Ministerstvo spravedlnosti čelí exekuci za 40 milionů korun, brání se u soudu

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 5. 2018 15:39
Záležitost se týká sporu o odškodnění v rámci insolvenčního řízení spojeného s krachem Union banky.
Ministerstvo spravedlnosti.
Ministerstvo spravedlnosti. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Ministerstvo spravedlnosti čelí exekuci, přičemž vymáhaná částka dosahuje i s úroky zhruba 40 milionů korun. Uvedl to server Česká justice. Tisková mluvčí úřadu Tereza Schejbalová informaci o exekučním řízení potvrdila s tím, že jde o spor se správcem konkurzní podstaty Union banky. Ministerstvo se obrátilo na Nejvyšší soud, který vykonatelnost rozhodnutí odložil, a exekuce se tak v současné době neuskutečňuje.

Podstatou sporu je podle Schejbalové nárok Union banky na odškodnění za nezákonné rozhodnutí olomouckého vrchního soudu, který bance v roce 2011 uložil zaplatit 25,8 milionu korun. Banka částku uhradila a současně podala dovolání, s nímž u Nejvyššího soudu následně uspěla a žaloba proti bance byla nakonec zamítnuta.

Banka se vyplacených peněz už nedomohla zpět a pražský městský soud proto loni uložil žalovanému státu, aby jí zaplatil náhradu škody v totožné výši. "Proti tomuto rozsudku jsme podali dovolání spojené s návrhem na odklad vykonatelnosti," popsala mluvčí.

Ministerstvo částku nezaplatilo "z důvodu opatrnosti při ochraně veřejných prostředků". Poukázalo na to, že Union banka je v likvidaci. "I zde by se mohlo stát, že v případě procesního úspěchu podaného dovolání by již nebylo možné vyplacené prostředky získat zpět," uvedlo.

Jelikož částka nebyla zaplacena, podala banka návrh na exekuci, kterou vede ostravská exekutorka a bývalá prezidentka Exekutorské komory Pavla. Fučíková. Ministerstvo vyzvala ke splnění vymáhané povinnosti. "Ministerstvo reagovalo složením vymáhané částky u exekutorky do jistoty a zároveň navrhlo odklad provedení exekuce. Tomuto návrhu exekutorka vyhověla," sdělila Schejbalová.

"Fakt, že byla po jistou dobu proti ČR exekuce nařízena, je důsledkem toho, že rozhodování v exekučním řízení v jisté fázi časově předběhlo rozhodování o návrhu na odklad vykonatelnosti rozhodnutí napadeného dovoláním," uzavřela mluvčí.

Fučíková dostala od Pelikána v minulosti výtku kvůli tomu, že její manžel získal nemovitost na dražbě, kterou pořádal její úřad, a navíc pro společnost, v níž je Fučíková majoritním vlastníkem. Podle Pelikána tak Fučíková porušila ustanovení exekučního řádu. Ministerstvo také loni provedlo mimořádnou kontrolu v úřadu Fučíkové.

Union banka zavřela své pobočky v roce 2003, kdy přišla o bankovní licenci a soud ji poslal do konkurzu. V zemi tehdy měla přibližně 130.000 klientů, po prohlášení konkurzu byly uznány pohledávky za 15,1 miliardy korun.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy