Ministerstvo vnitra: Policie zadržuje běžence oprávněně

ČTK ČTK
5. 8. 2015 20:45
Ministerstvo vnitra reaguje na středeční informaci o verdiktu soudu, podle něhož česká policie nesmí zavírat běžence do uprchlických táborů na základě podezření z útěku uvedeném v dublinském nařízení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Ministerstvo vnitra trvá na tom, že policie má právo zadržovat běžence, kteří jsou na českém území neoprávněně. Proti několika opačným rozhodnutím soudů se brání kasačními stížnostmi. Ve stanovisku, které ve středu poskytla ČTK mluvčí ministerstva Lucie Nováková, vnitro argumentuje i jinými rozsudky, které naopak dávají postupu policie za pravdu.

"Zásadní je však skutečnost, že soudy v obdobných případech rozhodují rozdílně. Ministerstvo vnitra má jak rozsudek krajského soudu, který v obdobném případu stížnost nelegálního migranta zamítl, tak stanovisko Nejvyššího správního soudu ke kasační stížnosti z června 2015, že zajištění dle dublinského nařízení (podle něj lze cizince zajistit, pokud existuje vážné nebezpečí útěku) bylo v pořádku," dodala mluvčí.

Česká televize ale uvedla, že Nejvyšší správní soud ve středu na její dotaz k žádnému takovému verdiktu komentář neposkytl.

Ministerstvo vnitra tiskovou zprávou reaguje mimo jiné na středeční informaci Lidových novin, podle nichž Krajský soud v Ústí nad Labem v jednom ze sporných případů rozhodl, že česká policie nesmí zavírat běžence do uprchlických táborů na základě podezření z útěku uvedeném v takzvaném dublinském nařízení EU. Unijní předpis totiž vyžaduje, aby si státy unie samy určily, co pojem "nebezpečí útěku" představuje, což prý Česko neudělalo.

Ústecký soud posuzoval případ Iráčana, který se dvěma malými dcerami mířil přes ČR za příbuznými do Německa. V květnu rodinu zadržela policie a umístila do tábora v Bělé pod Bezdězem. Zadržení zdůvodnila právě dublinským nařízením pro vracení běženců do země, kde poprvé vstoupili do schengenského prostoru. Iráčan ale podal žalobu, soud v červnu vyhrál, a následně byl z tábora propuštěn. Nyní už je u příbuzných v Německu, uvedly dnes LN.

Také právníci z Asociace pro právní otázky imigrace jsou přesvědčeni o tom, že uprchlíci, kteří žádají v některé ze zemí EU o azyl, by po svém zadržení v Česku neměli končit zavření v zařízení pro zajištění cizinců s polovězeňským režimem. Na vyřízení formalit by měli čekat v uprchlických střediscích s volnějšími pravidly, míní tito právníci.

Mluvčí ministerstva vnitra uvedla, že policisté se řídí zákonem o pobytu cizinců, který mimo jiné stanoví, že "policie zajistí na dobu nezbytně nutnou cizince, který neoprávněně vstoupil nebo pobýval na území České republiky".

"Ministerstvo vnitra zná rozhodnutí správních soudů z letošního léta, které ve třech konkrétních případech dospěly k závěru, že současná česká právní úprava dublinské nařízení neupravuje důsledně. Je však nutné upozornit, že jde pouze o rozhodnutí v konkrétní kauze, které nemá precedenční charakter, a bylo by proto v tuto chvíli předčasné uplatňovat rozhodnutí soudu v individuální kauze plošně na všechny případy. Rozsudky Policie ČR napadla kasačními stížnostmi, o nichž Nejvyšší správní soud dosud nerozhodl," uvedla Nováková.

Dodala, že nejasnosti kolem definice termínu "nebezpečí útěku" zpřesní novela, která je ve Sněmovně ve druhém čtení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy