Miliony za volby? Z velkých stran si polepší jen ČSSD

Domácí Domácí
19. 10. 2008 13:24
Za mandáty dostanou státní příspěvek 70 miliónů ročně
Státní vlajka láká obyvatele malé obce Velké Janovice na Vysočině k volební urně
Státní vlajka láká obyvatele malé obce Velké Janovice na Vysočině k volební urně | Foto: Jiří Hloušek

Praha - Všechny parlamentní strany s výjimkou vítězných sociálních demokratů dostanou za výsledek letošních krajských voleb od státu méně peněz než po volbách v roce 2004.

Za krajského zastupitele strana dostává 250 tisíc korun ročně a server ceskenoviny.cz podle výsledků voleb uvedl, že pro ČSSD znamená zisk 280 krajských mandátů státní příspěvek 70 milionů korun ročně. Je to o 44 milionů více, než dostávali každý rok socialisté po volbách v roce 2004.

Naopak ODS může čekat po sobotě 45 milionů ročně za 180 mandátů, zatímco dosud dostávala o 28 milionů více.

Komunisté dostanou nyní 28,5 miliónu, zatímco dosud měli nárok na zhruba 40 miliónů. Ztráta lidovců je zhruba 10 miliónů - místo 21 milionů ročně po roce 2004 nyní dostanou 10,75 milionu.

Zcela bez příspěvku zůstanou zelení, kteří nebudou mít ani jednoho krajského zastupitele - ztratí oproti minulým čtyřem letům půl milionu korun každý rok.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 2 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy