Ministerstvo práce musí zaplatit 300 000, nevyhlásilo tendr

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 2. 2015 17:06
Úřad při výběru dodavatele ekonomického informačního systému vybral přímo firmu Gordic.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ministerstvo práce dostalo od antimonopolního úřadu pokutu 300 000 korun za výběr dodavatele ekonomického informačního systému.

Resort nevyhlásil tendr, vybral přímo firmu Gordic a její systém Ginis. Rozhodnutí zatím není pravomocné, řekl mluvčí ministerstva Petr Habáň.

Podle něj hrozila resortu pokuta 20 milionů, podařilo se ale dohodnout její snížení. Mluvčí podotkl, že za výběr může bývalé vedení ministerstva.

Marksová výběr zpochybnila

Ministerstvo uzavřelo s firmou smlouvu koncem roku 2013 za tehdejšího ministra přechodné vlády Františka Koníčka. Resort společnost oslovil přímo v takzvaném jednacím řízení bez uveřejnění.

Nové vedení resortu v čele s Michaelou Marksovou Tominovou (ČSSD) výběr firmy a platnost smluv zpochybňovalo. Samo se obrátilo na antimonopolní úřad s podnětem, aby zakázku prověřil.

Se společností Gordic vede také spor o využívání systému a jeho cenu. Podle mluvčího hodnota zakázky na ekonomický systém s DPH přesáhla 77 milionů.

"Antimonopolní úřad konstatoval, že pro tento mimořádný způsob zadávání, který zcela omezil jakoukoliv hospodářskou soutěž, nebyly splněny zákonné podmínky," uvedl Habáň.

Stejnou situaci řeší Praha

Podobnou situaci s firmou Gordic řeší několik měsíců i Praha. Hlavní město společnosti opakovaně bez výběrového řízení prodloužilo smlouvy na fungování ekonomického systému Ginis.

Jde o zakázky za stovky milionů korun. Za jednu ze smluv dostala Praha od antimonopolního úřadu pětimilionovou pokutu. Gordic od roku 1993 zajišťuje účetnictví magistrátu, městských částí, městské policie a 800 příspěvkových organizací města.

 

Právě se děje

Další zprávy