Ministerstvo bojuje proti šarlatánům, už má stovku stížností

Tereza Krobová Tereza Krobová
5. 7. 2014 19:52
Němečkův resort zřídil speciální e-mailovou adresu, na kterou mohou lidé psát svoje zkušenosti s nekalými léčebnými praktikami.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Profimedia.cz

Praha - Ministerstvo zdravotnictví na konci května vyrazilo do boje proti nekalým praktikám některých léčitelů. Na speciální e-mailovou adresu, kterou kvůli tzv. "šarlatánům" zřídilo na konci května, už se sešlo více než sto podnětů. Kromě toho se také úřad snaží prosadit úpravu trestního zákoníku.

Ministerstvo se pro zřízení adresy [email protected] rozhodlo poté, co se začaly v médiích množit příběhy lidí, kteří se nechali napálit. "Lidé nám píší opravdu závažné příběhy, ale často také jen povzdechy nad konkrétní situací nebo sdělují svůj názor," řekla Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová. Na adresu chodí také stížnosti lidí, jejichž blízcí již zemřeli, a to poté, co odmítli klasickou léčbu nebo se vydali k lékaři příliš pozdě.

Ministerstvo ovšem nechce bojovat proti všem léčitelům. "Víme, že mezi nimi je mnoho slušných lidí, kteří se snaží pacientům pomoci. Proti komu chceme postupovat, to jsou šarlatáni. Definujme je jako lidi, kteří si přisvojují umění, které nemají, a co je nejnebezpečnější na jejich jednání a často se i opakuje ve zkušenostech nemocných, odrazují pacienty od toho, aby se léčili racionálně, aby byli pod dohledem lékařů," vysvětluje Čechová.

Němeček: je to vražda

Nekompromisní postup proti šarlatánům navrhuje i ministr Svatopluk Němeček, který chce prosadit úpravu trestního zákoníku. "Pokud někdo přesvědčí těžce nemocného, aby nechodil k lékaři, aby se vzdal klasické léčby, a ten člověk proto zemře, to je pro mě na úrovni vraždy. Stát tady, dle mého názoru, dluží ochranu pacientům a to chci napravit. Ti, kteří znemožní léčbu a kteří využijí tíživé situace těžce nemocných, tak musí počítat s jasným trestním postihem, a proto uděláme všechno, aby takový zákon byl přijat," vysvětlil.

Spolu se vznikem e-mailové adresy se tak proto právníci ministerstva zdravotnictví snaží najít způsob, jak upravit české právo, aby se dalo podobným případům předejít. Kromě toho ministerstvo řeší také konkrétní příběhy, které na adresu dorazily. "Snažíme se tedy kontaktovat ty, kteří nám svěří konkrétní příběhy, a komunikujeme o tom, zda mají chuť nějak dále ve své kauze postupovat," dodala Čechová. Jeden z nich už dokonce společně s Němečkem vystoupil v televizi, aby před nekalými praktikami šarlatánů varoval ostatní.

Vyhladovět nádor

Ministerstvo zdravotnictví Aktuálně.cz poskytlo několik anonymizovaných příběhů, které na adresu dorazily. Hned několik léčitelů svým pacientům radilo, aby omezili jídlo. Otci jednoho z autorů stížností léčitel nařídil, aby pil pouze jím předepsanou směs. "Také si měl dělat solné zábaly na nohy, že to vytáhne skrz chodidla z těla jedy. K doktorovi šel táta pozdě, až když už mu bylo moc zle a za pár měsíců umřel," dodává autor.

Ten člověk jí tvrdil, že nemá v těle nádor, ale jen zapouzdřené červy a ti jí vytvořili v prsu bulku. Prý by se jen zbytečně vystavovala záření a operaci, když na to stačí taková důkladná očista.

Podobné rady popisuje i další příběh. "Léčitel tvrdil mému známému, že se dá rakovina vyhladovět, že na to existuje směs bylin, která zajistí, že nádorové buňky přijdou o výživu. Taky ho rovnou varoval, že se to asi jeho doktorovi nebude líbit, že při takové léčbě se hodně hubne a doktoři pak člověka nutí jíst, nebo ho dokonce zavřou do nemocnice na kapačky a to se právě nesmí, protože to by se vyhladovění přerušilo a všechno by bylo na nic," vysvětluje autor příspěvku.

Není to nádor, ale červi

Na adresu ministerstva zdravotnictví ovšem dorazily i podstatně neuvěřitelnější léčebné metody. Sousedka jedné z žen tak na radu léčitele pila dezinfekci a pravidelně používala klystýr, který ji měl odčervit. "Ten člověk jí tvrdil, že nemá v těle nádor, ale jen zapouzdřené červy a ti ji vytvořili v prsu bulku. Prý by se jen zbytečně vystavovala záření a operaci, když na to stačí taková důkladná očista. Strašně zhubla, bylo jí stále zle," popisuje další příběh jeho autorka.

Ne všichni ale nakonec na rady šarlatánů dali. "Kamarádka mi popisovala, že jí šarlatánka kroužila nad hlavou vždycky třeba půl hodiny křišťálovým krystalem a pak ho strkala nad plamen svíčky, aby spálila nádor, který se do něj stahoval tím, jak na ni působí. Dokonce mi vyprávěla, že jí pak přestávala bolet hlava. Naštěstí ale měla podezření a zůstala i v péči lékaře. V hlavě byl nádor a (světe div se!) nemizel. Kamarádka naštěstí žije, měla rozum," dodává autorka.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

před 1 hodinou

Baseballisté v kvalifikaci o Tokio podruhé prohráli, s Itálií 1:5

Českým baseballistům se výrazně vzdálil přímý postup z evropsko-africké kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. V Boloni dnes podlehli domácí Itálii 1:5 a připsali si druhou porážku.

Potřebují teď vyhrát zbylé tři zápasy a doufat ve vyrovnanost ostatních utkání, aby měli teoretickou naději na prvenství v turnaji. Spíše ale ještě můžou bojovat o druhou pozici zajišťující účast v závěrečné jarní kvalifikaci na Tchaj-wanu.

Češi měli stejně jako při středeční prohře s Nizozemskem (1:4) více odpalů než soupeř, ale doběhli jen pro jeden bod. "Hity bohužel nepřišly v situaci, kdy jsme měli běžce ve skórovací pozici, abychom z toho udělali větší drámo. A oni důležitý odpal dali," řekl první metař Petr Čech, který měl tři odpaly ze čtyř startů.

Utkání rozjel Schneider dvoumetovým odpalem a Hejma s Červenkou ho dotlačili k prvnímu bodu zápasu. V dohrávce ale Italové hned srovnali a skóre otočili v dohrávce třetí směny. Nadhazovač Chroust dal metu zdarma, dalšího pálkaře trefil a hráč s čtyřletými zkušenostmi z MLB Colabello odpálil tříbodový homerun.

"Ten homerun byl rozhodující. Podle Radima (Chrousta) měl být strikeaut, ale rozhodčí to nefoukl. Nevymlouváme se na to a v podstatě jeden švih dal Italům pohodu do zbytku zápasu," řekl Petr Minařík, který vystřídal Chrousta v páté směně.

Pětatřicetiletý Minařík sice pátému bodu domácích nezabránil, ale jinak další útok zastavil. "Kdybych to nezvládl, tak by to bylo téměř neřešitelné. Takhle jsme ještě pořád zůstali v zápase a bojovali do poslední chvíle," řekl Minařík.

Na začátku šesté směny měli Češi po dvoumetové trefě Červenky šanci snížit, ale obrana Itálie si se složitou situací poradila dvojautem a zdramatizování nepřipustila. "Byť jsme se v útoku prosazovali, tak jsme to nezvrátili," řekl Minařík.

Zákrok večera předvedl ve středním zadním poli Hejma, který rybičkou chytil míč ze vzduchu a vysloužil si aplaus. Ještě lepší počin mohl poté přidat na pálce, ale při plných metách poslal míč do vzduchu a i poslední česká šance na body padla.

V pátek čeká baseballisty od 14:30 duel s Jihoafrickou republikou. V sobotu narazí na silné Izraelce, kteří mají dvě výhry a evropské šampiony Nizozemce porazili vysoko 8:1. V neděli Češi uzavřou své vystoupení v turnaji proti Španělsku.

Další zprávy