Milion chvilek chystá v sobotu přes 130 akcí, zazní i výzvy ke kauze Čapí hnízdo

ČTK ČTK
27. 9. 2019 12:44
Při celorepublikové akci Kroky pro demokracii se v sobotu uskuteční více než 130 pochodů na různých místech Česka. Větší protestní akci v Praze tentokrát spolek Milion chvilek nechystá, menší skupiny se ale i v hlavním městě organizují. Pořadatelé pochodů mohou podle spolku události pojmout také jako výzvu k vysvětlení rozhodnutí o zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše.
Pochod spolku Milion chvilek
Pochod spolku Milion chvilek | Foto: Jakub Plíhal

Podle seznamu chystaných akcí se v Praze bude konat happeningový pochod z Václavského náměstí na Kampu, který je určen zejména pro zastánce hlubší evropské integrace nebo pro ty, kteří považují za nutnou ochranu životního prostředí.

Podle facebookové události jej pořádají hnutí Pulse of Europe a Pro euro. Akce budou také v Brně, Jihlavě, Karlových Varech, Zlíně, Olomouci nebo v Ostravě.

Původně mělo jít o pochody, výlety, výšlapy či průvody, jejichž vyzněním měla být obecná podpora demokracie a soudržnosti mezi lidmi a důraz na to, že právě společnými zážitky se buduje občanská společnost, poznamenal místopředseda spolku Benjamin Roll.

"Po potvrzení zastavení trestního stíhání Andreje Babiše jsme organizátory a účastníky vyzvali, že akci mohou pojmout i jako veřejnou výzvu k důkladnému vysvětlení tohoto rozhodnutí a k upozornění na jeho důsledky," doplnil.

"V plánu jsme Prahu vůbec neměli, ale menší skupiny se organizují i v Praze a mnozí Pražáci vyjíždějí ven," uvedl Roll. Lokální organizátoři podle něj akce pojali po svém a je na nich, co konkrétně plánují a jakým způsobem obyvatele zvou.

Další velkou demonstraci proti premiérovi Babišovi a za nezávislost justice Milion chvilek už dříve oznámil na 16. listopadu, konat se bude na pražské Letné. Dosavadní protesty vyvrcholily červnovou demonstrací na témže místě, která byla největší od roku 1989. Podle organizátorů na ni dorazilo čtvrt milionu lidí, podle operátora T-Mobile 283 tisíc lidí, policie operovala s číslem kolem 200 tisíc lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy