Ministerstvo ladí exekuční řád. Poslanci řeší dětské dluhy i zákaz reklamy na půjčky

Martin Biben Jana Rosůlková, Martin Biben
19. 3. 2019 19:53
Ministerstvo spravedlnosti přepisuje novelu exekučního řádu, během pár měsíců by se pozměněná verze mohla dostat na program jednání vlády. S místní příslušností exekutorů se ale nepočítá. Na panelové debatě Česko v době dluhů, která proběhla na půdě pražské právnické fakulty, to prohlásil ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO). Poslanci, kteří se debaty zúčastnili, se chtějí zaměřit také například na dětské dluhy a daňové odpisy nedobytných pohledávek.
Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek.
Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek. | Foto: Lukáš Bíba

Novelu exekučního řádu v únoru Legislativní rada vlády ministerstvu spravedlnosti vrátila. Návrh podle ní přinášel jen dílčí změny a zastaralý předpis neměnil důsledně. Upravená verze by se podle ministra spravedlnosti Kněžínka mohla dostat na program jednání vlády už v květnu.

Kněžínek prohlásil, že ani nová verze novely ale nepočítá s takzvanou teritorialitou, tedy místní příslušností exekutorů, která by zrušila volnou soutěž mezi nimi a prosazuje ji exekutorská komora, neziskové organizace i řada expertů. Podle ministerstva by mohla poškodit velké exekutorské úřady a ty malé naopak nejsou na její zavedení a slučování exekucí připraveny.

Odpůrcem teritoriality byl i účastník debaty, poslanec ODS Marek Benda, který ji označil za snahu pouze přerozdělit trh mezi exekutory. Ministerstvo místo teritoriality přišlo s vlastním návrhem, jehož základem měl být princip, aby se jedním dlužníkem zabýval vždy jen jeden exekutor, avšak bez ohledu na město či region. I ten ale Legislativní rada vlády kritizovala, v čem bude spočívat nový návrh, zatím není jasné.

Další ministerstvem chystanou novinkou mají být povinné zálohy, které by pokryly náklady exekuce. Cílem je, aby věřitel více zvažoval, zda se mu vymáhání pohledávky vyplatí. Podle kritiků to ale povede k nižší vymahatelnosti pohledávek. Diskusi pak rozvířil další ministerský návrh, aby se po dvou letech zastavovaly neúčelné exekuce v situaci, kdy je dlužník nemajetný a nedaří se nic vymoci. Kněžínek ale nevyloučil, že se o prodloužení této doby bude ještě debatovat.

Ministr chce také zvýšit nezabavitelnou částku, tedy limit, nad který může exekutor strhávat bez omezení. "Dnes se dlužníkovi vyplatí vydělávat maximálně kolem 16 tisíc, to není na současném trhu práce motivující." Částka by se měla zvýšit na 25 715 korun. Dlužníky má vést k tomu, aby se zapojili do pracovního procesu, a hlavně aby nepracovali načerno.

Lidovecký poslanec Marek Výborný prohlásil minulý rok za rok insolvencí, ten letošní bude podle něj naopak rokem exekucí. Výborný zalitoval, že se nepodařilo prosadit zrychlené daňové odpisy nedobytných pohledávek. Připomněl ale současně, že to je v gesci ministerstva financí. Náměstek ministra spravedlnosti Michal Franěk v debatě prohlásil, že se s resortem financí povedou o jednodušších odpisech další jednání. Ve hře je například možnost, že by exekutor vydával potvrzení pro finanční úřad v případě nedobytné pohledávky.

Jak dál s dětskými dluhy

Na půdě sněmovny se podle Výborného nyní diskutuje i o problému dětských dluhů, které vznikaly zejména proto, že rodiče za své nezletilé děti neplatili pokuty za černé jízdy v MHD nebo poplatky za odpad. "Je to sice okrajová záležitost, ale zásadní, když mladý člověk vstupuje do života s dluhem, který způsobil jeho zákonný zástupce," řekl.

Upozornil ale, že problém není černobílý. "Není to tak, že najednou škrtneme všechny dluhy." Podle Výborného má Česko velmi silně chráněna práva rodičů, je třeba ale pamatovat i na rodičovskou zodpovědnost. Řešení by podle něho mohla přinést změna občanského zákoníku, podle které by rodiče za dluhy dětí ručili.

Pro další změny v legislativní úpravě exekucí je i exministryně školství a poslankyně ČSSD Kateřina Valachová. Zdůraznila, že novela insolvenčního zákona přijatá letos v lednu nestačí. "Prosazuji hlavně jasná pravidla zastavování exekucí pro nemajetnost a tzv. chráněný účet, tedy speciální účet, který chrání dlužníky v exekuci, aby jim zbylo alespoň minimum prostředků," uvedla.

KSČM chce zákaz reklamy na půjčky

Na debatu dorazila i poslankyně KSČM Hana Aulická Jírovcová, která prosazuje uzákonění zákazu reklamy na finanční půjčky. Upozornila, že v praxi některé zásahy zákonodárců nefungují. Jako příklad uvedla trvající problém nebankovních půjček, které lidé získají i přesto, že nemají žádné příjmy.

Panelovou debatu Česko v době dluhů už počtvrté pořádal mediální dům Economia. Letos poprvé na ní diskutovali vedle zástupců dlužníků, exekutorů a insolvenčních správců i poslanci napříč politickým spektrem.

Jako dlužník jste lůzr, nemáte na nic, zásadními viníky jsou politici, říká Biben

Lidé s obrovskými dluhy se cítí jako pod lavinou, už nemají chuť s tím něco dělat, nemají víru, upozorňuje redaktor Aktuálně.cz Martin Biben. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 20 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

před 21 minutami

Zprostředkovatel vraždy Jána Kuciaka uzavřel dohodu s prokurátorem

Dohodu o vině a trestu s prokurátorem uzavřel Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka. Podmínky ale advokáti ani prokuratura zatím nezveřejnili, dohodu totiž ještě musí schválit soud. Andruskó je jedním z pěti obviněných ve zmíněné kauze, která v zemi vyústila v politickou krizi a v odchod Roberta Fica z funkce premiéra.

Andruskó v případu vystupoval jako zprostředkovatel mezi objednavatelem vraždy a nájemnými vrahy. Hrozil mu trest 25 let vězení nebo doživotí. Po zadržení ale s policií spolupracoval na vyšetření vraždy, při které byla zastřelena i reportérova snoubenka Martina Kušnírová.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Plzeň bude hrát v LM s Lausanne, Hradec Králové s Mannheimem

Hokejisté Plzně, kteří v minulém ročníku prošli až mezi nejlepší čtyři týmy, se utkají v osmifinále Ligy mistrů s Lausanne, Hradec Králové bude hrát s Mannheimem. V případě dalších postupů by zbývající dva čeští zástupci v soutěži mohli svést společný souboj až ve finále. Rozhodl o tom dnešní los v Helsinkách.

Oba extraligoví zástupci, kteří se po vyřazení šampiona Třince a vicemistra Liberce v základní skupině dostali do play off, byli nasazeni jako druhé týmy základních skupin do koše B. Čekali tím pádem na soupeře, kteří obsadili první místa.

Plzeň i Hradec začnou 12., nebo 13. listopadu doma a odvety je čekají 19. listopadu na ledě soupeře.

Další zprávy