Ministerstvo dostalo milionovou pokutu za Julínkův tendr

ČTK ČTK
22. 8. 2014 11:07
Převod letecké záchranky do soukromých rukou povolil bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) v roce 2008. Úřad poté podle ochránců hospodářské soutěže chyboval při zadávání zakázky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ZZS Moravskoslezského kraje

Brno - Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj potvrdil pokutu jeden milion korun, kterou úřad uložil ministerstvu zdravotnictví. To nedodrželo zákon při zadávání veřejné zakázky na provoz vrtulníků pro střediska letecké záchranné služby, sdělil Rafaj.

Ministerstvo nedodrželo zákon při stanovení lhůty pro doručení žádostí o poskytnutí zadávací dokumentace. "Tímto postupem se dopustilo podstatného ovlivnění výběru nejvhodnější nabídky," tvrdí Rafaj.

Zadavatel nejprve stanovil lhůtu v oznámení o zakázce ze dne 16. května 2008 do 30. června 2008. Posléze však 19. června téhož roku uveřejnil opravné oznámení, v němž měl lhůtu prodloužit do 14. července, nicméně ji zkrátil na 14. června.

"Vypršela tedy ještě před samotným zveřejněním opravného oznámení. Potenciální uchazeči o zakázku tak nemohli o dokumentaci vůbec žádat, přestože následně ji ministerstvo některým uchazečům zaslalo," uvedl Rafaj.

Podle Úřadu tím zadavatel nedodržel zásadu transparentnosti a zákazu diskriminace. Uchazeči, kteří o dokumentaci zažádali ještě podle řádného oznámení, byli zjevně zvýhodněni.

Skutečnost, že některým uchazečům byla dokumentace poskytnuta i po faktickém uplynutí lhůty nemění nic na závěru, že jednáním zadavatele mohlo dojít k diskriminaci potenciálních dodavatelů a tedy k podstatnému ovlivnění výběru nejvhodnější nabídky.

Stíhání Julínka zastaveno pro málo důkazů

V souvislosti s převodem letecké záchranky do soukromých rukou stíhala policie od dubna 2013 i přímo exministra Tomáše Julínka. Nejvyšší státní zastupitelství ale jeho stíhání loni v červenci pro nedostatek důkazů zastavilo.

Policie Julínka stíhala za trestné činy zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Převodem letecké záchranky do soukromých rukou podle policie měla státu vzniknout škoda ve výši 792 milionů korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy