Chládek chce snižovat nerovnost v přístupu ke vzdělávání

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 5. 2014 16:25
Ministr školství se chce zaměřit na zvýšení kvality výuky učitelů a odpovědné řízení vzdělávacího programu. Jednou z metod má být i povinná předškolní výchova dítěte
Ministr školství Marcel Chládek
Ministr školství Marcel Chládek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministerstvo školství chce snižovat nerovnost v přístupu dětí ke vzdělávání. Jako jednu z priorit Strategie vzdělávací politiky pro ČR do roku 2020 to na tiskové konferenci představil ministr Marcel Chládek (ČSSD).

Dále se chce zaměřit na zvýšení kvality výuky i učitelů a odpovědné a efektivní řízení vzdělávacího systému.

Nerovnost v přístupu dětí z různých sociálních skupin ke vzdělání je podle Chládka klíčovým problémem českého školství. Systém prý neumí "sevřít nůžky" rozevřené podle sociálního rozvrstvení společnosti.

Situaci má zlepšit předškolní výuka a kariérní řád

"Na vzdělání dítěte má spíše vliv peněženka rodičů než vlastní kvalita žáka. Pokud dítě nemá bohaté rodiče, má ztížený přístup ke vzdělání," prohlásil ministr.

Situaci by chtěl zlepšit mimo jiné zavedením povinné předškolní výuky před nástupem do základní školy. Ta by mohla probíhat jak v mateřské škole, tak v domácím prostředí.

Dalším klíčovým bodem strategie je dokončení kariérního řádu pro učitele, modernizace vybavení škol i modernizace systému hodnocení. Chládek není zastáncem plošného testování žáků, které probíhalo v minulých letech. Školy by podle něj měly využít ministerské databáze testů a prověřovat žáky samy.

Ministerstvo chce zřídit Národní radu pro vzdělávání

Ministerstvo by rádo mělo centrální dohled nad řízením vzdělávacího systému, který je vzhledem k různým zřizovatelům škol roztříštěný. "Chceme zřídit Národní radu pro vzdělávání, která bude apolitická, složená z odborníků," uvedl Chládek.

Tato rada by měla být zřízena na základě další novely školského zákona v příštím kalendářním roce. Měla by tím být zajištěna kontinuita vzdělávací koncepce bez ohledu na to, kdo bude stát v čele ministerstva. "Není možné, že jeden něco nastartuje a druhý to hned ukončí," řekl aktuální šéf školství.

Na strategii, která je nezbytná pro čerpání peněz z evropských fondů v nadcházejícím programovém období, budou navazovat dílčí koncepce s konkrétními kroky způsobu zavedení změn do praxe. Většina z nich by měla být vypracována do konce letošního roku, ty zbývající na začátku roku 2015, uvedl Chládek.

Školství bude potřebovat další peníze

Ke splnění některých bodů bude nezbytné přidat do školství další finance, například náklady na kariérní řád pro učitele odhaduje ministr na pět miliard korun.

Zhruba padesátistránkový koncepční dokument bude nyní procházet připomínkovým řízením a Chládek předpokládá, že by ho vláda mohla projednávat na přelomu srpna a září.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Zákaz nošení masek v Hongkongu zase platí, povolil to soud

Hongkongský nejvyšší soud v pátek pozastavil platnost svého pondělního rozhodnutí, podle něhož je zákaz zakrývání tváře při demonstracích neústavní. Na základě nového výroku soudu může hongkongská policie vymáhat dodržování zákazu nošení masek po dobu dalšího týdne, ve kterém se budou konat ostře sledované místní volby. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Odvolejte Dostála ze všech funkcí, žádá ODS přerovská opozice kvůli sexuálnímu nátlaku

Přerovská opozice vyzvala místní ODS, aby zbavila Marka Dostála odsouzeného za sexuální nátlak všech funkcí, do kterých byl zvolen. Dostál tento týden oznámil, že ukončil kvůli své kauze členství v ODS, i nadále si však rozhodl ponechat mandát zastupitele. Výzvu opozičních zastupitelů nechtěl šéf místní ODS a zároveň krajský předseda strany Michal Zácha komentovat. Opozice složená z pirátů a sdružení Společně pro Přerov chce případ otevřít na prosincovém zastupitelstvu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy