Podle lživého hoaxu uživatele "Přemysl Horst Habart" měl Minář neustále problémy se školním řádem, byl podezřelý z distribuce drog a počátkem jara byl ze školy vyloučen. Příspěvek, který už nyní nelze dohledat, také spekuloval, na koho je Minář napojen a čí je údajnou loutkou.
Dezinformace vyvrací jednu po druhé web Manipulátoři.cz, jenž se na analýzu fake news zaměřuje. K příspěvku se pro tento web vyjádřil také sám Minář a všechna osočení odmítl. "Podezření z distribuce drog je zoufalost par excellence. Už chybí jenom dodatek, že zneužívám děti, každé ráno hajluji a jím koťátka za úplňku. Nebyl jsem ze školy vyloučen, formálně stále ještě studuji, na prospěch se můžete přeptat mých profesorů," uvedl mimo jiné.
Zastali se ho také dva ředitelé ústavů Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
"Mikuláš Minář na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy studoval dvouobor Český jazyk a literatura - Filozofie. Až do roku 2017, kdy se začal naplno věnovat občanským aktivitám spojeným se spolkem Milion chvilek, projevoval při studiu tohoto náročného dvouoboru veškerý potřebný talent i nasazení a vykazoval nadprůměrné studijní výsledky," píšou ve společném prohlášení ředitel Ústavu filozofie a religionistiky Jakub Čapek a ředitel Ústavu českého jazyka a teorie komunikace Jan Chromý.
Jak dále oba uvádějí, rozumí jeho rozhodnutí předřadit nyní občanské aktivity svému studiu. "Zároveň chováme naději, že se v budoucnu ke studiu vrátí," dodávají.
Sám Minář zvažuje právní kroky a žalobu na autora hoaxu kvůli trestnému činu pomluvy.
Sdružení Milion chvilek, v jehož čele šestadvacetiletý mladík stojí, pořádalo demonstrace proti premiérovi Andreji Babišovi v Praze a zároveň dalších městech už loni. První z nich se konala začátkem dubna 2018. Koncem května stál spolek za protestem se zalepenými ústy kvůli tomu, že Babiš podle nich lže, likviduje nezávislou policii a odmítá veřejnou debatu.
Další demonstrace organizovalo sdružení v červnu před druhým jmenováním Babiše premiérem nebo kolem výročí 17. listopadu.
Vše podle vodňanského rodáka začalo tím, že mu před volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2017 přišel do schránky leták s názvem Smlouva Andreje Babiše s občany České republiky. "Velice jsem se jí podivil a řekl si, že je na čase se začít trochu víc zajímat o politiku. Když člověk, který chce osekat demokratické instituce a řídit stát jako firmu, slibuje, že bude 'rozvíjet a podporovat demokracii', je třeba ho vzít za slovo," vzpomínal v projektu Jednoho světa na školách "Hledá se LEADr".
Vadilo mu nadávání na poměry po hospodách a na Facebooku a nenávistné postoje obou stran neschopných racionální diskuse. Rozhodl se proto vstoupit do veřejného života a začít dělat protesty jinak, dle svých slov slušně, věcně a konstruktivně. Jeho kritici mu vyčítají, že postrádá jasnou vizi i konkrétní alternativy.
V neděli má jeho snažení vyvrcholit demonstrací na pražské Letné za nezávislost justice a lepší vládu. Pořádající spolek tu očekává až 350 000 účastníků.