Ministerstvo se neodvolá, zaplatí za justiční omyl

Domácí Domácí
20. 2. 2013 17:43
Šafránek byl nespravedlivě odsouzen za znásilnění, od ministerstva dostane 4,8 milionů
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Ministerstvo spravedlnosti se znovu omluvilo Janu Šafránkovi, jenž byl odsouzen za znásilnění, které nespáchal.

Dalo tak mimo jiné najevo, že nemá v plánu se v případu justičního omylu odvolávat a vyplatí Šafránkovi necelých pět milionů, které po nich požaduje.

Již minulý týden mu úřad poslal omluvný dopis, ve středu se s ním pak osobně sešel ministr Pavel Blažek, který se mu jménem ministerstva spravedlnosti i celé České republiky znovu omluvil.

"Pan Jan Šafránek se stal obětí hrubého justičního omylu, který zanechal hluboké následky na jeho osobním životě. Nesprávným stíháním a odsouzením za závažný, násilný, sexuální čin na mladistvé, který nikdy nespáchal, byli on i jeho rodina vystaveni řadě negativních důsledků," doplnila mluvčí ministerstva spravedlnosti Štěpánka Čechová.

Na začátku února tohoto roku Obvodní soud pro Prahu 2 nepravomocně rozhodl o odškodnění ve výši 4,88 milionu korun. Blažek Šafránka ve středu znovu ujistil, že ministerstvo je připraveno mu sumu vyplatit.

Důkaz o nevině byl ve spisu

Soud muže v devadesátých letech odsoudil za to, že na Chrudimsku údajně donutil šestnáctiletou dívku k orálnímu a análnímu styku a vyhrožoval jí, že pokud to někomu oznámí, nakazí ji virem HIV, nebo ji zastřelí.

Šafránek se sice nejdřív ke znásilnění přiznal, pak ho ale odvolal s tím, že policie ho do něj tlačila. Před soud se však Šafránek dostal, a to i přesto, že ve vyšetřovacích spisech byl navíc jasný důkaz o tom, že pachatelem být nemohl.

Okresní soud ho poté odsoudil k nepodmíněnému trestu, rozsudek pak potvrdil i Krajský soud v Brně a Šafránek tak skutečně trest vykonal.

Případ se znovu otevřel až v roce 2006, kdy policie vypátrala skutečného pachatele a Šafránek byl tak v obnoveném řízení osvobozen.

Muž se na státu domáhá téměř 32 milionů korun, spolu s dříve přiznanou částkou by měl dostat přes 5,5 milionu.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Brazílie zahájila Copu América výhrou 3:0 nad Venezuelou

Fotbalisté Brazílie zahájili mistrovství Jižní Ameriky vítězstvím 3:0 na Venezuelou, která těsně před startem turnaje přišla kvůli pozitivním testům na koronavirus o osm hráčů. Na všech třech gólech vítězů se podílel kanonýr Paris Saint Germain Neymar, jenž sám skóroval jednou z pokutového kopu. Ve druhém utkání úvodního dne šampionátu, jehož pořádání v Brazílii v době pandemie koronaviru vzbudilo rozporuplné reakce, vyhrála Kolumbie 1:0 nad Ekvádorem.

Skóre na prázdném stadionu v metropoli Brasília otevřel v prvním poločase po Neymarově rohovém kopu Marquinhos. Útočník PSG pak ve druhém poločase zvýšil z penalty na 2:0 a v historické tabulce se přiblížil na deset gólů rekordnímu zápisu Pelého, jenž v oficiálních zápasech nastřílel za reprezentaci 77 branek. Třetí trefu přidal v závěru po Neymarově přihrávce Gabriel Barbosa.

Druhá pětičlenná skupina, v níž je hlavním favoritem Argentina, rozehraje turnaj dnes. Do čtvrtfinále Copy América postoupí čtyři nejlepší týmy z každé skupiny.

Copa América, mistrovství Jižní Ameriky ve fotbale v Brazílii:

Skupina B:

Brazílie - Venezuela 3:0 (1:0)

Branky: 23. Marquinhos, 64. Neymar z pen., 89. Barbosa.

Kolumbie - Ekvádor 1:0 (1:0)

Branka: 42. Cardona.

Zdroj: ČTK
Další zprávy