Ministerstvo uzavřelo stížnost: Klokánek pochybil

Eliška Bártová Eliška Bártová
3. 7. 2007 16:32
Zákaz návštěv neměli lidé z Klokánka právo nařídit
Foto: Ludvík Hradilek

Brno/Praha - Se stížností se na ministerstvo práce a sociálních věcí obrátil před měsícem otec týraných chlapců Mauerových - Ondřeje a Jakuba. Stěžoval si, že mu vedení Fondu ohrožených dětí zakázalo vídat syny. Více než měsíc je nesměl ani pozdravit.

Nyní úřad stížnost uzavřel. "Shledali jsme pochybení," řekla pro on-line deník Aktuálně.cz Kristýna Kotalová, šéfka odboru sociálně právní ochrany dětí ministerstva. "O omezení styku může rozhodovat pouze soud."

Otec dětí je s rozhodnutím ministerstva spokojený. "Od začátku tvrdím, že ten zákaz byla zásadní chyba," řekl Aktuálně.cz Radek Coufal. "Nyní ale potřebujeme, aby se tím soud znovu zabýval."

Sankce, nebo ne?

Obě děti byly umístěny do Klokánka poté, co policie obvinila jejich matku z týrání Ondřeje a později i druhého syna Jakuba. Předminulý týden kontakt otci se syny zakázal městský soud v Brně.

Ministerstvo však řešilo stížnost, která se týkala doby před rozhodnutím soudu. Tehdy byl kontakt s dětmi zakázán pouze z pokynu vedení Fondu ohrožených dětí, pod nějž Klokánek spadá. To bylo podle ministerstva nepřijatelné.

Ministerstvo však nemůže FODu udělit žádnou sankci, přestože stát dává do tohoto zařízení desítky milionů ročně. "Překročili meze sociálně právní ochrany dětí a může jim být uložena pokuta," říká Kotalová. "My ale pouze můžeme uložit nařízení k nápravě. Budeme chtít, aby doložili, jaká opatření udělali, aby se toto už nikdy neopakovalo."

Postihnout zařízení za překroční pravomocí může pouze krajský úřad nebo magistrát, pod který FOD spadá.

Do nebe volající

Otec chlapců Radek Coufal
Otec chlapců Radek Coufal | Foto: Ludvík Hradilek

Otec dětí je přesvědčen, že vedení Klokánka zakázalo návštěvy zcela bezdůvodně. "Ničeho jsem se nedopustil, přesto nesmím své syny vídat," říká otec. "Je to do nebe volající."

Jeho advokát proto podal odvolání proti rozhodnutí soudu, jenž návštěvy zakázal. "Jediné správné by bylo, kdybych kluky mohl vídat už od zítřka," říká. "Podle mě by soud nyní měl rozhodnout rychle během hodin. Stejně, jako to udělal tehdy, když děti do Klokánka umísťoval."

Radek Coufal nyní zvažuje, že podají ještě novou žádost o předběžné opatření. V tomto případě totiž soud musí rozhodnout do sedmi dnů.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy