Ministerstvo dopravy už zas hrozí, že nepostaví silnice

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
1. 8. 2011 17:35
Bitva o státní rozpočet na příští rok začala
Rozestavěná D47.
Rozestavěná D47. | Foto: Petr Sznapka

Praha - Ministerstvo dopravy hrozí zastavením hned několika důležitých dopravních staveb kvůli nedostatku peněz, které jim navrhlo ministerstvo financí na příští rok.

Resort dopravy argumentuje tím, že dopravní fond má na příští rok dostat 37 miliard korun. "To je faktické snížení objemu zdrojů o 10 miliard oproti původnímu schválenému střednědobému rámci pro rok 2012," píše ministerstvo dopravy v tiskové zprávě.

A dodává seznam staveb, které toto "faktické snížení" ohrozí.

Někde ani nekopneme

"Některé stavby ani nezahájíme," řekl k tomu ministr Pavel Dobeš (Věci veřejné).

Týká se to dostavby dálnice D11 v úseku Osičky - Hradec Králové, dostavby I/56 v úseku Ostrava - Prodloužená Místecká nebo zastavení financování akcí Prahy, jako je Štěrboholská nebo Vysočanská radiála.

Ministerstvo hrozí také zpomalením dalších staveb: např. obchvatu kolem Bohumína na dálnici D47, výstavby silnice I/49 Malenovice-Otrokovice nebo tunelů na Svitavské radiále.

"Tento scénář zpomalení či zastavení staveb vyvolá vícenáklady, které všechny projekty ve svém důsledku prodraží," hrozí dál ministerstvo dopravy.

Hrozby jako vloni i předloni

Výčet staveb, které ohrožuje krácený rozpočet, přichází ve chvíli, kdy se jednotlivé resorty začnou dohadovat s ministerstvem financí na rozpočtech svých kapitol. Jednání mají začít příští týden. Teprve poté bude o státním rozpočtu na příští rok jednat vláda jako celek.

Musí se na něm dohodnout tak, aby ho do sněmovny doručila do konce září.

Výčet zastavených, zpomalených nebo nezahájených dopravních staveb tak vytváří pozici pro nadcházející jednání s resortem dopravy. Právě Věci veřejné už při nedávném jednání o dodatku ke koaliční smlouvě požadovaly 14 miliard navíc pro dopravní fond.

Podobně totiž postupovali i ministři dopravy Gustáv Slamečka ve Fischerově kabinetu a před rokem i Vít Bárta (VV). I seznam ohrožených staveb byl víceméně stejný.

Na tom letošním od ministra Pavla Dobeše ale přece jen přibyly nové položky: např. hrozba, že se zastaví příprava stavby pražského okruhu kolem Běchovic nebo obchvat Českých Budějovic.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy