Jakmile akordeon unesl, začal na něj hrát. Mimořádný talent v 10 letech sbírá trofeje

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 27. 2. 2020 14:48
Viktor měl jasno již ve čtyřech letech, tenkrát mu učarovala harmonika a on prohlásil, že na ni taky bude hrát. Kromě studia na základní umělecké škole dojíždí Viktor ve svých deseti letech na hodiny na Pražskou konzervatoř. Pravidelně vystupuje na mnoha koncertech a sbírá úspěchy na mezinárodních soutěžích.
Viktor Stocker na jednom ze svých koncertů.
Viktor Stocker na jednom ze svých koncertů. | Foto: Zlatý oříšek

Na akordeon začal hrát Viktor Stocker v šesti letech, ale rozhodl se pro něj již ve čtyřech letech. Jenže až v šesti ho poprvé unesl. Po půl roce na Základní umělecké škole ve Vlašimi mu jeho vyučující sdělil, že takový talent ještě neviděl a že ho musí jít ukázat na Pražskou konzervatoř. To mu bylo sedm.

"Pan profesor Horák si ho v Praze poslechl a říkal, že je to mimořádný talent, a nabídl se, že by mu dával hodiny," vypráví maminka Martina. "V rodině se hudbě nikdo nevěnuje, takže to přišlo celkem nečekaně," usmívá se.

Jednou za týden k němu tedy jezdí a pan profesor ho vede podobně jako konzervatoristy. Věnuje se zde i komorní hře s Martinem Kottem, což je akordeonista, který reprezentoval i Českou republiku na soutěži Eurovision. Spolu již mají za sebou několik celovečerních koncertů.

Viktor doma v Kladrubech u Vlašimi se svými trofejemi.
Viktor doma v Kladrubech u Vlašimi se svými trofejemi. | Foto: Zlatý oříšek

Rok 2019 byl pro Viktora mimořádně povedený. Stal se absolutním vítězem ústředního kola základních uměleckých škol, získal první místo na Mezinárodní akordeonové soutěži ve Vídni v kategorii do 10 let či první místo a zvláštní cenu pro nejmladšího laureáta na soutěži Kleine Tage der Harmonika v německém Klingenthalu.

Zahrál si také na koncertě Jaroslava Svěceného a čeká ho s ním i další koncert. Vše završil tím, když na konci roku vyhrál ocenění Zlatý oříšek pro mimořádně talentované děti.

Vystoupil také na Akordeonové akademii, pořádané Pražskou konzervatoří, či na slavnostním koncertě v Senátu. V rámci Mezinárodních akordeonových dnů zvítězil v kategorii do 11 let a v duu s Martinem Kottem dokonce v kategorii do 19 let. V rámci akce proběhlo německo-české symposium pro skladatele a dirigenty. Zde Viktor premiéroval novou skladbu Josefa Vejvody, syna autora slavné písně Škoda lásky. Na mistrovských kurzech si zahrál s věhlasným francouzským akordeonistou jeho skladbu.

Jak tohle všechno může čerstvě desetiletý kluk z Kladrub u Vlašimi, vesničky o 265 lidech, zvládat? "Ve škole mám individuální plán, takže mám povoleno více absencí. Když jsou koncerty a soutěže, do školy nechodím a učivo si pak doplním," líčí Viktor.

Kromě akordeonu ještě chodí na kroužek lezení na horolezecké stěně. "A taky rád čtu, hlavně foglarovky. Teda když je čas," říká. Toho moc není, jeho diář je solidně zaplněn: "Teď mě čeká koncert v Hradci Králové, pak německá soutěž v duu s Martinem Kottem, pak soutěž v Chorvatsku…"

Jeho plány do budoucna jsou jasné: koncertování s akordeonem - sólové koncerty, dua nebo s filharmonií. "A procestovat s akordeonem svět. Nebo teda aspoň Evropu. A jednou bych se chtěl stát vítězem světové soutěže v italském Castelfidardu," dodává.

Video: Tak hraje desetiletý akordeonista Viktor Stocker, mimořádný český talent

Viktor Stocker získal cenu pro nejtalentovanější děti Česka Zlatý oříšek 2019. Má za sebou vítězství na mezinárodních soutěžích i prestižní koncerty. | Video: Zlatý oříšek
 

Právě se děje

před 41 minutami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy