Miliardáře Babiše napíchla policie. Má důvod?

Sabina Slonková
17. 4. 2008 19:22
Úřady zjišťují, s kým se schází a o čem jedná

Praha - Policie začala sledovat a odposlouchávat jednoho z nejbohatších tuzemských podnikatelů a přítele řady politiků Andreje Babiše. Oficiální zdůvodnění zní: Jde o stamiliónové tunely ve strategické firmě Čepro.

Příběh má ale podle zjištění Aktuálně.cz ještě jednu rovinu: transakce, na kterých policie založila spis, se totiž týkají období, kdy Babiš ani jeho někdejší blízký spolupracovník a nynější šéf Čepra Pavel Švarc neměli s touto státní firmou nic společného.

Jde o obchody s firmami Czech Energospace a Marimpex, které před čtyřmi lety za stát uzavírali tehdejší manažeři Čepra v čele s Tomášem Kadlecem a Alexandrem Houškou. Novináři už tehdy upozornili, že na těchto transakcích stát tratil stovky milionů. Nedělo se nic.

Po čtyřech letech náhle případy ožily a státní zastupitelství kvůli nim sestavilo seznam osob, které je třeba odposlouchávat a sledovat, s kým se scházejí a proč. Na seznamu se mezi lidmi, kteří jsou s pochybnými smlouvami prokazatelně spojeni, ocitlo i nynější vedení Čepra, a také Andrej Babiš a výkonný ředitel jeho společnosti Agrofert Petr Cingr.

Majitel Agrofertu Andrej Babiš
Majitel Agrofertu Andrej Babiš | Foto: Agrofert

Od letošního ledna jsou všichni sledovaní, akce je podle písemných záznamů povolena až do června. "Povolení se vztahuje na sledování uvedených osob a všech osob, které s nimi vejdou ve styk, a to za účelem jejich ztotožnění," stojí v jednom ze záznamů.

Babišovy schůzky s politiky

Pro postup úřadů existují v podstatě jen dvě vysvětlení: buď podezřívají Babiše ze zapojení do zcela jiných deliktů spojených s nynějším jemu přátelsky nakloněným managementem Čepra. Pak ovšem není jasné, proč na to vyšetřovací tým nezaložil nový spis a nevede se vyšetřování odděleně od starých a nesouvisejících kauz.

Nebo chce někdo zjistit, s kým se jeden z nejvlivnějších tuzemských podnikatelů a jeho nejbližší spolupracovník Cingr scházejí a o čem spolu diskutují.

Čepro
Čepro | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Za takové informace se ve světě nejvyššího byznysu platí zlatem. Tím spíš, že Andrej Babiš je znám svým přátelstvím s mnoha politiky napříč stranami.

Mezi jeho dobré známé patří nynější ministr vnitra Ivan Langer či někdejší premiér Stanislav Gross. V uplynulých týdnech, kdy už běžely odposlechy i jeho sledování, se podle zjištění Aktuálně.cz sešel v Kramářově vile i se současným předsedou vlády Mirkem Topolánkem.

Že tu jsou pochyby? Nic nevysvětlíme

Policie i státní zastupitelství odmítají důvody rozsáhlého sledování a odposlouchávání osob, které s transakcemi s firmami Czech Energospace nemají nic společného, jakkoli ozřejmit.

"Můžeme pouze potvrdit, že šetření v tomto případě prováděno je. Nic bližšího zveřejnit nelze," prohlásil mluvčí Útvaru pro boj s organizovaným zločinem Pavel Hanták.

Neoficiálně policisté přehazují odpovědnost na státní zastupitelství. "Případ týkající se obchodů s těmi dvěma firmami je v podstatě hotový. Je to na obvinění konkrétních lidí, ale státní zástupce si najednou začal vyžadovat další a další úkony. Ty sice nemají s případy nic společného, ale vyšetřování řídí státní zástupce, takže musíme plnit pokyny," uvedl úředník ministerstva vnitra obeznámený s případem.

Žalobce Vladimír Trýzna o kauze odmítl jakkoli diskutovat. "Řeknu vám to úplně jasně: o konkrétních jménech, a jestli jsou na nějakém seznamu, se s vámi nebude bavit vůbec nikdo."

Podnikatel: S tunelem nemám nic společného

Sám Babiš tvrdí, že se do žádných machinací v Čepru nikdy nezapojil a zařazení na seznam sledovaných tunelářů mu může kvůli možným únikům informací poškodit byznys: "A to značně. Jak je známo z tisku, odposlechy z policie často unikají. Pak s nimi může pracovat naše konkurence a informace zneužít proti nám."

Podnikatel současně připustil, že informace o zájmu policie o svou osobu získal už před časem.

"Skutečnost, že mám již několik měsíců odposlouchávaný telefon, jsem slyšel z vícero zdrojů. Stejně jako fakt, že jsem byl policií zařazen mezi podezřelé ve věci vyšetřování bývalého managementu společnosti Čepro. Pokud se tyto informace potvrdí, považuji záležitost za skandální a nepřijatelnou. Šetření policie nemůže mít s Agrofertem a mou osobou nic společného," dodal.

V souvislostech:
Vlivný lobbista Spyra půjde zřejmě k soudu
Babišovo impérium si loni přišlo na 111 miliard korun
Sokové mají zelenou pro obchod. Babiš koupí Agrobohemii
Babiš si postaví vlastní Setuzu. Vrhne se na bionaftu

 

Právě se děje

Další zprávy