Chládek chce snižovat nerovnost v přístupu ke vzdělávání

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 5. 2014 16:25
Ministr školství se chce zaměřit na zvýšení kvality výuky učitelů a odpovědné řízení vzdělávacího programu. Jednou z metod má být i povinná předškolní výchova dítěte
Ministr školství Marcel Chládek
Ministr školství Marcel Chládek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministerstvo školství chce snižovat nerovnost v přístupu dětí ke vzdělávání. Jako jednu z priorit Strategie vzdělávací politiky pro ČR do roku 2020 to na tiskové konferenci představil ministr Marcel Chládek (ČSSD).

Dále se chce zaměřit na zvýšení kvality výuky i učitelů a odpovědné a efektivní řízení vzdělávacího systému.

Nerovnost v přístupu dětí z různých sociálních skupin ke vzdělání je podle Chládka klíčovým problémem českého školství. Systém prý neumí "sevřít nůžky" rozevřené podle sociálního rozvrstvení společnosti.

Situaci má zlepšit předškolní výuka a kariérní řád

"Na vzdělání dítěte má spíše vliv peněženka rodičů než vlastní kvalita žáka. Pokud dítě nemá bohaté rodiče, má ztížený přístup ke vzdělání," prohlásil ministr.

Situaci by chtěl zlepšit mimo jiné zavedením povinné předškolní výuky před nástupem do základní školy. Ta by mohla probíhat jak v mateřské škole, tak v domácím prostředí.

Dalším klíčovým bodem strategie je dokončení kariérního řádu pro učitele, modernizace vybavení škol i modernizace systému hodnocení. Chládek není zastáncem plošného testování žáků, které probíhalo v minulých letech. Školy by podle něj měly využít ministerské databáze testů a prověřovat žáky samy.

Ministerstvo chce zřídit Národní radu pro vzdělávání

Ministerstvo by rádo mělo centrální dohled nad řízením vzdělávacího systému, který je vzhledem k různým zřizovatelům škol roztříštěný. "Chceme zřídit Národní radu pro vzdělávání, která bude apolitická, složená z odborníků," uvedl Chládek.

Tato rada by měla být zřízena na základě další novely školského zákona v příštím kalendářním roce. Měla by tím být zajištěna kontinuita vzdělávací koncepce bez ohledu na to, kdo bude stát v čele ministerstva. "Není možné, že jeden něco nastartuje a druhý to hned ukončí," řekl aktuální šéf školství.

Na strategii, která je nezbytná pro čerpání peněz z evropských fondů v nadcházejícím programovém období, budou navazovat dílčí koncepce s konkrétními kroky způsobu zavedení změn do praxe. Většina z nich by měla být vypracována do konce letošního roku, ty zbývající na začátku roku 2015, uvedl Chládek.

Školství bude potřebovat další peníze

Ke splnění některých bodů bude nezbytné přidat do školství další finance, například náklady na kariérní řád pro učitele odhaduje ministr na pět miliard korun.

Zhruba padesátistránkový koncepční dokument bude nyní procházet připomínkovým řízením a Chládek předpokládá, že by ho vláda mohla projednávat na přelomu srpna a září.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 29 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města s přibližně 13 000 obyvateli kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Švédský premiér Stefan Löfven odsoudil útok jako "hrůzný čin" a dodal, že na případu pracuje také tajná policie Säpo. "Průběžně vyhodnocují, zda je důvod k posílení bezpečnostních opatření, a jsou připraveni tak v případě potřeby učinit," uvedl v prohlášení citované švédskou tiskovou agenturou TT.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

Izraelci prověřovali několik desítek plavidel, z nichž mohla ropa uniknout. Pátrali po lodi, která 11. února plula ve vzdálenosti asi 50 kilometrů od izraelských břehů ve Středozemním moři.

Ochránci životního prostředí hovoří o ekologické katastrofě, jejíž následky se budou likvidovat několik let. Na čistění pláží se podílí tisíce dobrovolníků, pro veřejnost jsou nyní pláže zavřené. Izraelské úřady také z obezřetnosti zakázaly prodej ryb a mořských plodů z izraelských vod.

Zdroj: ČTK
Další zprávy