Ministerstvo obrany chce pro Vojenské zpravodajství větší pravomoce v kybernetické bezpečnosti

ČTK ČTK
25. 1. 2017 20:35
Větší pravomoci v oblasti kybernetické bezpečnosti chce vyjednat ministerstvo obrany pro Vojenské zpravodajství. Novelu si však musí obhájit v Poslanecké sněmovně. Zpravodajci by podle novely mohli mimo jiné umisťovat aktivní prostředky kybernetické obrany do internetových sítí. Někteří poslanci však kritizují, že by docházelo k omezování soukromí občanů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Ministerstvo obrany se před poslanci pokusí obhájit nové pravomoci pro Vojenské zpravodajství v kybernetické bezpečnosti. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se na tom shodly vládní strany na sředečním jednání koaliční rady. Výsledkem debaty mohou být podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) i některé úpravy návrhu ve Sněmovně. Zpravodajci by podle novely mohli mimo jiné umisťovat aktivní prostředky kybernetické obrany do internetových sítí. Možné omezení soukromí kritizují někteří poslanci či Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR).

Sobotka na koaličním jednání žádal ministra obrany Martina Stropnického (ANO) o ujištění, že novela nebude znamenat nepřiměřený zásah do svobody či narušování soukromí občanů. "Bylo by dobře, aby zákon byl v Poslanecké sněmovně schválen, ale ministerstvo musí udělat hodně pro to, aby rozptýlilo obavy poslanců, které se v posledních dnech a týdnech objevují," řekl premiér novinářům po jednání koalice.

ČSSD, ANO a KDU-ČSL se podle Sobotky shodují, že kybernetickou obranu státu je nutné posílit. S tím souhlasil i Jurečka. "Je potřeba si uvědomit, že prakticky každá činnost zpravodajství a bezpečnostních složek je určitý zásah do soukromí občanů. Ale jsou tu nová výrazná rizika, na která musíme reagovat," uvedl. Musí však podle něj být jasné, že data, která Vojenské zpravodajství obdrží, nebudou zneužitelná a neuniknou.

Ministerstvo nyní záležitost bude probírat s příslušnými výbory ve Sněmovně a zainteresovanými stranami, shodli se představitelé koaličních stran. "Je to záležitost jednání poslanců bezpečnostního výboru, aby ve spolupráci s resortem obrany dokázali najít případné další úpravy, které by se v Poslanecké sněmovně realizovaly," uvedl Jurečka. Koalici pak o návrzích čeká další debata, upřesnil.

Zajištění kybernetické obrany Česka není zatím v zákonech ošetřeno. Norma proto nově přisuzuje odpovědnost za kybernetickou obranu Česka armádní tajné službě. Předpokládá, že v případě krajní situace by zpravodajci mohli přistoupit i ke kybernetickému protiútoku. Zpravodajství by dostalo možnost připojit k zařízením provozovatelů sítí elektronické komunikace své vlastní "technické prostředky kybernetické obrany".

Pravomoc umísťovat aktivní prostředky kybernetické obrany do internetových sítí kritizovalo tento týden Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR). Mohla by podle něj ohrozit bezpečnost Česka. Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek však ohrožení bezpečnosti vyloučil. "Ta bude ohrožena především v případě, pokud hackeři napadnou klíčovou infrastrukturu," uvedl.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Rakousko zasáhlo zemětřesení, větší škody ale zřejmě nezpůsobilo

Zemětřesení o síle 4,5 stupně zasáhlo v ranních hodinách centrální části Rakouska. Závažnější škody ale nejspíše nezpůsobilo.

Podle Rakouského institutu pro meteorologii a geodynamiku (ZAMG) leželo epicentrum poblíž města Admont ve spolkové zemi Štýrsko, ohnisko spočívalo v hloubce osmi kilometrů. Otřesy půdy byly cítit i v přilehlých Horních Rakousech.

ZAMG vydal varování, že zemětřesení mohlo způsobit drobná poškození budov. Stanice ORF bez bližších podrobností uvedla, že jsou již hlášeny první škody. Podle agentury APA je s ohledem na sílu zemětřesení možné, že na domech popraskaly fasády či se odloupala omítka.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Zpěvák Van Morrison žaluje vládu, chce, aby povolila koncerty

Severoirský zpěvák Van Morrison "jménem tisíců hudebníků, umělců, klubů a všech, kdo pracují v koncertním průmyslu" žaluje tamní vládu. Od soudu chce, aby přezkoumal platnost zákazu koncertování v době nemoci covid-19. "Nejsme si vědomi žádného věrohodného vědeckého či lékařského zdůvodnění, které by odůvodnilo plošný zákaz," řekl deníku Guardian zpěvákův právník.

Severní Irsko je součástí Spojeného království, které coby nejpostiženější evropská země momentálně zápasí s třetí vlnou epidemie umocněnou novou, nakažlivější mutací viru. Za necelý rok v Británii kvůli covidu-19 zemřelo přes 91 tisíc lidí, z toho přes 1600 v Severním Irsku.

Pětasedmdesátiletý Morrison, člen Rokenrolové síně slávy a držitel dvou cen Grammy, proslul písněmi jako Brown Eyed Girl nebo Moondance, deskami Astral Weeks či Tupelo Honey nebo spoluprací s kapelou Chieftains. V posledním roce vydal několik skladeb brojících proti zákazům spojeným s nemocí covid-19, naposledy ve spolupráci s kytaristou Ericem Claptonem.

Zdroj: Guardian
před 1 hodinou

Pražské letiště loni odbavilo 3,66 miliony pasažérů, o 79 procent méně

Pražské letiště Václava Havla loni odbavilo 3,66 milionu cestujících, což je meziroční propad o 79 procent. Zároveň je to nejnižší počet cestujících za posledních 25 let. Loňský rok bezprecedentně narušila koronavirová krize, před ní provoz rostl. Letiště, které kvůli ztrátám muselo i propouštět, v letošním roce očekává postupně obnovování dopravy.

Vloni se tak přerušila série od roku 2013, kdy na letišti provoz nepřetržitě rostl až k rekordním 17,8 milionu cestujících v roce 2019.

Před krizí přitom letiště očekávalo pro rok 2020 další růst, ten se však zastavil na jaře po vypuknutí pandemie koronaviru. Ta během jarních měsíců snížila počet cestujících o více než 99 procent. V létě sice provoz postupně rostl ke zhruba 600.000 cestujících za červenec a srpen, stále však byl hluboko pod normálem. Krize navíc na podzim znovu zesílila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy