Miliony státu leží na nesprávných účtech

Martina Macková
18. 1. 2007 11:12
Praha - Úředníci Správy státních rezerv neposlechli NKÚ a stále nechávají peníze této strategické společnosti na kontech soukromých bank.
Foto: Stránky společnosti

Peníze zůstávají na těchto kontech přesto, že už loni v září zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) svá zjištění, že tato organizace, která schraňuje a obměňuje pro stát strategické suroviny, špatně hospodaří.

NKÚ správě mimo jiné vytkl, že stamiliony za obchody se surovinami ukládala u soukromých bank. Součástí nápravy poměrů ve správě mělo být okamžité převedení všech peněz z komerčních bank do České národní banky (ČNB). Jinak se podle kontrolorů správa vystavuje riziku, že v případě pádu soukromé banky stát o většinu peněz přijde.

Převední peněz do ČNB pak sama správa rezerv odsouhlasila jako nápravné opatření a v listopadu ho potvrdila i vláda.

Aktuálně cz. však zjistilo, že organizace ale zatím převedla k ČNB pouze korunové účty, devizové u soukromých bank ponechala.

"Ano, devizové účty jsme nepřevedli," potvrdila Aktuálně.cz mluvčí organizace Věra Matějů.

Kde to leží?

To, že peníze zůstávají na komerčních účtech, vysvětluje Správa státních hmotných rezerv tím, že ČNB nemá účty v cizí měně.

"Na začátku prosince jsme se dotazovali, zda pro nás zřídí devizová konta. Odpověděli, že o to máme požádat a že to posoudí," řekla Matějů.

Ústředí Správy státních hmotných rezerv.
Ústředí Správy státních hmotných rezerv. | Foto: Stránky společnosti

Správa nechce uvést, u které banky má dosud uloženy dolary a eura pro nákup strategických surovin, ani jakou sumu zatím k národní bance nepřevedla. "To jsou neveřejné informace," odmítá jejich uvedení mluvčí.

Z celkové částky 2,8 miliardy korun, kterou má správa podle mluvčí k dispozici, měla uloženo u komerčních bank asi dvanáct procent. "Na účtech v cizí měně jsou minimální částky," ujišťuje.

NKÚ ale mimo jiné zjistil, že v letech 2004 a 2005 organizace hospodařila se čtyřiceti miliardami korun. Podle NKÚ tato informace nebyla známa ani vládě.

Správa tvrdí, že účty v cizích měnách jsou při nákupu surovin mnohdy kvůli časovému prodlení výhodnější.

Měli to udělat, řekl prezident

Podle prezidenta NKÚ Františka Dohnala však správa organizace měla převést všechny peníze, ať jsou v jakékoliv měně.

"Z hlediska zákona není rozdíl mezi běžným účtem vedeným v české nebo jiné měně. Mimoto máme měnu volně směnitelnou a s převodem z eura či dolaru při prodeji (či nákupu) není legislativní problém," řekl Aktuálně.cz Dohnal.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS) loni prohlásil, že se vláda ztotožňuje s názorem NKÚ a praktiky v organizaci se už nesmí opakovat. "Všechny příjmy správy hmotných rezerv musí jít do ČNB," řekl tehdy ministr.

Policie už se činí

Správa státních hmotných rezerv - státní úřad s dvoumiliardovým rozpočtem - má za úkol shromažďovat strategické suroviny (ropu či obilí) pro krizové situace, jako je například přírodní pohroma, teroristický útok či průmyslová havárie. A tyto suroviny také musí pravidelně obměňovat.

Závěry kontroly NKÚ už nyní politici označují z pohledu ekonomiky státu jako "historicky nestrašnější." Loňská kontrola a hlavně její výsledek vedla loni až k výměně šéfa této organizace, která má dvoumiliardový rozpočet. Její důležitost ukazuje fakt, že stojí na úrovni ministerstva.

Některé nezákonné kroky v hospodaření začala vyšetřovat policie.

Poslanci zaskočeni

Na zprávu, že Správa státních hmotných rezerv dosud nesplnila pokyn kontrolorů, reagují překvapeně i poslanci. 

"Budeme chtít, aby organizace vysvětlila, proč se okamžitě neřídila svými vlastními opatřeními," řekl Aktuálně.cz šéf kontrolního výboru sněmovny Vladimír Koníček z KSČM. Zprávu by výbor měl dostat do měsíce.

Foto: KSČM

"Proč je to tak, je i otázka na ministerstvo financí, které dlouhodobě vědělo, že peníze jsou u soukromých bank a neřešilo to," míní poslanec Libor Ježek (ODS).

"Máme před sebou orgán státní správy, do jehož hospodaření nevidíme, hospodaří řádově s desítkami miliard, jsou to neprůhledné obchody a zákon o finanční kontrole je pro ně neznámý pojem. I když chybí základní pravidla hospodaření, nikdo z vlády za to nenese odpovědnost," řekl již dříve Ježek.

Poslanci chtějí co nejdříve debatovat o tom, aby se peníze, které protékají Správou státních rezerv, objevily ve státním závěrečném účtu země. "Jinak nevidíme, jaký skutečně má státní rozpočet schodek ani tyto peníze nelze zkontrolovat," dodal Koníček.

 

Právě se děje

Další zprávy