Ministerstvo bojuje proti šarlatánům, už má stovku stížností

Tereza Krobová Tereza Krobová
5. 7. 2014 19:52
Němečkův resort zřídil speciální e-mailovou adresu, na kterou mohou lidé psát svoje zkušenosti s nekalými léčebnými praktikami.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Profimedia.cz

Praha - Ministerstvo zdravotnictví na konci května vyrazilo do boje proti nekalým praktikám některých léčitelů. Na speciální e-mailovou adresu, kterou kvůli tzv. "šarlatánům" zřídilo na konci května, už se sešlo více než sto podnětů. Kromě toho se také úřad snaží prosadit úpravu trestního zákoníku.

Ministerstvo se pro zřízení adresy [email protected] rozhodlo poté, co se začaly v médiích množit příběhy lidí, kteří se nechali napálit. "Lidé nám píší opravdu závažné příběhy, ale často také jen povzdechy nad konkrétní situací nebo sdělují svůj názor," řekla Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová. Na adresu chodí také stížnosti lidí, jejichž blízcí již zemřeli, a to poté, co odmítli klasickou léčbu nebo se vydali k lékaři příliš pozdě.

Ministerstvo ovšem nechce bojovat proti všem léčitelům. "Víme, že mezi nimi je mnoho slušných lidí, kteří se snaží pacientům pomoci. Proti komu chceme postupovat, to jsou šarlatáni. Definujme je jako lidi, kteří si přisvojují umění, které nemají, a co je nejnebezpečnější na jejich jednání a často se i opakuje ve zkušenostech nemocných, odrazují pacienty od toho, aby se léčili racionálně, aby byli pod dohledem lékařů," vysvětluje Čechová.

Němeček: je to vražda

Nekompromisní postup proti šarlatánům navrhuje i ministr Svatopluk Němeček, který chce prosadit úpravu trestního zákoníku. "Pokud někdo přesvědčí těžce nemocného, aby nechodil k lékaři, aby se vzdal klasické léčby, a ten člověk proto zemře, to je pro mě na úrovni vraždy. Stát tady, dle mého názoru, dluží ochranu pacientům a to chci napravit. Ti, kteří znemožní léčbu a kteří využijí tíživé situace těžce nemocných, tak musí počítat s jasným trestním postihem, a proto uděláme všechno, aby takový zákon byl přijat," vysvětlil.

Spolu se vznikem e-mailové adresy se tak proto právníci ministerstva zdravotnictví snaží najít způsob, jak upravit české právo, aby se dalo podobným případům předejít. Kromě toho ministerstvo řeší také konkrétní příběhy, které na adresu dorazily. "Snažíme se tedy kontaktovat ty, kteří nám svěří konkrétní příběhy, a komunikujeme o tom, zda mají chuť nějak dále ve své kauze postupovat," dodala Čechová. Jeden z nich už dokonce společně s Němečkem vystoupil v televizi, aby před nekalými praktikami šarlatánů varoval ostatní.

Vyhladovět nádor

Ministerstvo zdravotnictví Aktuálně.cz poskytlo několik anonymizovaných příběhů, které na adresu dorazily. Hned několik léčitelů svým pacientům radilo, aby omezili jídlo. Otci jednoho z autorů stížností léčitel nařídil, aby pil pouze jím předepsanou směs. "Také si měl dělat solné zábaly na nohy, že to vytáhne skrz chodidla z těla jedy. K doktorovi šel táta pozdě, až když už mu bylo moc zle a za pár měsíců umřel," dodává autor.

Ten člověk jí tvrdil, že nemá v těle nádor, ale jen zapouzdřené červy a ti jí vytvořili v prsu bulku. Prý by se jen zbytečně vystavovala záření a operaci, když na to stačí taková důkladná očista.

Podobné rady popisuje i další příběh. "Léčitel tvrdil mému známému, že se dá rakovina vyhladovět, že na to existuje směs bylin, která zajistí, že nádorové buňky přijdou o výživu. Taky ho rovnou varoval, že se to asi jeho doktorovi nebude líbit, že při takové léčbě se hodně hubne a doktoři pak člověka nutí jíst, nebo ho dokonce zavřou do nemocnice na kapačky a to se právě nesmí, protože to by se vyhladovění přerušilo a všechno by bylo na nic," vysvětluje autor příspěvku.

Není to nádor, ale červi

Na adresu ministerstva zdravotnictví ovšem dorazily i podstatně neuvěřitelnější léčebné metody. Sousedka jedné z žen tak na radu léčitele pila dezinfekci a pravidelně používala klystýr, který ji měl odčervit. "Ten člověk jí tvrdil, že nemá v těle nádor, ale jen zapouzdřené červy a ti ji vytvořili v prsu bulku. Prý by se jen zbytečně vystavovala záření a operaci, když na to stačí taková důkladná očista. Strašně zhubla, bylo jí stále zle," popisuje další příběh jeho autorka.

Ne všichni ale nakonec na rady šarlatánů dali. "Kamarádka mi popisovala, že jí šarlatánka kroužila nad hlavou vždycky třeba půl hodiny křišťálovým krystalem a pak ho strkala nad plamen svíčky, aby spálila nádor, který se do něj stahoval tím, jak na ni působí. Dokonce mi vyprávěla, že jí pak přestávala bolet hlava. Naštěstí ale měla podezření a zůstala i v péči lékaře. V hlavě byl nádor a (světe div se!) nemizel. Kamarádka naštěstí žije, měla rozum," dodává autorka.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 6 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy