Ministerstva chtějí stamiliony v kauze ROP Severozápad

ČTK ČTK
23. 12. 2013 10:46
Ministerstva financí a pro místní rozvoj budou po obžalovaných požadovat náhradu škody.
Foto: Ludvík Hradilek

Ústí nad Labem - Ministerstva financí (MF) a pro místní rozvoj (MMR) budou po obžalovaných v kauze machinací s dotacemi v Regionálním operačním programu (ROP) Severozápad požadovat náhradu škody.

Na dotaz ČTK to potvrdili mluvčí obou ministerstev s tím, že se obě instituce připojily k trestnímu řízení. Ministerstva podle informací, které má ČTK k dispozici, škody vyčíslily na stovky milionů korun.

Státní zástupce minulý týden obžaloval osm lidí, které viní z poškozování finančních zájmů Evropské unie nebo zneužití pravomoci úřední osoby, případně z obou zločinů. Jsou mezi nimi někdejší náměstek hejtmanky Pavel Kouda (ČSSD) nebo bývalí ředitelé úřadu regionální rady Pavel Markvart, Petr Vráblík a Petr Kušnierz.

Dozorující státní zástupce Vladimír Jan odmítl uvést, koho obžalovaní poškodili, ani jakou škodu způsobili. "Poškozen byl veřejný zájem," řekl Jan. Podle informací, které ČTK získala, jsou v trestním spisu vedena jako poškozená MF a MMR i Krajský úřad Ústeckého kraje.

"Ministerstvo financí se domnívá, že mu vznikla škoda ve smyslu trestního řádu a přihlásilo se do trestního řízení jako osoba poškozená," řekl ČTK mluvčí MF Ondřej Šrámek.

Obdobně postupuje MMR. Jak vysokou úhradu budou žádat, nechtěli mluvčí říct. "Výše škody a projekty, kterých se toto dotýká, není možno zatím blíže specifikovat," řekl ČTK mluvčí MMR Marek Ženkl.

Krajský úřad Ústeckého kraje se k řízení a náhradě škody zatím nepřipojil, řekla ČTK mluvčí kraje Magdalena Hanáčková. Podle ní kraj nemá informace o tom, v čem by měl být poškozen.

Ať to projde

Podle informací ČTK souvisí vyšetřování mimo jiné s projektem na propagaci výsypek za 37 milionů korun. Ústecký kraj na ni chtěl získat peníze z ROP Severozápad. Většinu prací zadal společnosti Rema média, která vznikla jen tři týdny před udělením zakázky.

ROP Severozápad na projekt nakonec dotaci neuvolnil. Podle policejních zdrojů měl v tomto případě bývalý náměstek Kouda tlačit na to, aby projekt prošel. Kouda byl zároveň členem Výboru regionální rady ROP Severozápad, tedy nejvyššího orgánu, který má konečné slovo při rozdělování dotací.

Kvůli policejnímu vyšetřování a podezření z machinací zastavila Evropská unie v roce 2012 proplácení dotací z ROP Severozápad. Program se podařilo odblokovat letos v srpnu, když Karlovarský a Ústecký kraj přistoupily na návrh ministerstva financí a souhlasily se zaplacením korekcí za chyby při rozdělování dotací. Kraje zaplatí 900 milionů korun, z toho Karlovarský zhruba 308 milionů a Ústecký 598 milionů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při požáru budovy ve Štrasburku zahynulo pět lidí, sedm dalších je zraněných

Při požáru budovy ve Štrasburku na severovýchodě Francie zahynulo v noci na čtvrtek pět lidí a dalších sedm jich utrpělo zranění. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní hasiče.

Hasiči ve svém prohlášení uvedli, že "museli zachránit množství lidí, které odvedli do bezpečí". Obyvatele totiž ohrožoval mimo jiné silný kouř. Požár podle všeho vypukl na schodišti sedmipatrové budovy a nyní je již pod kontrolou, dodali hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy