Ministerstvo uznalo deset stížností na státní maturity

Domácí Domácí
11. 7. 2011 17:20
Nové vysvědčení dostane kvůli chybám celkem 26 studentů
Ministr školství Josef Dobeš odmítl požadavky krajů na další peníze za pořádání maturit.
Ministr školství Josef Dobeš odmítl požadavky krajů na další peníze za pořádání maturit. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Z 952 stížností na státní maturity jich uznalo ministerstvo školství jen deset. Nové vysvědčení dostane celkem 26 studentů.

Na tiskové konferenci to uvedl ministr školství Josef Dobeš (VV). Chce také, aby současná podoba maturit zůstala zachována další dva roky.

"Změnilo se hodnocení 26 žákům," řekl šéf centra pro přípravu maturit CERMAT Pavel Zelený. Pěti studentům se díky přezkoumání výsledku testů změnilo hodnocení z nedostatečné na dostatečnou.

Na 600 studentů se také odvolalo proti výsledkům písemné a ústní části maturit, tato odvolání ale posuzují kraje, které na to mají 30 dní.

Předseda Asociace krajů Michal Hašek (ČSSD) se také minulý týden nechal slyšet, že je letošní státní maturity stály 44,5 milionu korun, ministerstvo však školám poslalo na pokrytí nákladů na maturitní administrativu jen 12 milionů.

"Nevidím důvod, proč posílat další peníze," ohradil se ale Dobeš s tím, že už předtím vyčlenili na odměny maturitním komisařům a hodnotitelům 60 milionů.

Opravné kolo maturit se bude v první polovině září konat na 230 spádových školách. Výsledky by měli mít studenti do 26. září, aby pak ještě stihli začátek akademického roku na vysokých školách.

Do příštího roku chce ministerstvo připravit vyhlášku, která by průběh maturit zkrátila, nově by také testy a písemky měly předcházet ústnímu zkoušení.

Jinak chce ale Dobeš nechat současnou podobu maturit beze změny po další dva roky. Původně totiž měl napřesrok k češtině přibýt povinně ještě cizí jazyk.

Standardy pro základní školy

Ministerstvo školství zveřejnilo standardy toho, co by měli znát žáci na konci 5. a 9. tříd. Podle nich připraví odborníci otázky pro plošné testování znalostí, stovka škol si testování vyzkouší už v listopadu.

Jednotné testy podobné státním maturitám budou děti skládat elektronicky, ostrý start pak ministr školství Josef Dobeš (VV) plánuje nejdřív napřesrok.

Ministerstvo k plošnému testování přistoupilo kvůli klesající úrovni znalostí českých dětí. Podle výsledků mezinárodních průzkumů znalostí TIMSS a PISA se malí Češi zhoršují nejrychleji ze všech zemí, propadli se hlavně ve čtenářské gramotnosti a schopnostech aplikovat své poznatky v praxi.

Vyzkoušejte si maturitu z českého jazyka

Nápad ministerstva ale vyvolal už dříve vlnu kritiky. "Obsah testů bude určovat, nač žáci a učitelé zaměří svou pozornost, tedy na to, co se snadno testuje. Jiné důležité cíle vzdělávání se rychle dostanou na okraj pozornosti učitelů, žáků a jejich rodičů," napsali na začátku tohoto roku v dopise premiérovi zástupci spolku EduIn.

Standardy zatím určují jen minimální úroveň znalostí, chystají se ale i standardy pro střední a vyšší úroveň. Příprava dosud stála téměř milion korun, peníze šly hlavně na platy pedagogů připravujících standardy. Další příprava má být plně hrazena z evropských fondů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy