Miliardy na zateplení pro víc rodin. A úřady jsou plné

Pavel Baroch
17. 8. 2009 13:05
Stát výrazně zmírnil podmínky programu Zelená úsporám
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Stát od pondělí výrazně zmírnil podmínky, za nichž rozděluje peníze na zateplování nebo výměnu starých kotlů na uhlí za ekologické vytápění, a krajské pobočky Státního fondu životního prostředí jsou znovu plné zájemců o dotace.

"Právě jsem mluvila s Brnem a Plzní. Dveře se tam netrhnou a telefony stále zvoní," řekla Aktuálně.cz krátce před polednem mluvčí fondu Lenka Brandtová.

"Předpokládám, že jinde to bude stejné," dodala Brandtová, podle níž ovšem tak ohromný zájem lidí jako na jaře, kdy program Zelená úsporám startoval, se nyní už neopakuje. "Není to jako v dubnu, ale nápor zájemců pobočky mají," poznamenala mluvčí.

Zelená úsporám je největší dotační program pro domácnosti v historii země. Jen na letošní rok má stát připraveno minimálně deset miliard korun.

Foto: Pavel Baroch

Přihlásilo se 205 zájemců

Jenže o "zelený" příspěvek, který pro jeden dům může dosáhnout až stovky tisíc korun, se za čtyři měsíce trvání programu přihlásilo pouze 205 zájemců.

Proto se Ministerstvo životního prostředí rozhodlo podmínky programu Zelená úsporám zmírnit a dotovat i menší stavební úpravy v domech.

Peníze nově dostane i rodina, která ve svém domě vymění třeba jen okna. Dosud musela provést minimálně tři opatření - kromě výměny oken třeba i zateplit střechu a zeď.

Na celkové zateplení víc peněz

Stát bude lidem až do března 2010 proplácet i zpracování energetického ohodnocení domu a na stavební projekt. Zároveň se zvýší příspěvek na celkové zateplení domu, což je pro ministerstvo životního prostředí prioritní.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Celkovým zateplením se totiž nejvíce ušetří za vytápění a sníží se emise oxidu uhličitého a dalších škodlivin.

Lidé, kteří si o státní příspěvek požádali ještě před zmírněním podmínek, dostanou peníze podle nových pravidel. "Když někdo zateplí celý dům, částku mu dodatečně zvýšíme. Naši pracovníci ho budou kontaktovat," řekla Aktuálně.cz mluvčí ekologického fondu Lenka Brandtová.

Státní fond životního prostředí těmto lidem rovněž zpětně proplatí i zpracování energetického auditu a projektové dokumentace.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy