Ministerstvo uznalo deset stížností na státní maturity

Domácí Domácí
11. 7. 2011 17:20
Nové vysvědčení dostane kvůli chybám celkem 26 studentů
Ministr školství Josef Dobeš odmítl požadavky krajů na další peníze za pořádání maturit.
Ministr školství Josef Dobeš odmítl požadavky krajů na další peníze za pořádání maturit. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Z 952 stížností na státní maturity jich uznalo ministerstvo školství jen deset. Nové vysvědčení dostane celkem 26 studentů.

Na tiskové konferenci to uvedl ministr školství Josef Dobeš (VV). Chce také, aby současná podoba maturit zůstala zachována další dva roky.

"Změnilo se hodnocení 26 žákům," řekl šéf centra pro přípravu maturit CERMAT Pavel Zelený. Pěti studentům se díky přezkoumání výsledku testů změnilo hodnocení z nedostatečné na dostatečnou.

Na 600 studentů se také odvolalo proti výsledkům písemné a ústní části maturit, tato odvolání ale posuzují kraje, které na to mají 30 dní.

Předseda Asociace krajů Michal Hašek (ČSSD) se také minulý týden nechal slyšet, že je letošní státní maturity stály 44,5 milionu korun, ministerstvo však školám poslalo na pokrytí nákladů na maturitní administrativu jen 12 milionů.

"Nevidím důvod, proč posílat další peníze," ohradil se ale Dobeš s tím, že už předtím vyčlenili na odměny maturitním komisařům a hodnotitelům 60 milionů.

Opravné kolo maturit se bude v první polovině září konat na 230 spádových školách. Výsledky by měli mít studenti do 26. září, aby pak ještě stihli začátek akademického roku na vysokých školách.

Do příštího roku chce ministerstvo připravit vyhlášku, která by průběh maturit zkrátila, nově by také testy a písemky měly předcházet ústnímu zkoušení.

Jinak chce ale Dobeš nechat současnou podobu maturit beze změny po další dva roky. Původně totiž měl napřesrok k češtině přibýt povinně ještě cizí jazyk.

Standardy pro základní školy

Ministerstvo školství zveřejnilo standardy toho, co by měli znát žáci na konci 5. a 9. tříd. Podle nich připraví odborníci otázky pro plošné testování znalostí, stovka škol si testování vyzkouší už v listopadu.

Jednotné testy podobné státním maturitám budou děti skládat elektronicky, ostrý start pak ministr školství Josef Dobeš (VV) plánuje nejdřív napřesrok.

Ministerstvo k plošnému testování přistoupilo kvůli klesající úrovni znalostí českých dětí. Podle výsledků mezinárodních průzkumů znalostí TIMSS a PISA se malí Češi zhoršují nejrychleji ze všech zemí, propadli se hlavně ve čtenářské gramotnosti a schopnostech aplikovat své poznatky v praxi.

Vyzkoušejte si maturitu z českého jazyka

Nápad ministerstva ale vyvolal už dříve vlnu kritiky. "Obsah testů bude určovat, nač žáci a učitelé zaměří svou pozornost, tedy na to, co se snadno testuje. Jiné důležité cíle vzdělávání se rychle dostanou na okraj pozornosti učitelů, žáků a jejich rodičů," napsali na začátku tohoto roku v dopise premiérovi zástupci spolku EduIn.

Standardy zatím určují jen minimální úroveň znalostí, chystají se ale i standardy pro střední a vyšší úroveň. Příprava dosud stála téměř milion korun, peníze šly hlavně na platy pedagogů připravujících standardy. Další příprava má být plně hrazena z evropských fondů.

 

Právě se děje

před 30 minutami

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy