Ministerstvo školství: Nezdravé potraviny musí ze škol pryč

ČTK ČTK
13. 5. 2014 11:20
Podle ministra Marcela Chládka by ze školních chodeb měly zmizet například automaty na kávu.
Podle české školní inspekce se pouze v deseti procentech školních automatů prodávají mléčné výrobky.
Podle české školní inspekce se pouze v deseti procentech školních automatů prodávají mléčné výrobky. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ministerstvo školství připravuje vyhlášku, která na školách zakáže prodej nezdravých potravin a nápojů v automatech a bufetech. Oznámil to  ministr Marcel Chládek (ČSSD), podle něhož by mělo toto opatření začít platit od příštího školního roku nebo kalendářního roku 2015.

Chládka, který proti automatům na školách vystupuje dlouhodobě, znepokojily výsledky šetření České školní inspekce.

Podle nich se v šestaosmdesáti procentech automatů na školách prodávají balené cukrovinky. Ve více než polovině mají žáci k dispozici bagety a slané chuťovky a v devatenácti procentech jsou smažené brambůrky. Na druhé straně se mléčné výrobky prodávají pouze v deseti procentech automatů.

Zmizet musí i automaty na kávu

Vedle nezdravých potravin bude zakázán prodej zdraví škodlivých nápojů. I v automatech na prvním stupni základních škol totiž bývá k dispozici káva, upozornil ministr. "Ty děti přitom někdy ani nevědí, že je to kafe, protože se to prodává i jako cappuccino a podobně. Oni si myslí, že je to kakao nebo něco podobně neškodného," dodal Chládek.

O povoleném sortimentu podle něj nebudou rozhodovat ministerští úředníci, ale odborníci na výživu.

V některých automatech, které zároveň nabízejí zdravé i nezdravé potraviny a nápoje, bude stačit obměna sortimentu. Jiné automaty budou muset zmizet zcela, i když v určitých případech nikoliv okamžitě. "Pokud narazíme na problém s výpovědí smlouvy, tak tam dáme přechodné období, kdy budou ředitelé moci tuto situaci vyřešit," poznamenal Chládek.

Totožná norma jako pro automaty bude platit pro bufety v prostorách škol. "Ředitelé musejí dohlédnout na to, aby se v nich neprodávalo nezdravé jídlo a nápoje, nebo dokonce cigarety, případně alkohol," řekl.

Připravovaná vyhláška je jedním z opatření komplexní strategie ministerstva týkající se výchovy dětí a mládeže ke zdravému životnímu stylu.

V jejím rámci se pracuje rovněž na podpoře školních jídelen, zavedení třetí hodiny tělocviku, která by se mohla uskutečnit ve spolupráci se sportovními kluby, a obnovení preventivních prohlídek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 1 hodinou

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy