Kauza Chvalovský: Banka se marně soudí o miliardy z úvěrů

Marek Pokorný Marek Pokorný
2. 11. 2014 7:20
Komerční banka podala více než desítku žalob na své bývalé zaměstnance kvůli miliardovým půjčkám pro podnikatele kolem exšéfa fotbalového svazu Františka Chvalovského. Ani jednou zatím neuspěla.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Eduard Erben

PrahaKomerční bance i po patnácti letech stále narůstá účet za ztrátové úvěry skupině kolem bývalého velkouzenáře a šéfa Českomoravského fotbalového svazu Františka Chvalovského. Do minusu jde banka i přesto, že původní ztrátové úvěry zaplatili novému majiteli – francouzské Société Générale – při privatizaci v roce 2001 daňoví poplatníci.

Komerční banka totiž nyní tratí u soudů. Prohrává žaloby na své bývalé úředníky, po kterých žádá náhradu škody za schválení ztrátových půjček. Argumentuje sice tím, že úředníci bance způsobili škodu vědomou nedbalostí, protože peníze poskytli v rozporu s vnitřními předpisy, jenže soudy takovou verzi odmítají. A přikazují bance, aby uhradila náklady řízení. Podle informací deníku Aktuálně.cz již banka prosoudila desítky milionů.

Nevysoudila nic, musí naopak platit

Žaloby, kterých banka na jednotlivé ztrátové úvěry podala více než desítku, směřují na osm bývalých zaměstnanců. Jako hlavní žalovaná byla tehdejší šéfka odboru dokumentárních akreditivů Jiřina Kaplanová, která ale letos na jaře zemřela.

Soudy dosud pravomocně zamítly čtyři žaloby, v nichž banka po svých tehdejších zaměstnancích požadovala na čtvrt miliardy korun. Neuspěla například ve sporu o úvěr za 46 milionů z června 1998, kdy si firma Reality Trading půjčila na vývoz chmele. Banka musela za prohraný spor zaplatit advokátům žalovaných úředníků 5,5 milionu korun.

Spor o nejvyšší sumu – 31 milionů dolarů, tedy v přepočtu přes 650 milionů korun půjčených na obchody s vepřovým masem – zatím není pravomocně ukončený, ovšem i první kolo Komerční banka loni v listopadu u soudu prohrála.

Další dvě prohry

Minulý týden pak opět nepravomocně banka prohrála u Obvodního soudu pro Prahu 1 další dvě pře o 77 milionů a 863 tisíc korun.

"S ohledem na jejich zkušenosti a zařazení si museli být vědomi chybně vyplněných dokumentů a poskytli úvěr, který nebyl řádně zajištěn, a hrozilo, že nebude řádně splácen," uvedl na adresu úředníků v závěrečné řeči před soudem advokát banky David Lejček, podle něhož je tak dána příčinná souvislost mezi jednáním žalovaných i způsobenou škodou.

Všechny úvěry přitom Chvalovskému sjednávalo vedení banky. Od úředníků si nechávalo jen připravovat podklady a úkolovalo je, jak mají dál postupovat.

Sám tehdejší ředitel banky Jan Kollert měl s bývalým fotbalovým bossem Chvalovským nadstandardní vztahy a banka byla navíc jedním z největších sponzorů tehdejšího Českomoravského fotbalového svazu. Chvalovský bral Kollerta i na vybrané zápasy reprezentace.

"Náhradu požaduje banka po zaměstnancích, kteří nezpracovávali metodiku, nerozhodovali o penězích, jen plnili zadané úkoly. Ani jeden z nich neměl možnost projednávat obchodní případy s panem Chvalovským. Znali ho jenom z doslechu – jen jim byly překládány smlouvy a jen s nimi pracovali při zajištění konkrétních pohledávek," uvedla advokátka Věra Ptáčková, která zastupuje Zdeňka Husara, jednoho ze žalovaných úředníků. "Příprava proběhla na jejich útvaru a na tom základě nadřízení rozhodovali," reagoval právník banky Lejček.

Mohli vymáhat, když měl majetek

Soudkyně Jaroslava Novotná, která všechny uvedené případy soudí, však stejně jako v předchozích případech obě žaloby smetla. "Nebylo prokázáno, že by se (úředníci) dopustili porušení povinností a byla příčinná souvislost mezi jejich konáním a způsobenou škodou,“ uvedla Novotná.

Již v jednom z minulých verdiktů Novotná navíc poukázala na to, že banka sama ani včas nepožadovala po samotném dlužníkovi uhrazení úvěru. Chvalovského firmy totiž jako ručení vystavily směnky – ale ty banka nepředložila k proplacení. A firmy se mezitím stačily zbavit většiny majetku.

"Tu částku bylo možné vymáhat efektivněji a dříve. Žalobce nevysvětlil, proč neuplatňoval směnku v době, kdy společnost měla majetek," uvedla soudkyně.

Komerční banka nechce případ komentovat a nechce ani sdělit, na kolik ji prohrané žaloby dohromady přišly či zda neuvažuje o tom, že zbylé žaloby kvůli dosavadním porážkám stáhne. "Komerční banka se nevyjadřuje k průběhu soudních řízení," odpověděl na zaslané otázky mluvčí banky Michal Teubner.

 Trestný čin to nebyl

V posledních dnech jde přitom o další úspěch bývalých úředníků banky. Ve středu totiž Vrchní soud v Praze očistil bývalou úřednici banky Evu Žižkovou, kterou policie stíhala za poskytování úvěrů Chvalovskému. Případ sice v lednu 2013 zastavila amnestie odcházejícího prezidenta Václava Klause, ale Žižková ji spolu s dnes již zesnulou kolegyní Kaplanovou odmítla přijmout.

Zbylí úředníci sice také trvali na své nevině, ale amnestii nakonec přijali. Chtěli už mít klid a nestrávit zbytek života soudními tahanicemi.

 

Právě se děje

Další zprávy