Chládek chce snižovat nerovnost v přístupu ke vzdělávání

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 5. 2014 16:25
Ministr školství se chce zaměřit na zvýšení kvality výuky učitelů a odpovědné řízení vzdělávacího programu. Jednou z metod má být i povinná předškolní výchova dítěte
Ministr školství Marcel Chládek
Ministr školství Marcel Chládek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministerstvo školství chce snižovat nerovnost v přístupu dětí ke vzdělávání. Jako jednu z priorit Strategie vzdělávací politiky pro ČR do roku 2020 to na tiskové konferenci představil ministr Marcel Chládek (ČSSD).

Dále se chce zaměřit na zvýšení kvality výuky i učitelů a odpovědné a efektivní řízení vzdělávacího systému.

Nerovnost v přístupu dětí z různých sociálních skupin ke vzdělání je podle Chládka klíčovým problémem českého školství. Systém prý neumí "sevřít nůžky" rozevřené podle sociálního rozvrstvení společnosti.

Situaci má zlepšit předškolní výuka a kariérní řád

"Na vzdělání dítěte má spíše vliv peněženka rodičů než vlastní kvalita žáka. Pokud dítě nemá bohaté rodiče, má ztížený přístup ke vzdělání," prohlásil ministr.

Situaci by chtěl zlepšit mimo jiné zavedením povinné předškolní výuky před nástupem do základní školy. Ta by mohla probíhat jak v mateřské škole, tak v domácím prostředí.

Dalším klíčovým bodem strategie je dokončení kariérního řádu pro učitele, modernizace vybavení škol i modernizace systému hodnocení. Chládek není zastáncem plošného testování žáků, které probíhalo v minulých letech. Školy by podle něj měly využít ministerské databáze testů a prověřovat žáky samy.

Ministerstvo chce zřídit Národní radu pro vzdělávání

Ministerstvo by rádo mělo centrální dohled nad řízením vzdělávacího systému, který je vzhledem k různým zřizovatelům škol roztříštěný. "Chceme zřídit Národní radu pro vzdělávání, která bude apolitická, složená z odborníků," uvedl Chládek.

Tato rada by měla být zřízena na základě další novely školského zákona v příštím kalendářním roce. Měla by tím být zajištěna kontinuita vzdělávací koncepce bez ohledu na to, kdo bude stát v čele ministerstva. "Není možné, že jeden něco nastartuje a druhý to hned ukončí," řekl aktuální šéf školství.

Na strategii, která je nezbytná pro čerpání peněz z evropských fondů v nadcházejícím programovém období, budou navazovat dílčí koncepce s konkrétními kroky způsobu zavedení změn do praxe. Většina z nich by měla být vypracována do konce letošního roku, ty zbývající na začátku roku 2015, uvedl Chládek.

Školství bude potřebovat další peníze

Ke splnění některých bodů bude nezbytné přidat do školství další finance, například náklady na kariérní řád pro učitele odhaduje ministr na pět miliard korun.

Zhruba padesátistránkový koncepční dokument bude nyní procházet připomínkovým řízením a Chládek předpokládá, že by ho vláda mohla projednávat na přelomu srpna a září.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy