Babišova taktika nefunguje, Pavla o Hrad připraví jen fatální chyba, říkají analytici

Radek Dragoun Radek Dragoun
23. 1. 2023 18:15
Byly čtyři a všechny ukázaly totéž. Podle všech průzkumů před druhým kolem prezidentských voleb je favoritem souboje o Hrad generál Petr Pavel. Momentálně ho chce volit o zhruba 15 procentních bodů více lidí než jeho protikandidáta Andreje Babiše. Pavel má takový náskok, že by se podle analytiků muselo stát něco velmi neočekávatelného, aby se nestal příštím českým prezidentem.
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: Jakub Plíhal

Od úterý se nesmí zveřejňovat žádné předvolební průzkumy. Češi si budou svého nového prezidenta vybírat už tento pátek a sobotu. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš do závěrečných čtyř dnů vstupuje s tím, že podle průzkumů by mu v minulém týdnu dalo hlas o zhruba milion lidí méně než bývalému předsedovi vojenského výboru NATO Petru Pavlovi.

Ačkoliv se názor veřejnosti poslední týden před volbami může ještě změnit, což ukázalo i první kolo, Pavlův náskok je natolik výrazný, že Babiš čelí obtížné výzvě. "Pravděpodobnost, že se v posledních dnech přesune takhle velká část voličů, je dost nízká. Samozřejmě to nechci úplně vyloučit, ale pokud by vyhrál Babiš, bylo by to hodně velké překvapení," říká analytik společnosti Kantar Pavel Ranocha.

Pavel dokázal na svou stranu získat většinu voličů, kteří v prvním kole dali svůj hlas neúspěšným kandidátům. K volbě generála vyzvala bezprostředně po sečtení výsledků mimo jiných ekonomka Danuše Nerudová, která skončila třetí se ziskem čtrnácti procent, a senátor Pavel Fischer, který obdržel necelých sedm procent hlasů. Čtyři pětiny jejich voličů nyní podle průzkumů chtějí volit Pavla. 

"Velká většina z nich je navíc pevně přesvědčená, že volit Petra Pavla bude. A moc si nedovedu představit, co by je ještě mohlo zlomit. To by se muselo stát něco opravdu velmi významného," uvádí Ranocha.

Naopak Babiš výrazně boduje jen u těch, kteří v prvním kole hlasovali pro poslance SPD Jaroslava Baštu. Podle Kantaru upřednostňuje Babiše 70 procent z nich. 

"Babišovy šance jsou malé, spíš jen teoretické"

Jediná cesta, která mohla přivést Babiše na Hrad, se tak uzavírá. Ačkoliv v prvním kole dostal expremiér jen o 23 tisíc hlasů méně než Pavel, jeho výchozí pozice byla výrazně horší. Už totiž neměl moc možností, kde brát další voliče. Jeho snahou tak je pokusit se odradit příznivce ostatních kandidátů, aby k volbám šli. Kromě toho se také pokouší oslovit nevoliče. 

Proto po prvním kole začal zdůrazňovat Pavlovo členství v předlistopadové KSČ, přestože sám byl ve straně dvakrát delší dobu a navíc je evidován jako agent Státní bezpečnosti. Nebo na svých billboardech tvrdil, že nezavleče Česko do války. A to navzdory tomu, že prezident žádné takové pravomoci nemá. 

Nepodařilo se mu však odradit Pavlovy voliče ani získat jejich značnou část pro sebe. "Jeho pozice je nyní dost špatná. Šance, že se mu podaří demobilizovat tolik voličů Petra Pavla a zároveň mobilizovat tolik svých voličů, aby ztrátu na Pavla smazal, je v tuhle chvíli dost malá, spíše jen teoretická," říká Jaromír Mazák ze společnosti STEM. 

Babišovi by mohli pomoct zatím nerozhodnutí voliči. Podle agentury STEM až třicet procent lidí váhá. Podle Mazáka mezi nimi jsou ale i tací, kteří zvažují, zda vůbec půjdou volit. "Z velké části zůstávají doma. Je nepravděpodobné, že by jich k volbám nakonec přišla více než polovina," říká. 

Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by lidé mohli výrazně měnit názor. Výzkum agentury Ipsos ukázal, že jen sedm procent voličů zvažuje, že dá hlas nakonec druhému kandidátovi, a další dvě procenta zatím vůbec neví, koho budou volit. 

Musel by v debatách udělat obrovskou chybu

Analytici se shodují, že pokud by se měl stát Babiš prezidentem, muselo by se stát něco nečekaného, co by Pavla výrazně zdiskreditovalo v očích veřejnosti. Oba kandidáty čekají ještě ve středu a ve čtvrtek dvě televizní debaty. Tu poslední před prvním kolem na Nově sledovalo 1,9 milionu diváků. 

Právě na debaty možná Babiš sází. V neděli nečekaně na poslední chvíli dorazil do duelu v České televizi, ačkoliv několikrát říkal, že se ho nezúčastní. Během něj opakovaně tvrdil, že chce mír. Dokonce prohlásil, že by v případě napadení některého z členských států NATO, například Polska nebo pobaltských zemí, nevyslal české vojáky na pomoc. Jeho výrok, který později na sociálních sítích mírnil, kritizovali i představitelé spojeneckých zemí.

Právě případný špatný výkon v televizních debatách by mohl Pavla ohrozit. "Musel by v nich udělat obrovskou chybu, aby prohrál. Vzhledem k tomu, jak se projevuje, mi to ale přijde nepravděpodobné. Zatím má velkou sebekontrolu, třeba se i zdrží odpovědi, než aby se pouštěl do nějakého rizika," dodává Mazák. 

Video: Tak hnusný projev jsem nezažil. Babiš o téhle zemi neví vůbec nic, říká Pithart (20. 1. 2023)

Rozhovor s Petrem Pithartem. | Video: Blahoslav Baťa, Jakub Zuzánek
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vlády bude David Havlíček

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vládybude od poloviny února David Havlíček. Novinářům to dnes po jednání řekl současný koordinátor Jan Procházka, který se stane členem bankovní rady České národní banky.

Havlíček už členem Národní ekonomické rady je. Zastává i post poradce předsedy vlády Petra Fialy (ODS) a působí v Exportní garanční a pojišťovací společnosti jako vedoucí finančního úseku a správy pojistných událostí. V těchto funkcích plánuje zůstat i nadále, uvedl Havlíček.

"Na práci pana Procházky se budu snažit maximálně navázat. Myslím si, že spolupráce Národní ekonomické rady a vlády je velmi těsná a chtěl bych v ní pokračovat," řekl Havlíček. Zdůraznil, že role koordinátora je především organizační. "Mým úkolem bude hlavně dávat výstupy pracovních skupin dohromady a prezentovat je na zasedání," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Letecké společnosti v USA zrušily kvůli ledové bouři přes 2200 letů

Letecké společnosti ve středu zrušily ve Spojených státech přes 2200 letů. Několik amerických států od Texasu po Západní Virginii zasáhla ledová bouře. Informovala o tom agentura Reuters. Podle webu FlightAware, který sleduje lety, bylo do šesté hodiny večerní do poledne místního času v New Yorku), zrušeno 2219 mezinárodních a vnitrostátních spojů. Zpožděno bylo 1752 letů.

"Zimní bouře má tento týden dopad na náš provoz, což je příčinou značného počtu zrušených letů," uvedla společnost American Airlines v prohlášení. Dodala, že lety ruší preventivně a informuje o tom cestující.

Americký Úřad pro civilní letectví (FAA) v úterý na twitteru varoval, že cestující mohou v některých oblastech, například ve městech Dallas, Fort Worth a Memphis, očekávat sněhové srážky, které mohou způsobit zpoždění v ketecké dopravě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Úřady by mohly do konce roku digitalizovat vyřizování všech dávek, říká Jurečka

Všechny dávky budou možná lidé moci od příštího roku vyřizovat digitálně. On-line by se neměla dát podat jen žádost, ale elektronický by měl být celý proces. Úřady by si také měly co nejvíc údajů vyměňovat a obstarat samy. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Možnost vyřizovat dávky jako dosud dál zůstane.

"Do konce roku máme ambici, aby všechny dávky byly plně digitalizované. V tento okamžik je to šest dávek," uvedl Jurečka.

Ministerstvo práce léta sklízelo kritiku za stav digitalizace. Elektronicky začaly úřady práce s klienty komunikovat víc až za covidové epidemie, kdy bylo dočasně možné posílat žádosti a ofocené doklady elektronicky. On-line žádaly pak i firmy o příspěvek na mzdy z programu Antivirus. V minulém roce zákon umožnil dokládání elektronických záznamů či kopií dokumentů natrvalo. On-line se dá podat žádost o příspěvek na bydlení, rodičovskou a přídavky na děti. Do výčtu patří i humanitární dávka pro uprchlíky, solidární příspěvek za ubytování běženců a loňský bonus 5 tisíc korun na dítě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy