Ministerstvo práce podalo trestní oznámení kvůli zneužití bezpečnostních systémů

ČTK ČTK
19. 2. 2018 18:43
Neznámého pachatele vedení resortu podezírá z podvodu a porušení povinností při správě majetku i ze zneužití bezpečnostních systémů.
Jaroslava Němcová
Jaroslava Němcová | Foto: Economia

Praha - Ministerstvo práce podalo minulý týden trestní oznámení kvůli zabezpečení některých prostor ve své budově i v objektu České správy sociálního zabezpečení. Rozšířilo tak původní podnět, který dalo loni před Vánocemi.

Neznámého pachatele vedení resortu podezírá z podvodu a porušení povinností při správě majetku i ze zneužití bezpečnostních systémů. Informovalo o tom tiskové oddělení ministerstva.

Ministryně práce v demisi Jaroslava Němcová (ANO) řekla, že v budově úřadu měly čtyři kanceláře zvláštní zabezpečení. Potřebné dokumenty k němu se nepodařilo dohledat, chyběly také náhradní klíče.

V sídle České správy sociálního zabezpečení byla taková kancelář jedna. Němcová zdůraznila, že resort spravuje "kritickou infrastrukturu státu", musí proto postupovat obezřetně.

Podle tiskového oddělení první trestní oznámení kvůli možnému zneužití bezpečnostních systémů, které monitorují vybrané prostory ministerstva a sociální správy, podalo vedení resortu loni 20. prosince.

Podnět na neznámého pachatele rozšířilo minulý týden 15. února, a to o podezření na porušení povinností při správě cizího majetku a na podvod. "Ministerstvo práce při podání rozšíření trestního oznámení vycházelo ze zjištění interního auditu a dále pak znaleckého posudku, které byly provedeny v měsíci lednu 2018," uvedlo tiskové oddělení.

Němcová řekla, že poslední trestní oznámení se týkalo "kybernetického incidentu", kdy se někdo naboural před dvěma týdny úřadu do e-mailové pošty.

Trestní oznámení na neznámé pachatele podávali i předchůdci Němcové ve funkci. Resort v čele s ministryní Michaelou Marksovou (ČSSD) se v minulém volebním období obrátil na policii třeba kvůli koupi sídla úřadu práce či kvůli zakázkám na informační technologie.

Ministr práce přechodné Rusnokovy vlády František Koníček zase podal několik trestních oznámení kvůli čtyřem velkým projektům z evropských peněz za víc než 1,3 miliardy korun.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Ruská televize bude vysílat seriál se Zelenským, Putin se na něj ale nepodívá

Ruská televize pustí ve středu večer vůbec poprvé seriál s nynějším ukrajinským prezidentem a bývalým hercem Volodymyrem Zelenským v roli učitele dějepisu, který se jako bojovník proti korupci stane hlavou státu. Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina již oznámil, že se jeho šéf dívat nebude.

Na seriál Sluha národa, jehož název nyní nese i strana ukrajinského prezidenta, se Rusové dosud mohli podívat jen na internetu, poznamenala agentura AFP. Připomněla, že i ve skutečné volební kampani se Zelenskyj letos držel svého seriálového předobrazu jako prostého člověka z lidu, který chce rozbourat zkorumpovaný systém. Stanice TNT nyní seriál pouští na obrazovky jako "fikci, která se stala skutečností".

Zdroj: ČTK
Další zprávy