Ministerstvo dostalo milionovou pokutu za Julínkův tendr

ČTK ČTK
22. 8. 2014 11:07
Převod letecké záchranky do soukromých rukou povolil bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) v roce 2008. Úřad poté podle ochránců hospodářské soutěže chyboval při zadávání zakázky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ZZS Moravskoslezského kraje

Brno - Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj potvrdil pokutu jeden milion korun, kterou úřad uložil ministerstvu zdravotnictví. To nedodrželo zákon při zadávání veřejné zakázky na provoz vrtulníků pro střediska letecké záchranné služby, sdělil Rafaj.

Ministerstvo nedodrželo zákon při stanovení lhůty pro doručení žádostí o poskytnutí zadávací dokumentace. "Tímto postupem se dopustilo podstatného ovlivnění výběru nejvhodnější nabídky," tvrdí Rafaj.

Zadavatel nejprve stanovil lhůtu v oznámení o zakázce ze dne 16. května 2008 do 30. června 2008. Posléze však 19. června téhož roku uveřejnil opravné oznámení, v němž měl lhůtu prodloužit do 14. července, nicméně ji zkrátil na 14. června.

"Vypršela tedy ještě před samotným zveřejněním opravného oznámení. Potenciální uchazeči o zakázku tak nemohli o dokumentaci vůbec žádat, přestože následně ji ministerstvo některým uchazečům zaslalo," uvedl Rafaj.

Podle Úřadu tím zadavatel nedodržel zásadu transparentnosti a zákazu diskriminace. Uchazeči, kteří o dokumentaci zažádali ještě podle řádného oznámení, byli zjevně zvýhodněni.

Skutečnost, že některým uchazečům byla dokumentace poskytnuta i po faktickém uplynutí lhůty nemění nic na závěru, že jednáním zadavatele mohlo dojít k diskriminaci potenciálních dodavatelů a tedy k podstatnému ovlivnění výběru nejvhodnější nabídky.

Stíhání Julínka zastaveno pro málo důkazů

V souvislosti s převodem letecké záchranky do soukromých rukou stíhala policie od dubna 2013 i přímo exministra Tomáše Julínka. Nejvyšší státní zastupitelství ale jeho stíhání loni v červenci pro nedostatek důkazů zastavilo.

Policie Julínka stíhala za trestné činy zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Převodem letecké záchranky do soukromých rukou podle policie měla státu vzniknout škoda ve výši 792 milionů korun.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy