Mináře jsme nevyloučili. Přerušil studium a doufáme, že se vrátí, zní z fakulty

hrz hrz
Aktualizováno 22. 6. 2019 13:18
Po sociálních sítích se šíří hoax s názvem Fenomén Minář s nepravdivými informacemi o Mikuláši Minářovi, lídrovi Milionu chvilek. Ten označil příspěvek za "lživou slátaninu". Proti jednomu z tvrzení, že Minář byl vyhozen ze školy, se v pátek ohradili v otevřeném dopise ředitelé ústavů Filozofické fakulty, na nichž tento vůdce protestů za změny v justici studoval. Potvrzují, že sám přerušil studium, aby se mohl plně věnovat svým občanským aktivitám.
Mikuláš Minář při jedné z demonstrací na Václavském náměstí.
Mikuláš Minář při jedné z demonstrací na Václavském náměstí. | Foto: Jakub Plíhal

Podle lživého hoaxu uživatele "Přemysl Horst Habart" měl Minář neustále problémy se školním řádem, byl podezřelý z distribuce drog a počátkem jara byl ze školy vyloučen. Příspěvek, který už nyní nelze dohledat, také spekuloval, na koho je Minář napojen a čí je údajnou loutkou.

Dezinformace vyvrací jednu po druhé web Manipulátoři.cz, jenž se na analýzu fake news zaměřuje. K příspěvku se pro tento web vyjádřil také sám Minář a všechna osočení odmítl. "Podezření z distribuce drog je zoufalost par excellence. Už chybí jenom dodatek, že zneužívám děti, každé ráno hajluji a jím koťátka za úplňku. Nebyl jsem ze školy vyloučen, formálně stále ještě studuji, na prospěch se můžete přeptat mých profesorů," uvedl mimo jiné.

Zastali se ho také dva ředitelé ústavů Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

"Mikuláš Minář na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy studoval dvouobor Český jazyk a literatura - Filozofie. Až do roku 2017, kdy se začal naplno věnovat občanským aktivitám spojeným se spolkem Milion chvilek, projevoval při studiu tohoto náročného dvouoboru veškerý potřebný talent i nasazení a vykazoval nadprůměrné studijní výsledky," píšou ve společném prohlášení ředitel Ústavu filozofie a religionistiky Jakub Čapek a ředitel Ústavu českého jazyka a teorie komunikace Jan Chromý.

Jak dále oba uvádějí, rozumí jeho rozhodnutí předřadit nyní občanské aktivity svému studiu. "Zároveň chováme naději, že se v budoucnu ke studiu vrátí," dodávají.

Sám Minář zvažuje právní kroky a žalobu na autora hoaxu kvůli trestnému činu pomluvy.

Sdružení Milion chvilek, v jehož čele šestadvacetiletý mladík stojí, pořádalo demonstrace proti premiérovi Andreji Babišovi v Praze a zároveň dalších městech už loni. První z nich se konala začátkem dubna 2018. Koncem května  stál spolek za protestem se zalepenými ústy kvůli tomu, že Babiš podle nich lže, likviduje nezávislou policii a odmítá veřejnou debatu.

Další demonstrace organizovalo sdružení v červnu před druhým jmenováním Babiše premiérem nebo kolem výročí 17. listopadu.

Vše podle vodňanského rodáka začalo tím, že mu před volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2017 přišel do schránky leták s názvem Smlouva Andreje Babiše s občany České republiky. "Velice jsem se jí podivil a řekl si, že je na čase se začít trochu víc zajímat o politiku. Když člověk, který chce osekat demokratické instituce a řídit stát jako firmu, slibuje, že bude 'rozvíjet a podporovat demokracii', je třeba ho vzít za slovo," vzpomínal v projektu Jednoho světa na školách "Hledá se LEADr".

Vadilo mu nadávání na poměry po hospodách a na Facebooku a nenávistné postoje obou stran neschopných racionální diskuse. Rozhodl se proto vstoupit do veřejného života a začít dělat protesty jinak, dle svých slov slušně, věcně a konstruktivně. Jeho kritici mu vyčítají, že postrádá jasnou vizi i konkrétní alternativy.

V neděli má jeho snažení vyvrcholit demonstrací na pražské Letné za nezávislost justice a lepší vládu. Pořádající spolek tu očekává až 350 000 účastníků.

Video: Byla to největší demonstrace od revoluce, nemáme slov. Budeme protestovat dál, říká Minář

Jsme přesvědčeni, že je správné, aby předseda vlády v tak velkém střetu zájmů projevil sebereflexi a odstoupil, řekl po protestu Mikuláš Minář. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 4 minutami

Sněmovna schválila vznik vyšetřovací komise k loňské ekologické havárii na Bečvě. Komise má zjištění předložit do září. Vznik komise vyvolala opozice

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

ČEZ chce letos vybrat dodavatele paliva pro Temelín na dalších zhruba deset let

Energetická společnost ČEZ vybírá dodavatele paliva pro Jadernou elektrárnu Temelín na dalších zhruba deset let, jasno chce mít do konce letošního roku, uvedl mluvčí firmy Ladislav Kříž. Od roku 2010 palivo elektrárně dodává ruská společnost TVEL, předtím bylo používáno palivo americké firmy Westinghouse. Zájemce o současnou zakázku mluvčí nespecifikoval.

"Výběrové řízení se aktuálně uskutečňuje i přes komplikace ohledně pandemie covid-19 a nemožnost přímých jednání. Finální nabídky a ukončení předpokládáme do konce roku," řekl bez bližších podrobností Kříž. Ve druhé tuzemské elektrárně v Dukovanech má ČEZ do konce provozu nynějších bloků uzavřenou smlouvu s ruskou společností TVEL.

Vláda v pondělí oznámila, že Česko se v reakci na informace o podílu ruské tajné služby na explozích v muničním areálu ve Vrběticích za Zlínsku v roce 2014 rozhodlo nepřizvat ruskou společnost Rosatom do tendru na stavbu nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany. ČEZ reagoval, že rozhodnutí vlády rozumí. Firma připomněla, že bezpečnostní otázky řeší výsostně stát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy