Ministerstvo dopravy bude vyplácet odškodné za dlouhá řízení

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 18. 6. 2015 12:07
Dlouhá řízení, která spadají pod ministerstvo dopravy, se týkají hlavně sporů ohledně cest.
Anna Šabatová.
Anna Šabatová. | Foto: DVTV

Praha - Ministerstvo dopravy bude nově dávat odškodné lidem za nečinnost úřadů. Základní částka za nepřiměřeně dlouhé řízení bude 15 000 korun za rok.

Řekla to veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová, jejíž kancelář o tom s resortem jednala.

Podobné odškodnění od loňska vyplácí ministerstvo práce a sociálních věcí, dříve k takové praxi přistoupila třeba ministerstva vnitra či spravedlnosti.

Pokud stát podle ombudsmanky nedokáže zajistit, aby úřady rozhodovaly v zákonných lhůtách, tak by měl dávat lidem zadostiučinění za nečinnost úřadů.

Dlouhá řízení, která spadají pod ministerstvo dopravy, se týkají hlavně sporů ohledně cest.

Nemohli používat cestu k domu

Kancelář veřejné ochránkyně práv popsala případ z Ústeckého kraje, kdy bylo manželům bráněno v užívání cesty k domu. Manželé se dočkali až po čtyřech letech rozhodnutí od úřadů, zda jde o veřejně přístupnou komunikaci.

Délka takového řízení by přitom měla být šest až dvanáct měsíců. Kauza nakonec dopadla tak, že cesta k domu je veřejnou komunikací.

Teď nově ministerstvo dopravy vydalo směrnici o odškodňování a připojí se k dalším resortům, které v případě nepřiměřených řízení postupují podobně.

"Byla to docela tvrdá jednání, ministerstvo docela vzdorovalo," řekla Šabatová.

Občané se dosud museli kvůli odškodnění obracet na soudy. "Je to obrovský úspěch a významný krok k posílení důvěry občanů ve stát," doplnila Šabatová.

Kancelář veřejné ochránkyně práv chce jednat i s dalšími resorty, které zatím k odškodňování za dlouhá řízení nepřistoupily. Jde třeba o ministerstvo pro místní rozvoj nebo ministerstvo školství.

Úřady přiznaly neefektivnost

Kancelář nemá přesná čísla, kolik peněz ministerstva za průtahy v řízení zaplatila. Od ministerstva práce například lidé dostali za průtahy při jednání s úřady práce 6000, 12 000 či 14 000 korun.

Podle Šabatové to nejsou horentní sumy. "Jde o symbolické vyjádření toho, že stát nepostupoval správně," vysvětlila Šabatová.

Ombudsmanka již dříve upozorňovala na průtahy, které mohou mít i podstatně horší důsledky.

Server Aktuálně.cz tak popsal případ handicapované ženy, která si v roce 2012 zažádala o příspěvek na domácího asistenta. Než ale úřady rozhodly, žena zemřela.

Manžel dostal odškodné 13 000 korun a úřady v čele s ministerstvem práce po upozornění Šabatové přiznaly, že pracují neefektivně.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nymburk v osmifinále basketbalové LM narazí na Bandirmu

Nymburští basketbalisté v osmifinále Ligy mistrů nastoupí proti tureckému celku Bandirma. Středočeši sérii hranou na dvě vítězství odstartují doma a hrát se bude 3., nebo 4. března. V případě postupu narazí výběr trenéra Orena Amiela na lepšího z dvojice AEK Atény - Bonn.

Nymburk se v play off Ligy mistrů představil zatím dvakrát a vždy vypadl v prvním kole. Při premiéře soutěže v ročníku 2016/17 o jediný bod nestačil na italské Sassari, o rok později podlehl pozdějšímu vítězi AEK Atény. V minulé sezoně středočeský celek skončil už v základní skupině.

Další zprávy