Ministerstvo financí: Malé obce dostanou na opravy škol dalších 3,1 miliard korun

ČTK ČTK
6. 6. 2020 20:14
Ministerstvo financí navrhne na pondělním jednání vlády navýšit peníze v programu na opravu škol a školek v malých obcích do 3000 obyvatel o 3,1 miliardy korun. V sobotu to uvedlo tiskové oddělení Ministerstva financí ČR.
Ilustrační obrázek.
Ilustrační obrázek. | Foto: Martin Fendrych

V současnosti je v programu 300 milionů korun, z kterých je možné financovat 34 projektů. Programu přitom vyhovělo 454 projektů. Po navýšení peněz bude tak možné uskutečnit všechny, uvedlo ministerstvo financí. Peníze chce úřad vyčlenit z vládní rozpočtové rezervy.

"Podpoříme tím nejmenší obce, které jsou vůbec nejzranitelnější. Právě pro ně je fungující škola nebo školka důležitá k tomu, aby v nich mladé rodiny s dětmi zůstávaly a nestěhovaly se jinam. Byla by nesmírná škoda, kdyby se kvůli nedostatečné kapacitě výzvy musely odložit projekty, které jsou připravené a mohou okamžitě odstartovat," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Navýšení peněz se týká již vyhodnocené výzvy k programu, který spadá pod rozpočtovou kapitolu Všeobecná pokladní správa. Tu spravuje miniserstvo financí. "Cílem je podpořit rekonstrukce a modernizace základních a mateřských škol, jejichž zřizovateli jsou obce. Žadatelé mohou získat dotaci, která pokryje až 90 procent nákladů na investiční akci. Maximální výše dotace na jeden projekt činí 20 milionů korun," uvedlo ministerstvo.

Žádosti v rámci této výzvy vyhodnotilo ministerstvo financí na konci dubna. Obdrželo celkem 463 žádostí o poskytnutí dotací za zhruba 3,4 miliardy korun. Podmínky splnilo 454 žádostí. Nejvíce projektů je ve Středočeském kraji, celkem 84. Dalších 69 žádostí pochází z Jihomoravského kraje, 44 žádostí o dotaci přišlo z Jihočeského kraje a 37 z Olomouckého kraje.

VIDEO: Babiš nikdy neřídil obec, říká Pecková. 

Je to jenom začátek, bude to mnohem horší. Budou chybět peníze na investice. Naštvaní jsou i starostové ANO, kritizuje starostka Mnichovic. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy