Miloš Zeman je velezrádce, tvrdí petice. Projedná ji Senát

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 3. 2015 14:39
Organizátoři předali v Senátu petici, která má přes 11 100 podpisů. Petenti prezidenta podezírají, že jedná spíše v zájmu Ruska. Podle Hradu jde o pokus přepsat výsledek demokratických voleb.
Miloš Zeman
Miloš Zeman | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Senátoři projednají petici, která je žádá, aby se zabývali kroky prezidenta Miloše Zemana a případně se obrátili na Ústavní soud. Organizátoři shromáždili více než 11 100 podpisů, podpisové archy i s návrhem možné ústavní žaloby ve středu předali místopředsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi (ODS) a předsedovi petičního výboru Jaromíru Jermářovi (ČSSD). Petici posoudí výbor patrně v dubnu, později případně i plénum. Výsledek nechtěli oba politici předjímat.

Podání ústavní žaloby patrně velkou šanci nemá. Podle nynější úpravy by tento krok musely schválit Senát i Sněmovna. V obou komorách by se musela navíc najít ústavní většina.

Zeman svými výroky k sankcím proti putinovskému režimu v Rusku v souvislosti s krizí na Ukrajině zadal podle petentů důvodné podezření, že jedná spíše v zájmu nepřítele než v zájmu Česka a jeho spojenců. Zemana podezírají z velezrady.

Tři důvody pro žalobu

Autor petice Michal Majzner před novináři hovořil zejména o návrhu ústavní žaloby. Opírá se podle něho o tři důvody. Zeman podle Majznera soustavně šíří ruskou propagandu, která navíc jeho vyjádření opakovaně cituje.

Prezident také údajně nerespektuje ústavní hodnotový systém ohledně ochrany lidských práv. Majzner v tomto ohledu poukazuje na jeho výroky při cestě do Číny. Zeman navíc útočí na ústavní pořádek v Česku, uvedl autor petice.

Senát bude podle Sobotky postupovat podle jednacího řádu. "Nebudu komentovat obsah petice, s detaily nejsem seznámen," řekl novinářům. Výbor podle Jermáře prověří náležitosti, petici projedná a případně předá i plénu. Rozhodnutí ale předjímat nechtěl.

Podle webových stránek iniciativy se k petici dosud připojili třeba studentský vůdce z listopadu 1989 a politik Martin Mejstřík, místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský a bývalý spolumajitel a zakladatel portálu Centrum.cz Ondřej Tomek.

"Autoři této petice, stejně jako paní poslankyně Němcová, svými výroky o účasti pana prezidenta na oslavách 70. výročí ukončení druhé světové války pouze nahrávají proruské propagandě," odmítl Zemanův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček, že by se hlava státu chovala v zahraničních otázkách nepatřičně. Podle Ovčáčka je naopak petice pokusem "přepsat výsledek demokratických svobodných voleb".

Zemana zvou do Senátu

Michal Majzner se mimo jiné podílel loni na organizaci takzvaného Pražského Majdanu na Staroměstském náměstí či na organizaci prosincové demonstrace ke Dni lidských práv.

Někteří senátoři podle Sobotkových informací žádají, aby Zeman přišel vysvětlit do horní komory své výroky. "Myslím si, že ta věta o vyhladovění Senátu mnoho senátorů velmi podráždila," řekl. Za touto iniciativou prý stojí kluby lidovců a Starostů, je teprve v počátcích.

Podle hradního mluvčího Ovčáčka nicméně zatím žádná oficiální pozvánka nedorazila. "Bude záležet jak na programu, tak na stanovisku pana prezidenta," nechtěl předjímat, jestli Zeman přijde do horní komory vysvětlovat své postoje.

Prezident při nedávné návštěvě Krnova na dotaz týkající se údajné zbytečnosti Senátu řekl, že horní komoru lze "vyhladovět". Senát neprojednává návrh státního rozpočtu, proto by bylo podle Zemana možné dát do kolonky jeho výdajů nulu. "Pak by se v Senátu nesvítilo, netopilo, což je zejména v zimě trochu nepříjemné, senátor by byla čestná funkce, protože by nepobíral plat, Senát by nebyla nejdražší cestovní kancelář v České republice a ukázalo by se, že Senát nikdo nepotřebuje. Chcete-li návod, jak zrušit Senát, tady ho máte," řekl prezident podle serveru Parlamentních listů.

 

Právě se děje

Další zprávy