Ministerstvo podezřívá pojišťovnu z vyvedení milionů

Radek Nohl Radek Nohl
22. 5. 2013 13:39
Úřad Leoše Hegera se kvůli tomu obrátil na vrchní státní zastupitelství
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Vojenská zdravotní pojišťovna (VoZP) čelí podezření, že při jejích náborových akcích v letech 2011 a 2012 byly vypláceny desítky milionů neoprávněně.

Během kontroly to zjistilo ministerstvo zdravotnictví, které na základě svých zjištění podalo trestní oznámení na Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Úředníci ministra Leoše Hegera zjistili celkem desítky různých pochybení. Kromě policie se případem bude zabývat také finanční úřad a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

"Ze zjištění kontrolní skupiny vyplývá, že některé platby mohly být poukázány ve prospěch jiných účtů, než byly uvedeny ve smlouvě," řekla mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová.

Sto milionů korun bez výběrového řízení

Hegerův úřad uvedl, že podle kontroly mohlo dojít během náborových akcí k vyplacení desítek milionů korun neobvyklým způsobem.

Podle vyjádření ministerstva tomu nasvědčuje například skutečnost, že VoZP vyplatila více než 100 milionů korun subjektu, který měl trvalé bydliště nahlášené na Úřadu městské části Praha 2.

Tento objem peněz přitom dostal bez výběrového řízení. A proto se ministerstvo obrátilo i na antimonopolní úřad. Mediální manažer VoZP Richard Medek ČTK řekl, že oficiální stanovisko k závěrům ministerské kontroly vydají ve čtvrtek.

Nábory již řeší policie i ÚOOÚ

Deník Insider na začátku dubna napsal, že policisté už dostali první trestní oznámení od klientů, kteří si stěžovali na způsob, jakým byli přeregistrováni k VoZP. Vyšetřovatelé již některé příklady podle Insideru předali Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Při náborových akcích o nejvíce klientů přicházela největší tuzemská pojišťovna VZP. Ta si kvůli úbytku pojištěnců zpracovala i vlastní analýzu.

Ministr Leoš Heger.
Ministr Leoš Heger. | Foto: Ludvík Hradilek

V ní uvádí konkrétní svědectví, podle nichž pojištěnci například uvedli, jak jim pracovníci akvizičních firem najatých konkurencí tvrdili, že formulář k přechodu do jiné pojišťovny je jen nezávazný evidenční list.

Že po nich žádají průkaz pojištěnce kvůli údajné kontrole, ale pak z něj opisují osobní údaje. Pojištěnci si stěžují také na to, že v některých případech byly na dokumentech falšovány podpisy.

Zástupci Vojenské zdravotní pojišťovny na jedné straně přiznali, že využívají náborové společnosti, odmítají však jakékoliv porušení zákona nebo etického kodexu.

"Vojenská zdravotní pojišťovna by nikdy nedovolila, aby nábor jejích pojištěnců byl jakýmkoliv způsobem napadnutelný, nebo dokonce probíhal na hranici zákona," řekl Insideru na začátku dubna mluvčí Richard Medek.

Diskutujete o zdravotnictví? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde

 

Právě se děje

Další zprávy