Miliardová bitva s Diag Human zatím vyšla stát na 35 milionů

Radek Nohl Radek Nohl
7. 7. 2014 5:30
Jde o částku za právní služby v šesti zahraničních sporech. Jen v Anglii stojí hodina nejlepšího advokáta přes 25 tisíc korun.
V kauze Diag Human jde o údajně zmařený obchod s krevní plazmou.
V kauze Diag Human jde o údajně zmařený obchod s krevní plazmou. | Foto: Thinkstock

Praha - Stát po třech letech právních bitev v pěti zemích Evropy a v USA spočítal, že ho spory s firmou Diag Human stály bezmála 35 milionů korun.

Již dnes je to například více, než zaplatilo ministerstvo financí za advokáty v jiné podobně známé kauze - Mostecké uhelné společnosti.

Jenže i když v tuzemsku před šesti roky vyřkli rozhodci nepravomocný verdikt, že má Česká republika zaplatit za údajně zmařený obchod s krevní plazmou osm miliard korun, od té doby je u všech ostatních soudů úspěšná. Definitivně kauza skončila ve čtyřech evropských státech (celý přehled v grafice).  

"Pomalu a jistě se to obrací, i když je to moc těžké i s ohledem na to, v jakém stavu nám kauzu předali naši předchůdci," řekl Aktuálně.cz ředitel právního odboru ministerstva zdravotnictví David Kotris.

Spory ještě nekončí

Zahraniční soudy s Diag Human ještě neskončily, verdikty soudů ve dvou posledních státech tak mohou být pro Českou republiku odlišné. Stoupne také konečná suma za právní zastoupení.

Například ve Velké Británii, kde stát před několika dny zaznamenal poslední vítězství, to bude až o jednu třetinu více. Tedy až třicet milionů korun.

Důvodem je mimo jiné skutečnost, že si Česká republika najala v Anglii celkem sedm právníků a v poslední fázi také jednoho tzv. queen`s councela. Tito advokáti jsou suverénně nejdražší, ale zároveň také nejlepší.

"Vyjde až na nějakých 750 liber za hodinu (zhruba 25 500 korun), a to ještě po slevě," podotkl Kotris. Zástupci Diag Human si zaplatili tyto advokáty dva, ale nakonec neuspěli.

Stát se soudí o miliony

Právní bitva ve Velké Británii je pro stát suverénně nejdražší. Další spory v USA a Francii stály okolo pěti milionů korun. Ve zbylých státech pak od jednoho do 3,5 milionu korun.

Kromě Velké Británie Česká republika již pravomocně vyhrála také ve Francii, Švýcarsku a Rakousku. V těchto státech se také soudí o to, aby získala peníze zpět. Uspěla všude, jen v Rakousku podle Kotrise zatím Diag Human nezaplatil.

Ředitel právního odboru ministerstva zdravotnictví David Kotris.
Ředitel právního odboru ministerstva zdravotnictví David Kotris. | Foto: ČTK

"Vymohli jsme asi maximum toho, co jsme vymoci mohli. Jsou to milionové částky ve všech případech. V tuto chvíli v podstatě zvažujeme možnost vymáhání v Lichtenštejnsku, kde má sídlo Diag Human, pokud ten dobrovolně nezaplatí," dodal Kotris.

Český soud rozhodne brzy

Klíčová část sporu se však blíží do finále i v Česku a je pravděpodobné, že konečný verdikt zazní ještě letos.

Přestože je stát zatím v zahraničí úspěšný, může tuzemský soud rozhodnout opačně. "Český soud může samozřejmě rozhodnout jinak. To se nedá vyloučit," dodal Kotris.

Dnes se hraje i s úroky o více než deset miliard korun. Jenže zatímco firma si stojí za tím, že spor skončil a peníze jí patří, ministerstvo zdravotnictví a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových tvrdí, že arbitráž stále pokračuje. Konečné rozhodnutí by tedy mělo padnout během několika měsíců.

 

Právě se děje

Další zprávy