reklama
 
 

Miliardáře Babiše napíchla policie. Má důvod?

17. 4. 2008 19:22
Úřady zjišťují, s kým se schází a o čem jedná

Praha - Policie začala sledovat a odposlouchávat jednoho z nejbohatších tuzemských podnikatelů a přítele řady politiků Andreje Babiše. Oficiální zdůvodnění zní: Jde o stamiliónové tunely ve strategické firmě Čepro.

Příběh má ale podle zjištění Aktuálně.cz ještě jednu rovinu: transakce, na kterých policie založila spis, se totiž týkají období, kdy Babiš ani jeho někdejší blízký spolupracovník a nynější šéf Čepra Pavel Švarc neměli s touto státní firmou nic společného.

Jde o obchody s firmami Czech Energospace a Marimpex, které před čtyřmi lety za stát uzavírali tehdejší manažeři Čepra v čele s Tomášem Kadlecem a Alexandrem Houškou. Novináři už tehdy upozornili, že na těchto transakcích stát tratil stovky milionů. Nedělo se nic.

Po čtyřech letech náhle případy ožily a státní zastupitelství kvůli nim sestavilo seznam osob, které je třeba odposlouchávat a sledovat, s kým se scházejí a proč. Na seznamu se mezi lidmi, kteří jsou s pochybnými smlouvami prokazatelně spojeni, ocitlo i nynější vedení Čepra, a také Andrej Babiš a výkonný ředitel jeho společnosti Agrofert Petr Cingr.

Od letošního ledna jsou všichni sledovaní, akce je podle písemných záznamů povolena až do června. "Povolení se vztahuje na sledování uvedených osob a všech osob, které s nimi vejdou ve styk, a to za účelem jejich ztotožnění," stojí v jednom ze záznamů.

Babišovy schůzky s politiky

Pro postup úřadů existují v podstatě jen dvě vysvětlení: buď podezřívají Babiše ze zapojení do zcela jiných deliktů spojených s nynějším jemu přátelsky nakloněným managementem Čepra. Pak ovšem není jasné, proč na to vyšetřovací tým nezaložil nový spis a nevede se vyšetřování odděleně od starých a nesouvisejících kauz.

Nebo chce někdo zjistit, s kým se jeden z nejvlivnějších tuzemských podnikatelů a jeho nejbližší spolupracovník Cingr scházejí a o čem spolu diskutují.

Za takové informace se ve světě nejvyššího byznysu platí zlatem. Tím spíš, že Andrej Babiš je znám svým přátelstvím s mnoha politiky napříč stranami.

Mezi jeho dobré známé patří nynější ministr vnitra Ivan Langer či někdejší premiér Stanislav Gross. V uplynulých týdnech, kdy už běžely odposlechy i jeho sledování, se podle zjištění Aktuálně.cz sešel v Kramářově vile i se současným předsedou vlády Mirkem Topolánkem.

Že tu jsou pochyby? Nic nevysvětlíme

Policie i státní zastupitelství odmítají důvody rozsáhlého sledování a odposlouchávání osob, které s transakcemi s firmami Czech Energospace nemají nic společného, jakkoli ozřejmit.

"Můžeme pouze potvrdit, že šetření v tomto případě prováděno je. Nic bližšího zveřejnit nelze," prohlásil mluvčí Útvaru pro boj s organizovaným zločinem Pavel Hanták.

Neoficiálně policisté přehazují odpovědnost na státní zastupitelství. "Případ týkající se obchodů s těmi dvěma firmami je v podstatě hotový. Je to na obvinění konkrétních lidí, ale státní zástupce si najednou začal vyžadovat další a další úkony. Ty sice nemají s případy nic společného, ale vyšetřování řídí státní zástupce, takže musíme plnit pokyny," uvedl úředník ministerstva vnitra obeznámený s případem.

Žalobce Vladimír Trýzna o kauze odmítl jakkoli diskutovat. "Řeknu vám to úplně jasně: o konkrétních jménech, a jestli jsou na nějakém seznamu, se s vámi nebude bavit vůbec nikdo."

Podnikatel: S tunelem nemám nic společného

Sám Babiš tvrdí, že se do žádných machinací v Čepru nikdy nezapojil a zařazení na seznam sledovaných tunelářů mu může kvůli možným únikům informací poškodit byznys: "A to značně. Jak je známo z tisku, odposlechy z policie často unikají. Pak s nimi může pracovat naše konkurence a informace zneužít proti nám."

Podnikatel současně připustil, že informace o zájmu policie o svou osobu získal už před časem.

"Skutečnost, že mám již několik měsíců odposlouchávaný telefon, jsem slyšel z vícero zdrojů. Stejně jako fakt, že jsem byl policií zařazen mezi podezřelé ve věci vyšetřování bývalého managementu společnosti Čepro. Pokud se tyto informace potvrdí, považuji záležitost za skandální a nepřijatelnou. Šetření policie nemůže mít s Agrofertem a mou osobou nic společného," dodal.

V souvislostech:
Vlivný lobbista Spyra půjde zřejmě k soudu
Babišovo impérium si loni přišlo na 111 miliard korun
Sokové mají zelenou pro obchod. Babiš koupí Agrobohemii
Babiš si postaví vlastní Setuzu. Vrhne se na bionaftu

autor: Sabina Slonková | 17. 4. 2008 19:22

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama