Miliardy nejsou ztraceny, říká Česku velvyslanec Bernu

Tereza Šídlová
17. 11. 2011 10:52
Můžete ještě podat civilní žalobu, uvedl ambasador Adré Regli v rozhovoru pro Aktuálně.cz

Praha - Česko má poslední možnost domoci se miliard zablokovaných na švýcarských účtech českých uhlobaronů, kteří jsou v této zemi obžalovaní. 

Švýcarský velvyslanec v Česku André Regli Aktuálně.cz potvrdil, že se český stát může případnou civilní žalobou připojit k samotnému trestnímu řízení ve Švýcarsku týkajícímu se privatizace Mostecké uhelné společnosti a miliardy vymáhat.

O takové variantě bude v pátek jednat česká vláda.

„Ano, český stát může podat civilní žalobu a požádat o spojené projednání s trestním řízením ve Švýcarsku," potvrdil Aktuálně.cz velvyslanec Regli.

Miliardy poprvé na vládě

Byl to právě on, kdo obíhal české ministry, aby se Česko přepojilo ke Švýcarům, kteří bývalé manažery Mostecké uhelné viní z praní špinavých peněz a dalších finančních machinací.

Údajně má jít o peníze původně určené na rekultivaci těžbou postižené krajiny. Pokud švýcarská justice Čechy odsoudí, peníze mohou propadnout Švýcarsku.

O miliardách blokovaných ve Švýcarsku má v pátek jednat vláda v nezvyklém formátu. Zúčastní se zainteresovaní ministři i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Stane se tak poprvé, a to přesto, že Švýcaři české úřady k připojení vyzývají od loňského července, tedy od chvíle, co byla ustanovena vláda Petra Nečase.

Vláda bude řešit, zda a jak se ke Švýcarům připojit.

"Záchranný" paragraf 122

Miroslav Kalousek .
Miroslav Kalousek . | Foto: Jan Langer

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil v úterý Aktuálně.cz popsal, že se český stát, zřejmě prostřednictvím ministerstva financí, tedy správce státního majetku v zahraničí, může vydat cestou civilní žaloby.

„Existuje varianta, že je možné podat civilní žalobu a požádat o spojení těchto dvou řízení (spojení s trestním řízením švýcarské prokuratury - pozn. redakce). Alespoň takto na tom pracují experti z Nejvyššího státního zastupitelství," řekl Aktuálně.cz Pospíšil.

Přes jisté napětí s justicí bere v zásadě stejný plán v potaz i ministr financí Miroslav Kalousek. Jeho ministerstvo sice propáslo původní možnost zúčastnit se trestního řízení ve Švýcarsku jako poškozený subjekt, právníci ale přišli se „záchranným" paragrafem 122 švýcarského trestního řádu.

„K řízení se lze připojit jako soukromý žalobce. Pokud žalobu podáme, budeme připojeni do řízení jako poškození, s přístupem ke spisu, a naše postavení bude totožné," řekl serveru Novinky.cz Kalousek.

Podle něj český stát přišel o možnost požadovat výši trestu a vystoupit se závěrečnou řečí. Představitelé české justice ale s touto interpretací nesouhlasí.

Nečas: Je to závažné

Švýcarská prokuratura koncem října informovala o tom, že viní sedm lidí, většinou Čechů, z finančních machinací v souvislosti s nejmenovanou významnou energetickou společností.

Vyšetřování Švýcaři otevřeli v červnu 2005 kvůli podezření, že z MUS byly přes vedení firmy nelegálně vyvedeny peníze.

Významná část majetku byla podle obžaloby převedena do Švýcarska a "vyprána". Obžaloba zahrnuje skutky kvalifikované jako praní špinavých peněz, nekalá správa, podvod a falšování listin.

Premiér Petr Nečas už v pondělí řekl, že celou záležitost prověří, včetně možností české strany.

"Tuto věc považuji za závažnou a budeme se jí zabývat," řekl premiér.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Bývalý protikorupční policista dostal pokutu za podvod, zaplatí 1,5 milionu

Bývalému protikorupčnímu policistovi Jindřichu Látovi obžalovanému z podvodu uložil Okresní soud pro Prahu - západ peněžitý trest 1,5 milionu korun. Peněžité tresty uložil i dalším dvěma obžalovaným, posledního stíhaného Ladislava Tesaříka potrestal dvouletou podmínkou s odkladem na 2,5 roku. Informaci o trestech poskytl mluvčí soudu Dominik Duchoň. Obžalovaní vinu odmítají. Verdikt není pravomocný.

Okresní soud původně Láta obžaloby zprostil, zbylé obžalované potrestal peněžitými tresty. Rozsudek ale zrušil odvolací Krajský soud v Praze. Nové rozhodnutí vynesl prvostupňový soud na počátku března.

Obžaloba tvrdí, že Lát svému známému Tesaříkovi sliboval, že mu za peníze poskytne ochranu v případě, kdy by byl trestně stíhán, nebo že do kauz přímo zasáhne. Celkem za to od Tesaříka podle spisu převzal 520 tisíc korun. Podle obžaloby ale Lát muže uvedl v omyl a žádnou činnost pro něj nevykonával, proto je obžalován z podvodu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brněnské tunely se budou v dubnu zavírat, silničáři potřebují udělat údržbu

Všechny čtyři brněnské silniční tunely čeká v dubnu krátkodobá uzavírka, aby silničáři mohli provést potřebnou údržbu. Kvůli co nejmenšímu omezení provozu ji Ředitelství silnic a dálnic chystá na noční hodiny, většinou od 21:00 do 5:00. Pouze Královopolský tunel, který jako jediný umožňuje obousměrný provoz v jednom tubusu, bude uzavřený i přes den. Jako první se uzavře v pondělí Pisárecký tunel, napsala v tiskové zprávě mluvčí silničářů Lucie Trubelíková.

V Pisáreckém tunelu se bude pracovat od 3. do 9. dubna, od 10. do 16. dubna budou práce v Husovickém tunelu a 24. až 27. dubna na Hlinkách. V Královopolském tunelu se ze 17. na 18. dubna uzavře galerie Voroněžská a o den později galerie Záhřebská, obě pouze přes noc. Ve středu 19. dubna se od 6:00 do 5:00 dalšího dne uzavře jeden z tubusů a ve čtvrtek 20. dubna na stejnou dobu druhý z tubusů. Od pátku 21. dubna od 21:00 do neděle 23. dubna 21:00 budou uzavřené oba tubusy.

Objížďky silničáři vyznačí, Pisárecký tunel se bude objíždět Rybnickou ulicí, objízdná trasa pro Husovický tunel povede Merhautovou a Provazníkovou ulicí, Královopolský tunel bude možné objet ulicemi Králova Pole a mimoúrovňovou křižovatku Hlinky Veslařskou ulicí a okolo Anthroposu či přes Žlutý kopec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy