Audit: Ministerstvo práce přišlo na IT systémech o miliardu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
15. 4. 2014 10:30
Podle ministryně Michaely Marksové Tominové k části systémů nejsou smlouvy, některé služby byly nakoupeny vícekrát.
Ministryně práce a sociálních věcí
Ministryně práce a sociálních věcí | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Dvě trestní oznámení na neznámého pachatele podalo ministerstvo práce a sociálních věcí kvůli špatnému hospodaření v oblasti IT. Podle ministryně Michaely Marksové Tominové (ČSSD)nařízený audit ukázal, že služby byly v ještě horším stavu, než se domnívala.

"Čekali jsme, že výsledky auditu budou zajímavé, ale předčily moje osobní očekávání. Je tady obrovský chaos. Velká část systémů funguje v právním vzduchoprázdnu," řekla Marksová Tominová na tiskové konferenci. Některé služby totiž byly zbytečně nakoupeny dvakrát i třikrát. Naopak smlouvy na některé služby už nejsou platné.

"Není zajištěn provoz a rozvoj zásadních IT služeb, nebyly zahájeny přípravy výběrových řízení," prohlásila náměstkyně ministryně Iva Merhautová. "Všechny smlouvy nám skončily nebo skončí do konce příštího roku a jen dvě mají přesah do roku 2016. Není tedy zajištěna kontinuita IT služeb," přiblížila Merhautová.

Aby ministerstvo zajistilo fungování agendy, chystá se požádat vládu o schválení výjimečného postupu. Některé dodavatele chce oslovit přímo.

Ministerstvo podle Marksové v důsledku špatného hospodaření přišlo až o miliardu korun. Tuto částku tvoří výdaje za tři roky, které resort platil za paralelní provoz původního a nového systému pro úřady práce, za vícenáklady na přechod mezi systémy i za náklady na pracovníky.

Marksová proto plánuje vytvořit novou strukturu informačních technologií v resortu. Ráda by vypsala nová výběrová řízení, a to až na 90 procent zakázek.

Jednou ze zakázek by měl být i nový systém na výplatu sociálních dávek. Ten v současnosti dodává společnost OKsystem, podle Marksové ministerstvo smlouvu s ní bude muset prodloužit minimálně o další rok. MPSV by totiž nestihlo vybrat nového dodavatele.

"Když máte připravit zadávací dokumentaci pro takovou zakázku, tak to je skutečně obrovská záležitost," řekla na začátku dubna ministryně. Podle ní by se tendr mohl rozběhnout v létě.

Podle bývalého ministra práce Jaromíra Drábka, za jehož působení se většina nových systémů zaváděla, jsou však informace, které se objevují, zavádějící. "Právě proto, že jsme se snažili vytvořit jednotný informační systém v resortu, tak se mělo předejít tomu, aby se některé záležitosti objednávaly duplicitně," reagoval exministr v České televizi. Odmítl, že by za jeho úřadování došlo k jakémukoliv předražení.

 

Právě se děje

Další zprávy