Miliardy ČP: Podsvětí má zbraň na ČSSD

Sabina Slonková
15. 4. 2006 18:50
Praha - Policie vyšetřuje stamilionové odměny, které provázely prodloužení miliardových smluv státní České pošty a ČSOB.

Příběh extrémně vysoké provize, kterou banka vyplatila lidem napojeným na politiku, aspiruje na post jedné z největších korupčních afér.

Právník blízký ČSSD dostal od ČSOB třetinu ze třísetmilionové odměny za to, že banka může i nadále na přepážkách České pošty nabízet služby své Poštovní spořitelny.

Kauza má však jedno "ale": Údaje k celé transakci, včetně důvěrných dat z banky - jako například faktury -, se už před půl rokem objevily v rukou podnikatelského podsvětí.

A lidé, kteří dlouhodobě válčí se státem o vliv v ekonomice, pak získaná data předestřeli v jednoznačné podobě: Zde jsou důkazy, že ČSOB - coby banka roky obviňovaná ze spojenectví s politiky ČSSD - uzavřela fiktivní smlouvy o provizi, aby vládní straně pomohla před volbami získat peníze.

Díky této aktivitě se v uplynulých měsících opakovaně k případu dostala i redakce deníku Aktuálně.cz.

Policie: Máme to z "operativy"

Co se vlastně odehrálo?

ČSOB vyplatila najatým expertům 300 milionů korun za to, že jí pomohli udržet si letitý kontrakt s Českou poštou.

Foto: Tomáš Daněk

Část z celkové třísetmilionové provize - 100 milionů korun plus DPH - skončila loni v září v advokátní kanceláři Miroslava Jansty, člena ČSSD a neformálního poradce premiéra Jiřího Paroubka.

Informace o celé transakci i jejím pozadí následně doputovala ke kriminalistům, kteří na základě materiálů pojali podezření: Vyplacené odměny neodpovídají reálně odvedené práci, a banka se tak mohla dopustit daňového deliktu.

Neboli: Policisté zjišťují, zda smlouvy o provizích nebyly fiktivní a nesloužily jen k vytvoření "černých peněz".

"Zahájili jsme úkony v trestním řízení. A to pro podezření z trestných činů krácení daně a porušení povinností při správě cizího majetku," potvrdil informace deníku Aktuálně.cz Roman Skřepek z policejního prezidia.

Co bylo impulsem, na jehož základě se vyšetřování spustilo?

Otázku, jak se vlastně policie o celém případu dozvěděla a jak se detektivové dostali k důvěrným údajům banky, nechává finanční policie bez přesnější odpovědi. Říká pouze, že se smluvními odměnami začali zabývat na "základě vlastní operativní činnosti v terénu".

Její zástupci ovšem rozhodně popírají, že by se jakýmkoli způsobem zapojili do předvolebního boje. Detektivové tvrdí, že je politické souvislosti nijak nezajímají a vyšetřování vedou jako podezření z krácení daně na straně ČSOB.

"Politické souvislosti ve vyšetřování našich případů nikdy nehrají roli, výsledky naší práce neovlivňují," prohlásil šéf finanční policie Vladimír Zimmel.

ČSOB: Ničeho jsme se nedopustili

Zástupci ČSOB říkají, že se banka policejního vyšetřování nijak neobává. "Nemáme s tím problém, jsme schopni vše doložit," sdělil deníku Aktuálně.cz mluvčí banky Milan Tománek.

Na české poměry nezvykle vysoká třísetmilionová odměna je podle banky adekvátní.

"Je třeba vidět, že vzniklá smluvní dokumentace má přes 700 stran právního textu a je jednou z nejsložitějších smluv, které byly v této zemi kdy uzavřeny. Smluvní dokumentace definuje fungování druhé největší retailové banky na českém trhu. Smlouva přináší České poště za její služby pro Poštovní spořitelnu až 17 (a více) miliard korun během platnosti smlouvy - v této perspektivě je třeba posuzovat i složitost právní dokumentace a odměnu poradcům," dodal Tománek.

Příjemci odměny - advokátní kancelář Jansty a společnost CA IB Corporate Finance (ta dostala od ČSOB 200 milionů plus DPH) - okolnosti příběhu komentovat nemohou. Součástí smluv s bankou je totiž závazek mlčenlivosti, který zatím banka nezrušila.

"Nemohu se vyjadřovat k případům, u nichž jsem se smluvně zavázal, že nebudu poskytovat informace," uvedl Miroslav Jansta.

Právníci: Kontrola nic nenašla

Poté, co o případu v pátek informoval deník Aktuálně.cz, ČSOB povolila najatým expertům, aby k případu vydali své stanovisko. Janstova právní kancelář shodně s ČSOB prohlásila, že celá transakce je v naprostém pořádku. Argumentuje tím, že vyplacené odměny kontroloval i finanční úřad a nenašel žádní pochybení.

"Ohledně odměny za právní služby AK Jansta, Kostka & spol. sděluje, že plnění povinností vůči finančnímu úřadu prověřila nedávná finanční kontrola a neshledala žádná pochybení," stojí v prohlášení Janstovy kanceláře.

Premiér a volební lídr ČSSD Jiří Paroubek se o víkendu od celého případu distancoval. ČTK řekl, že se ho netýká.

 

Právě se děje

Další zprávy