Miliardový úklid metra v Praze provází porušení zákona

Tomáš Fránek
27. 1. 2010 15:20
Pražský dopravní podnik porušil zákon, když vybíral firmu na úklid metra
Foto: Dopravní podnik hl. města Prahy

Praha/Brno - Pražský dopravní podnik má zaplatit pokutu osm set tisíc korun za to, jak vybíral firmu na úklid stanic metra.

Jde o obří zakázku za více než miliardu korun. Podle antimonopolního úřadu ale při výběru firmy dopravní podnik porušil zákon.

Podle šéfa úřadu Petra Rafaje podmínkami tendru nedovoleně omezila počet zájemců o zakázku. Do tendru se tak mohly přihlásit pouze firmy, jejichž obrat neklesl pod 20 milionů korun, dopravní podnik navíc požadoval doložit, že firmy už uklízeli metro a to minimálně šest stanic.

"Tento postup tedy mohl významně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky. Pokud by zadavatel uvedená omezení nestanovil, mohl v tendru obdržet více nabídek, přičemž nelze vyloučit, že některá z nich mohla být výhodnější, než nabídka vybraných společností C D V služby a V-TRADE," uvedl Rafaj.

 

Proti verdiktu se může dopravní podnik odvolat.

Obří tendr vyhlásil dopravní podnik už předloni. Výběrové řízení ale zrušil, neboť komise vyřadila nabídky všech tří uchazečů. Podnik poté uzavřel smlouvu s jedním z uchazečů, právě sdružením dvou firem CDV služby a V-Trade.

Úřad udělil pokutu ve výši 800 set tisíc korun dopravnímu podniku už podruhé. Poprvé se dopravní podnik odvolal a loni v květnu rozhodnutí svých úředníků tehdejší předseda úřadu Martin Pecina zrušil.


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy