jednání u olomouckého vrchního soudu vzal dnes své odvolání nečekaně zpět. Muž původně s vinou souhlasil, odvolal se pouze do výše trestu. Kromě výjimečného trestu má uloženu také zabezpečovací detenci. Znalci jej totiž označili za agresivního sadistu, který je pro společnost extrémně nebezpečný.

Případ se stal loni 15. dubna na periferii Olomouce. Muž si jednapadesátiletou cyklistku náhodně vytipoval a počíhal si na ni podle obžaloby na rozcestí u božích muk. Poté, co odmítla jeho výzvu k sexu, ji surově napadl. Pětkrát ji udeřil sekerou sečnou stranou do hlavy a trupu, bodl kuchyňským nožem do krku a poté s největší pravděpodobností ještě rdousil rukou. Žena utrpěla řadu zranění, zemřela na místě. Bezprostřední příčinou byl krvácivý šok, vykrvácela z proříznuté hrdelní žíly.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Stát chce Brusel požádat o proplacení dotace pro firmu Agrofertu. Pokud to zamítne, může ho Praha žalovat

Plastikářská firma Fatra ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO) obdržela letos v únoru dotaci 547 tisíc korun ze státní kasy. A to i přesto, že v tu dobu Evropská komise preventivně pozastavila dotace pro podniky z holdingu Agrofertu. Informoval o tom v úterý o tom server iRozhlas.cz.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) nyní mají v plánu zariskovat a pokusit se požádat Evropskou komisi o proplacení dotace, aby otestovali její reakci, píše dále server. Do Bruselu již ohledně toho napsali dopis.

Pokud to Brusel zamítne, získají české úřady rozhodnutí o zamítnutí platby, na základě kterého budou moct Evropskou komisi žalovat a dohnat tak spor o střet zájmů Andreje Babiše před soud.

Tento plán by ale také mohl vést k pozastavení všech dotací z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost pro Česko. "Vezměte prosím na vědomí, že pokud nebudou zohledněna další doporučení auditu, bude nutné širší přerušení plateb," odpověděl podle iRozhlasu na dopis českých ministrů  šéf Generálního ředitelství pro regionální politiku Evropské komise Marc Lemaitre.

Zdroj: Domácí
Další zprávy