Miliony do sportu: Kalousek a Dobeš chystají revoluci

Sabina Slonková
22. 11. 2010 8:13
Stát nechce platit funkcionáře ČSTV a požaduje propouštění na svazech
Za těmito okny se zrodil plán. Ministerstvo financí chce změnit financování sportu
Za těmito okny se zrodil plán. Ministerstvo financí chce změnit financování sportu | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Český sport čeká v příštím roce revoluce. Ministři financí a školství Miroslav Kalousek a Josef Dobeš totiž podle zjištění Aktuálně.cz chystají změnu pravidel pro financování sportovních svazů.

Ministerstvo financí počítá s tím, že od příštího ledna už nebude svazům posílat tradičních 300 milionů (tentokrát to bude kvůli rozpočtovým škrtům „jen" 270 milionů) prostřednictvím Českého svazu tělesné výchovy. Peníze mají jít přímo na jednotlivé sporty.

Ministr školství, jehož úřad do sportu ročně "nalije" 1,9 miliardy jako účelové dotace, zase požaduje, aby sportovní svazy začaly šetřit a propustily desítky placených funkcionářů.

Sport a peníze
Autor fotografie: Ludvík Hradilek

Sport a peníze

  • Stát ročně posílá do sportu téměř dvě a čtvrt miliardy korun
  • 1,9 miliardy přichází z ministerstva školství jako účelové dotace
  • 200 až 300 milionů jde z ministerstva financí
  • Do sportu má podle zákona posílat peníze i loterijní společnost Sazka
  • Peníze ze Sazky ovšem místo ve sportu končí ve splátkách dluhů za výstavbu hokejové arény v pražských Vysočanech
  • ČSTV v roce 2009 dostal od ministerstva financí 204 milionů
  • Z toho 109 milionů putovalo do regionů, kde podle údajů svazu bylo 59 milionů využito na osobní náklady, na služby a nájmy 30 milionů, zbytek na drobné nákupy a poplatky
  • Republikové sportovní svazy dostaly v roce 2009 od ČSTV ze státního 95 milionů, Z toho 37 milionů šlo na platy, 40 milionů na služby a nájmy, zbytek opět na poplatky a drobné nákupy.

Zástupce ČSTV i dva největší svazy - fotbalový a hokejový - záměry ministrů Kalouska a Dobeše viditelně zaskočily. Fotbalisti dokonce mluví o likvidaci svého masově nejrozšířenějšího sportu v regionech.

Celkově stát ročně podporuje sport částkou téměř dvě a čtvrt miliardy korun. Přesto se sportovní svazy kvůli obřím splátkám Sazky za vysočanskou arénu potýkají s finanční tísní.

Peníze pro malé kluky

Ministr financí a místopředseda TOP 09 Kalousek je přesvědčen, že dosavadní praxe, kdy jeho resort posílal sportu stovky milionů přes účty ČSTV, je neúčelná. Peníze podle něj - a Dobeš je s ním zajedno - končily velmi často v platech funkcionářů.

„Když to řeknu s nadsázkou: snahou vlády, ministra Dobeše i mojí je, aby peníze daňových poplatníků chodily na malé kluky a ne na velké kluky. Doposud to bylo tak, že větší část peněz, co jsme poslali z kapitoly Všeobecné pokladní správy, sloužila na výplaty funkcionářů  a ne na sport. Ti malí kluci ty peníze nevidí," argumentuje Kalousek.

Od ledna by miliony měly proudit přímo na účty jednotlivých sportovních svazů jako účelové dotace. Ministerstvo by současně získalo větší pravomoc kontrolovat, na co byly peníze skutečně využity.

„Jdeme zkrátka mimo generalitu ČSTV," dodal ministr školství Josef Dobeš (VV).

Velcí kluci si už poradili

Co se týče rozmařilého utrácení sportovních funkcionářů, dává ministrům za pravdu letmý pohled do historie. Například audit hospodaření fotbalového svazu, který si zadalo nové vedení po příchodu Ivana Haška, odhalil nadstandardní odměny jeho předchůdců.

Jen roční odměna pro bývalého předsedu disciplinární komise Alexandra Károlyiho před lety dosáhla osmi set tisíc korun. Za rok 2007 svaz odměnil své „věrné" čtyřmi miliony a někdejší šéf svazu Košťál dokázal v témže roce utratit za pohoštění a pracovní obědy 452 tisíc.

Nynější šéf svazu Hašek ale trvá na tom, že to už je na Strahově minulostí. „Není tu jediný placený funkcionář na volené pozici. Takový postup byl pro mě nepřijatelný. Teď se snažím, aby totéž bylo i v regionech, mám to už v návrhu nových stanov," říká Hašek.

Šéfové nespokojeni

Trvá ale na tom, že chystaná změna nebude k lepšímu. Podle něj to ohrožuje fotbal v regionech, který do značné míry stojí právě na funkcionářích ČSTV. Regionální sdružení ČSTV pro fotbal zajišťují z drtivé většiny servis: od administrativy přes právní poradenství až po poskytování prostor.

„Jsem samozřejmě proto, aby se financování co nejvíce zefektivnilo. Ale nedá se to vyřešit tímto navrhovaným způsobem," dodal Hašek.

A stejně mluví i šéf Českého svazu tělesné výchovy Pavel Kořan.

"Pro fotbal je tenhle plán likvidační. Bez servisu našich regionů to nejsou schopni utáhnout. Snad se nám podaří přesvědčit pana ministra Dobeše, že tento způsob je špatný a neudržitelný. K těm "klukům", jak oni rádi říkají, se totiž ty peníze už vůbec nedostanou. Spotřebují je svazy, které budou muset nahradit servis, který jim dnes poskytují lidé z ČSTV," tvrdí Kořan.

ČSTV v roce 2009 dostal od ministerstva financí 204 milionů. Z údajů, které svaz poskytl Aktuálně.cz vyplývá, že osobní náklady ve stejném roce dosáhly 96 milionů. "Z toho ani koruna neskončila v centru ČSTV na Strahově," podotýká Kořan.

Ať si poradí znovu

Ministr Kalousek je ale nekompromisní. „Nejde přece o to jim ty peníze nedat. Ale ať jdou tam, kde je jich potřeba. Na platy funkcionářů si mohou sehnat na ČSTV sami," říká

Vedení ČSTV a šéfy fotbalového a hokejového svazu čekají ještě další jednání na ministerstvu školství. Josef Dobeš totiž požaduje, aby seškrtaly stavy.

"Chci po ČSTV a Haškovi, aby mi sdělili, kolik to dělá za stávající strukturu. Je třeba ji zefektivizovat. Jestliže totéž provádím ve státní správě, škrtám místa na ministerstvu, u nich by to mělo být stejné," prohlásil ministr.

Jakou představu má o počtu funkcionářů ve sportu on sám, Dobeš zatím prozrazovat nechce. "Sdělím to nejprve jim," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy