Mincovna vydá zlatou medaili ke Gottovým narozeninám

Domácí Domácí
30. 10. 2013 11:41
Rub medaile zdobí zpěvákův portrét, na líci je slavík a harfa
Uncových medailí mincovna vyrazí pouze 250 kusů.
Uncových medailí mincovna vyrazí pouze 250 kusů. | Foto: Česká mincovna

Jablonec nad Nisou - Fanoušci Karla Gotta si již brzy budou moci koupit zlatou nebo stříbrnou medaili se zpěvákovou podobiznou. Česká mincovna novinku připravila k mistrovým 75. narozeninám.

Nejznámější český zpěvák, který za svou kariéru 37krát zvítězil v anketě Zlatý (Český) slavík, oslaví půlkulaté narozeniny 14. července příštího roku.

Autory medaile jsou Jaroslav Bejvl a Petr Horák. Bejvl na rubu medaile ztvárnil Gottův portrét s jeho autogramem a datem narození. "Mistrovi u volby asistovala jeho žena Ivana s dětmi. Ze tří variant, které jsme předložili, zvolili provedení Jaroslava Bejvla, který je jedním z našich nejlepších výtvarníků," řekl ČTK Tomasz Surdy z České mincovny.

Líc je Horákovým dílem, pro vyobrazení slavíka s harfou posloužila jako předloha oblíbená Gottova plastika.

"Práce na pamětní medaili pro osobnost formátu Karla Gotta je pro každého výtvarníka velkou ctí. Lyra na mém návrhu znázorňuje hudbu, vavřín symbol velikosti a zpívající slavík odkazuje na veřejnosti dobře známé úspěchy v anketě o nejpopulárnějšího zpěváka Československa a později České republiky," vysvětlil ČTK Horák, který zpěvákovi daroval jednu kopii sádrového odlitku s vlastnoručním věnováním.

Ražba v jablonecké mincovně začne 12. listopadu. Autoři připravují pouze 250 kusů uncové medaile za 55 tisíc, půluncová zájemce vyjde na 27 500 korun a k dispozici bude 2500 kousků. Levnější varianta je ze stříbra, mincovna vyrazí 5 tisíc medailí po dvou tisících korunách.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Google po volbách v USA zablokuje volební reklamu

Společnost Google bude po amerických prezidentských volbách, které se uskuteční 3. listopadu, na své platformě blokovat volební reklamu. S odvoláním na mluvčí Googlu o tom informovala agentura Reuters. Podle zpravodajského webu Axios napsal Google svým inzerentům, že nebude po volebním dni zobrazovat reklamy "odkazující na kandidáty, volby a výsledky voleb vzhledem k tomu, že se letos bude sčítat bezprecedentní množství hlasů". Blokace by podle mluvčí Google mohla trvat týden i déle.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kvůli výměně pražců je do úterního rána přerušen provoz části metra C

Provoz metra na lince C mezi stanicemi Pražského povstání a Kačerov je od soboty až do úterního rána přerušen. Důvodem je pokračující výměna dřevěných pražců za betonové. Místo metra v daném úseku pojedou autobusy.

Na trase C se musí pražce vyměňovat po větších částech, a to kvůli zabezpečovacímu zařízení, které musí být celé vypnuto. Například na trase A funguje jiný typ zabezpečení, který umožňuje výměnu jednotlivých pražců v noci. To na trase C nelze.

Pro cestující dopravní podnik zavedl od soboty do pondělí náhradní autobusovou dopravu s označením XC na trase Pražského povstání - Pankrác - Budějovická - Kačerov.

před 2 hodinami

Biden označil Lukašenka za diktátora. Trumpa zkritizoval za to, že o dění v Bělorusku mlčí

Kandidát Demokratické strany na amerického prezidenta Joe Biden označil běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka za diktátora. Svého republikánského protivníka v boji o Bílý dům Donalda Trumpa kritizoval, že k současné situaci v Bělorusku mlčí, informovala agentura Reuters.

Biden uvedl, že stojí na straně demonstrantů, kteří podle něj vyjadřují pokojně svůj názor a požadují nové volby. Bývalý viceprezident USA také vyzval, aby Minsk propustil několik konkrétních vůdců opozice. Označil je za "politické vězně".

V Bělorusku už sedmý týden trvají demonstrace proti Lukašenkově setrvání v úřadu. Mnoho Bělorusů je přesvědčeno, že jeho vítězství v srpnových volbách je zfalšované, a opozice, stejně jako EU, jeho vítězství neuznává. Protesty, jejichž účastníci žádají Lukašenkův odchod a nové volby, pokračují přes mnohdy brutální policejní zákroky a zatýkání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy