Miliardový byznys s elektrošrotem má černé pasažéry

Pavel Baroch
16. 3. 2010 19:22
Mnohé firmy neplní zákon, nestarají se o vysloužilé počítače či ledničky
Foto: Asekol

Praha - Nezisková společnost Asekol, která v zemi organizuje sběr a recyklaci vysloužilých televizorů, mobilních telefonů nebo počítačů, vloni v kategorii monitory splnila plán na 120 procent.

Žádné mimořádné odměny za to ovšem nebudou, spíše jde o finanční ztrátu. Oněch dvacet procent nad plán totiž pochází od firem, které obcházejí zákon a o svůj elektrošrot se nestarají.

Poslanci by ovšem ve středu měli projednat novelu, která by měla "černé pasažéry" v recyklačním systému aspoň výrazně omezit. Hraje se o velké peníze. Ročně se ve sběru a recyklaci starých eloktrospotřebičů otočí více než miliarda korun.

Až pětina firem nedodržuje zákon

Podle zákona o odpadech se musí všichni výrobci a dovozci postarat o vysloužilé ledničky, elektronické hračky, počítače a další elektrošrot. Buď sami, anebo - což je častější - firmy přispívají do takzvaných kolektivních systémů, které se pak o elektrošrot postarají. Jako třeba zmiňovaný Asekol.

Někteří výrobci či dovozci ovšem na svůj elektrošrot vědomě "zapomínají", anebo nevědomky přispívají do neseriózních systémů, které se pak postarají třeba jen o část odpadu.

Martin Seiler, generální ředitel Sdružení evropských výrobců domácích spotřebičů odhaduje, že takových firem může být až pětina. Jsou to například dovozci elektroniky z Asie a dalších mimoevropských regionů, nebo malé tuzemské firmy, které mají přehled o všech legislativních novinkách.

Foto: Asekol

Lepší kontrola elektrošrotu

Novela odpadového zákona počítá rovněž s lepší kontrolou recyklačního systému.

"Cílem je zpřesnit a upravit pravidla tak, aby pro všechny platila stejná pravidla, nebylo možné jejich obcházení, podvody a aby byla zajištěna vymahatelnost zákona," stojí ve společném prohlášení tří sdružení výrobců elektrozařízení, která přijetí novely podporují.

Asociace spotřební elektroniky, Sdružení evropských výrobců domácích spotřebičů a Česká asociace dovozců a výrobců světelné techniky reprezentují 85 procent trhu s domácími elektrospotřebiči.

"Odmítáme nadále přihlížet situaci, kdy stovky výrobců bez skrupulí parazitují na naší práci," konstatoval Miroslav Sezima, výkonný ředitel asociace výrobců a dovozců světelné techniky.

Recyklaci zaplatí jiné společnosti

Organizace upozornily, že čeští zákazníci platí za recyklaci, která se mnohdy uskuteční na náklady jiných výrobců než těch, o jejichž elektrospotřebiče ve skutečnosti jde.

"Jestliže je v současnosti možné, aby se na zpětném odběru elektroodpadu, který by měl být neziskovou záležitostí, vydělávalo či parazitovalo, po přijetí novely by mohli systém sběru elektroodpadu provozovat pouze výrobci a dovozci, kteří jsou za odpad podle zákona odpovědní," poznamenal Michal Mazal, předseda představenstva Asociace spotřební elektroniky.

Dodal, že to povede i k tomu, že se bude recyklovat více vysloužilých počítačů, mobilů, televizorů nebo ledniček.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy