Ministerstvo: Velvyslankyně Filipi musí skončit, věkový limit ve služebním zákoně je neoblomný

ČTK ČTK
30. 9. 2015 15:45
Velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi bude muset skončit, ačkoli ji prezident Miloš Zeman nechce ani po dosažení věkového limitu odvolat. Podle ministerstva zahraničí nezná služební zákon jinou možnost. Česká diplomacie prý o služby Filipi nadále stojí, i když v jiné roli. Podle informací ČTK by se podle některých úvah mohla stát českou zmocněnkyní pro Sýrii nebo pro celou oblast Blízkého východu.
Eva Filipi.
Eva Filipi. | Foto: ČTK

Praha - Služební zákon nezná podle ministerstva zahraničí jinou možnost, než že velvyslanci po dosažení věku 70 let v úřadu skončí.

Týká se to i velvyslankyně v Sýrii Evy Filipi, kterou ale prezident Miloš Zeman nechce ani po dosažení věkového limitu odvolat.

Česká diplomacie podle mluvčí Michaely Lagronové o služby Filipi nadále stojí, i když v jiné roli.

Zeman: odvádí skvělou práci

Zeman během návštěvy Valného shromáždění OSN v New Yorku českým novinářům řekl, že česká velvyslankyně v Sýrii odvádí skvělou práci a že ji nehodlá odvolat, i když podle služebního zákona by měli velvyslanci po dosažení 70 let skončit.

"Naštěstí velvyslance odvolává prezident, takže když já paní Filipi neodvolám, tak není boha, který by ji odvolal," uvedl prezident.

Ministerstvo zahraničí se podle Lagronové s výborným hodnocením působení české velvyslankyně ztotožňuje.

Oceňuje mimo jiné její vynikající kontakty, znalost prostředí i jazyka. Služební zákon ale podle české diplomacie nedává jinou možnost, než aby velvyslanci, kteří dosáhnou věkového limitu, skončili. I když by tak prezident českou velvyslankyni neodvolal, skončil by jí podle všeho služební poměr.

Může se stát zmocněnkyní

Ministerstvo zahraničí by si přálo, aby Filipi v regionu v určité pozici dále působila.

Podle informací ČTK by se podle některých úvah mohla stát českou zmocněnkyní pro Sýrii nebo pro celou oblast Blízkého východu.

Věkové omezení zákona, který naplno funguje od letoška, se v současné době týká také české velvyslankyně na Slovensku Livie Klausové.

 

Právě se děje

Další zprávy