Ministerstvo školství: Nezdravé potraviny musí ze škol pryč

ČTK ČTK
13. 5. 2014 11:20
Podle ministra Marcela Chládka by ze školních chodeb měly zmizet například automaty na kávu.
Podle české školní inspekce se pouze v deseti procentech školních automatů prodávají mléčné výrobky.
Podle české školní inspekce se pouze v deseti procentech školních automatů prodávají mléčné výrobky. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ministerstvo školství připravuje vyhlášku, která na školách zakáže prodej nezdravých potravin a nápojů v automatech a bufetech. Oznámil to  ministr Marcel Chládek (ČSSD), podle něhož by mělo toto opatření začít platit od příštího školního roku nebo kalendářního roku 2015.

Chládka, který proti automatům na školách vystupuje dlouhodobě, znepokojily výsledky šetření České školní inspekce.

Podle nich se v šestaosmdesáti procentech automatů na školách prodávají balené cukrovinky. Ve více než polovině mají žáci k dispozici bagety a slané chuťovky a v devatenácti procentech jsou smažené brambůrky. Na druhé straně se mléčné výrobky prodávají pouze v deseti procentech automatů.

Zmizet musí i automaty na kávu

Vedle nezdravých potravin bude zakázán prodej zdraví škodlivých nápojů. I v automatech na prvním stupni základních škol totiž bývá k dispozici káva, upozornil ministr. "Ty děti přitom někdy ani nevědí, že je to kafe, protože se to prodává i jako cappuccino a podobně. Oni si myslí, že je to kakao nebo něco podobně neškodného," dodal Chládek.

O povoleném sortimentu podle něj nebudou rozhodovat ministerští úředníci, ale odborníci na výživu.

V některých automatech, které zároveň nabízejí zdravé i nezdravé potraviny a nápoje, bude stačit obměna sortimentu. Jiné automaty budou muset zmizet zcela, i když v určitých případech nikoliv okamžitě. "Pokud narazíme na problém s výpovědí smlouvy, tak tam dáme přechodné období, kdy budou ředitelé moci tuto situaci vyřešit," poznamenal Chládek.

Totožná norma jako pro automaty bude platit pro bufety v prostorách škol. "Ředitelé musejí dohlédnout na to, aby se v nich neprodávalo nezdravé jídlo a nápoje, nebo dokonce cigarety, případně alkohol," řekl.

Připravovaná vyhláška je jedním z opatření komplexní strategie ministerstva týkající se výchovy dětí a mládeže ke zdravému životnímu stylu.

V jejím rámci se pracuje rovněž na podpoře školních jídelen, zavedení třetí hodiny tělocviku, která by se mohla uskutečnit ve spolupráci se sportovními kluby, a obnovení preventivních prohlídek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy