reklama
 
 

Klaus ho osvobodil, miliony odškodného mu stát nedal

23. 6. 2014 20:45
Hlavní aktér kauzy padlého fondu Trend, z něhož zmizelo 1,4 miliardy, marně žádal po státu 48 milionů za své stíhání.

Praha - Podnikatel Miroslav Hálek, který díky amnestii bývalého prezidenta Václava Klause unikl trestu v kauze vytunelovaného investičního fondu Trend, neuspěl se žádostí o mnohamilionové odškodné.

Ministerstvo spravedlnosti rozhodlo, že někdejší manažer zkrachovalého fondu, z něhož pod Hálkovým vedením podezřele zmizelo přes 1,4 miliardy korun, nemá na 48 milionů žádný nárok.

"Nebylo vyhověno, a to ani částečně," potvrdila deníku Insider mluvčí ministerstva Kateřina Hrochová.

Hálek, který se teď může domáhat peněz u soudu, žádal miliony jako kompenzaci za to, že ho policie obvinila z podílu na pádu fondu. Soud ho dokonce předloni na podzim nepravomocně potrestal dvouletým vězením, potíží ho pak ale záhy zbavila loňská novoroční amnestie tehdejšího odcházejícího prezidenta Václava Klause.

Právě tenhle způsob zrušení stíhání – prezidentská amnestie – však byl podle Hrochové jedním ze dvou klíčových důvodů, proč Hálek neměl na odškodné nárok.

Tím druhým byla podnikatelova chyba. O peníze zažádal příliš brzy. Šlo sice o formalitu, ale podstatnou: Hálek podal žádost o odškodnění loni v prosinci. To ale ještě nebylo známé pravomocné rozhodnutí vrchního soudu, který musel určit, zda se amnestie vztahuje i na Hálka a další obžalované v kauze fondu Trend.

Státní zástupci totiž po vyhlášení amnestie začali loni žádat soudy, aby důkladně přezkoumaly, zda amnestie platí i pro všechny třaskavé kauzy. Zejména hospodářské kriminální činy s vysokou škodou.

Soudy v některých případech postupovaly pomaleji a třeba právě v kauze investičního fondu Trend definitivně soud zastavil stíhání hlavních aktérů teprve před několika týdny.

Soud žalobu zamítl

Zamítnutí nároku na vysoké mnohamilionové odškodné přitom není jediným úředním neúspěchem, který Miroslava Hálka v posledních dnech postihl. Bývalý manažer marně požadoval ještě jednu kompenzaci, tentokrát "jen" za 400 tisíc korun.

Chtěl je získat za průtahy způsobené pražským městským státním zastupitelstvím v další kauze - podvodu s akciemi obchodního domu Kotva.  I v tomto případu byl Hálek obžalován, i tohoto případu se ale nakonec dotkla amnestie.

"Žaloba byla zamítnuta v plném rozsahu," řekl Insideru už dříve mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 5 Michal Holub.

Vrátil se před amnestií

Hálek nefiguroval v kauzách sám, za mříže však nakonec v obou kauzách nepůjdou ani další původně obžalovaní a odsouzení.

Osvobozen byl mimo jiné i Miroslav Vlastník, který se řadu let vyhýbal soudním líčením a pobýval v jižní Americe. Do Čech se pak náhle vrátil v samém závěru roku 2012, necelé dva týdny před vyhlášením amnestie. 

Patřil tak ke skupině několika stíhaných českých uprchlíků, kteří se policie a soudů zbavili nečekaným včasným návratem do rodné země.

Měl Hálek na peníze nárok? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

autor: Radek Nohl | 23. 6. 2014 20:45

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama