Ministerstvo se neodvolá, zaplatí za justiční omyl

Domácí Domácí
20. 2. 2013 17:43
Šafránek byl nespravedlivě odsouzen za znásilnění, od ministerstva dostane 4,8 milionů
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Ministerstvo spravedlnosti se znovu omluvilo Janu Šafránkovi, jenž byl odsouzen za znásilnění, které nespáchal.

Dalo tak mimo jiné najevo, že nemá v plánu se v případu justičního omylu odvolávat a vyplatí Šafránkovi necelých pět milionů, které po nich požaduje.

Již minulý týden mu úřad poslal omluvný dopis, ve středu se s ním pak osobně sešel ministr Pavel Blažek, který se mu jménem ministerstva spravedlnosti i celé České republiky znovu omluvil.

"Pan Jan Šafránek se stal obětí hrubého justičního omylu, který zanechal hluboké následky na jeho osobním životě. Nesprávným stíháním a odsouzením za závažný, násilný, sexuální čin na mladistvé, který nikdy nespáchal, byli on i jeho rodina vystaveni řadě negativních důsledků," doplnila mluvčí ministerstva spravedlnosti Štěpánka Čechová.

Na začátku února tohoto roku Obvodní soud pro Prahu 2 nepravomocně rozhodl o odškodnění ve výši 4,88 milionu korun. Blažek Šafránka ve středu znovu ujistil, že ministerstvo je připraveno mu sumu vyplatit.

Důkaz o nevině byl ve spisu

Soud muže v devadesátých letech odsoudil za to, že na Chrudimsku údajně donutil šestnáctiletou dívku k orálnímu a análnímu styku a vyhrožoval jí, že pokud to někomu oznámí, nakazí ji virem HIV, nebo ji zastřelí.

Šafránek se sice nejdřív ke znásilnění přiznal, pak ho ale odvolal s tím, že policie ho do něj tlačila. Před soud se však Šafránek dostal, a to i přesto, že ve vyšetřovacích spisech byl navíc jasný důkaz o tom, že pachatelem být nemohl.

Okresní soud ho poté odsoudil k nepodmíněnému trestu, rozsudek pak potvrdil i Krajský soud v Brně a Šafránek tak skutečně trest vykonal.

Případ se znovu otevřel až v roce 2006, kdy policie vypátrala skutečného pachatele a Šafránek byl tak v obnoveném řízení osvobozen.

Muž se na státu domáhá téměř 32 milionů korun, spolu s dříve přiznanou částkou by měl dostat přes 5,5 milionu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy