Mimořádná zpráva

Ministerstvo vnitra: Policie zadržuje běžence oprávněně

ČTK ČTK
5. 8. 2015 20:45
Ministerstvo vnitra reaguje na středeční informaci o verdiktu soudu, podle něhož česká policie nesmí zavírat běžence do uprchlických táborů na základě podezření z útěku uvedeném v dublinském nařízení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Ministerstvo vnitra trvá na tom, že policie má právo zadržovat běžence, kteří jsou na českém území neoprávněně. Proti několika opačným rozhodnutím soudů se brání kasačními stížnostmi. Ve stanovisku, které ve středu poskytla ČTK mluvčí ministerstva Lucie Nováková, vnitro argumentuje i jinými rozsudky, které naopak dávají postupu policie za pravdu.

"Zásadní je však skutečnost, že soudy v obdobných případech rozhodují rozdílně. Ministerstvo vnitra má jak rozsudek krajského soudu, který v obdobném případu stížnost nelegálního migranta zamítl, tak stanovisko Nejvyššího správního soudu ke kasační stížnosti z června 2015, že zajištění dle dublinského nařízení (podle něj lze cizince zajistit, pokud existuje vážné nebezpečí útěku) bylo v pořádku," dodala mluvčí.

Česká televize ale uvedla, že Nejvyšší správní soud ve středu na její dotaz k žádnému takovému verdiktu komentář neposkytl.

Ministerstvo vnitra tiskovou zprávou reaguje mimo jiné na středeční informaci Lidových novin, podle nichž Krajský soud v Ústí nad Labem v jednom ze sporných případů rozhodl, že česká policie nesmí zavírat běžence do uprchlických táborů na základě podezření z útěku uvedeném v takzvaném dublinském nařízení EU. Unijní předpis totiž vyžaduje, aby si státy unie samy určily, co pojem "nebezpečí útěku" představuje, což prý Česko neudělalo.

Ústecký soud posuzoval případ Iráčana, který se dvěma malými dcerami mířil přes ČR za příbuznými do Německa. V květnu rodinu zadržela policie a umístila do tábora v Bělé pod Bezdězem. Zadržení zdůvodnila právě dublinským nařízením pro vracení běženců do země, kde poprvé vstoupili do schengenského prostoru. Iráčan ale podal žalobu, soud v červnu vyhrál, a následně byl z tábora propuštěn. Nyní už je u příbuzných v Německu, uvedly dnes LN.

Také právníci z Asociace pro právní otázky imigrace jsou přesvědčeni o tom, že uprchlíci, kteří žádají v některé ze zemí EU o azyl, by po svém zadržení v Česku neměli končit zavření v zařízení pro zajištění cizinců s polovězeňským režimem. Na vyřízení formalit by měli čekat v uprchlických střediscích s volnějšími pravidly, míní tito právníci.

Mluvčí ministerstva vnitra uvedla, že policisté se řídí zákonem o pobytu cizinců, který mimo jiné stanoví, že "policie zajistí na dobu nezbytně nutnou cizince, který neoprávněně vstoupil nebo pobýval na území České republiky".

"Ministerstvo vnitra zná rozhodnutí správních soudů z letošního léta, které ve třech konkrétních případech dospěly k závěru, že současná česká právní úprava dublinské nařízení neupravuje důsledně. Je však nutné upozornit, že jde pouze o rozhodnutí v konkrétní kauze, které nemá precedenční charakter, a bylo by proto v tuto chvíli předčasné uplatňovat rozhodnutí soudu v individuální kauze plošně na všechny případy. Rozsudky Policie ČR napadla kasačními stížnostmi, o nichž Nejvyšší správní soud dosud nerozhodl," uvedla Nováková.

Dodala, že nejasnosti kolem definice termínu "nebezpečí útěku" zpřesní novela, která je ve Sněmovně ve druhém čtení.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nemocný muž zmizel jen v tričku. Našla ho na Olomoucku řidička

Policie našla sedmadvacetiletého nemocného muže, který dnes ráno opustil centrum Vincentinum ve Šternberku na Olomoucku pouze v tričku. Muž, který je epileptik a mohl být v ohrožení života, byl vypátrán v nedalekých Bohuňovicích na Olomoucku. Je v pořádku, uvedla policie na Twitteru.

Muž odešel z centra dnes před 08:00. Našel se po výzvě, kterou policisté zveřejnili. "Díky ní si pohřešovaného všimla řidička v nedalekých Bohuňovicích. V bundě půjčené od policistů se tak vrátil zpět do místa bydliště," uvedla policie.

Další zprávy