Mimořádná zpráva

Ministerstvo obrany chce pro Vojenské zpravodajství větší pravomoce v kybernetické bezpečnosti

ČTK ČTK
25. 1. 2017 20:35
Větší pravomoci v oblasti kybernetické bezpečnosti chce vyjednat ministerstvo obrany pro Vojenské zpravodajství. Novelu si však musí obhájit v Poslanecké sněmovně. Zpravodajci by podle novely mohli mimo jiné umisťovat aktivní prostředky kybernetické obrany do internetových sítí. Někteří poslanci však kritizují, že by docházelo k omezování soukromí občanů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Ministerstvo obrany se před poslanci pokusí obhájit nové pravomoci pro Vojenské zpravodajství v kybernetické bezpečnosti. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se na tom shodly vládní strany na sředečním jednání koaliční rady. Výsledkem debaty mohou být podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) i některé úpravy návrhu ve Sněmovně. Zpravodajci by podle novely mohli mimo jiné umisťovat aktivní prostředky kybernetické obrany do internetových sítí. Možné omezení soukromí kritizují někteří poslanci či Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR).

Sobotka na koaličním jednání žádal ministra obrany Martina Stropnického (ANO) o ujištění, že novela nebude znamenat nepřiměřený zásah do svobody či narušování soukromí občanů. "Bylo by dobře, aby zákon byl v Poslanecké sněmovně schválen, ale ministerstvo musí udělat hodně pro to, aby rozptýlilo obavy poslanců, které se v posledních dnech a týdnech objevují," řekl premiér novinářům po jednání koalice.

ČSSD, ANO a KDU-ČSL se podle Sobotky shodují, že kybernetickou obranu státu je nutné posílit. S tím souhlasil i Jurečka. "Je potřeba si uvědomit, že prakticky každá činnost zpravodajství a bezpečnostních složek je určitý zásah do soukromí občanů. Ale jsou tu nová výrazná rizika, na která musíme reagovat," uvedl. Musí však podle něj být jasné, že data, která Vojenské zpravodajství obdrží, nebudou zneužitelná a neuniknou.

Ministerstvo nyní záležitost bude probírat s příslušnými výbory ve Sněmovně a zainteresovanými stranami, shodli se představitelé koaličních stran. "Je to záležitost jednání poslanců bezpečnostního výboru, aby ve spolupráci s resortem obrany dokázali najít případné další úpravy, které by se v Poslanecké sněmovně realizovaly," uvedl Jurečka. Koalici pak o návrzích čeká další debata, upřesnil.

Zajištění kybernetické obrany Česka není zatím v zákonech ošetřeno. Norma proto nově přisuzuje odpovědnost za kybernetickou obranu Česka armádní tajné službě. Předpokládá, že v případě krajní situace by zpravodajci mohli přistoupit i ke kybernetickému protiútoku. Zpravodajství by dostalo možnost připojit k zařízením provozovatelů sítí elektronické komunikace své vlastní "technické prostředky kybernetické obrany".

Pravomoc umísťovat aktivní prostředky kybernetické obrany do internetových sítí kritizovalo tento týden Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR). Mohla by podle něj ohrozit bezpečnost Česka. Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek však ohrožení bezpečnosti vyloučil. "Ta bude ohrožena především v případě, pokud hackeři napadnou klíčovou infrastrukturu," uvedl.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Chlapík z Ottawy posílil Spartu, dohodl se na měsíc

Hokejový útočník Filip Chlapík, který dosud působil v Ottawě v NHL a na její farmě v Belleville v AHL, posílil pražskou Spartu. Dohodl se na měsíční výpomoci a bude hrát už dnes v předehrávce 19. kola extraligy na ledě Liberce. Třiadvacetiletému rodákovi z Prahy skončila se Senators tříletá nováčkovská smlouva a může se stát 9. října chráněným volný hráčem.

"Jeho hlavní charakteristika mluví za sebe - je to sparťan hrající v NHL. Navíc stále mladý kluk. Po odchodu Marka Kvapila se nám v útoku uvolnilo místo, Filip může zvýšit konkurenci v elitních formacích," řekl klubovému webu sportovní manažer Sparty Petr Ton.

před 55 minutami

Počet zásilek z e-shopů stoupl v září až o polovinu oproti předchozím měsícům

Počet doručených zásilek z tuzemských internetových obchodů se v září proti předchozím měsícům zvýšil až o polovinu. Meziročně se nárůst pohybuje řádově v desítkách procent. Vyplývá to z informací doručovatelských firem a e-shopů.

Česká pošta podle Iva Vysoudila z tiskového oddělení eviduje růst počtu doručovaných balíků jak na týdenní, tak i roční bázi. Meziroční nárůst je podle něj od začátku roku o zhruba 11 procent. Pošta kvůli tomu buduje síť specializovaných výdejních a podacích míst, tzv. Balíkoven. Ze současných 800 se chce na konci roku dostat na 1500.

"Nárůst počtu zásilek je obrovský. Rekordním dnem bylo úterý 22. září, kdy jsme za jediný den přepravili téměř 223 000 zásilek, zatímco během roku je to v průměru 150 000. V meziročním srovnání jde o 120 procentní nárůst," uvedla zakladatelka služby Zásilkovna Simona Kijonková. Důvodem je podle ní rostoucí obliba Zásilkovny, ale i růst elektronického obchodu jako celku. Celkové tržby e-shopů by podle ní letos měly přesáhnout 200 miliard Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy