Foto: Milion miliard wattů odpálen. V Dolních Břežanech začal pracovat nejvýkonnější evropský laser

Foto: Milion miliard wattů odpálen. V Dolních Břežanech začal pracovat nejvýkonnější evropský laser
ELI Beamlines (zkratka ELI značí Extreme Light Infrastructure, nebo také Laserové centrum Dolní Břežany) je vědecké výzkumné centrum zaměřené na laserovou techniku. Nachází se v Dolních Břežanech v okrese Praha-západ.
Od poklepání základního kamene uběhlo šest let a utratilo se kolem 7 miliard korun, převážně z evropských fondů.
Je pondělí 2. července 2018. V budově je cítit očekávání.
Tým je mezinárodní.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
2. 7. 2018 19:25
Největší výzkumný projekt v dějinách České republiky, laserové centrum Dolní Břežany, uvedl do provozu další z unikátních přístrojů.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 33 minutami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy