Podnikatel Sisák, advokát Hala i insolvenční správkyně z kauzy Via Chem Group zůstávají ve vazbě

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 3. 2016 11:31
Ve vazbě nadále zůstávají aktéři v kauze týkající se společnosti Via Chem Group - podnikatel Petr Sisák, advokát Ivo Hala a insolvenční správkyně Vladimíra Jechová Vápeníková. Policie v lednu po razii v ústecké firmě Spolchemie a na Krajském soudu v Českých Budějovicích obvinila skupinu lidí ze zvýhodnění nebo poškození věřitele, způsobení úpadku, zasahování do nezávislosti soudu, podvodu, praní špinavých peněz, pletich při insolvenčním řízení, podplácení, přijetí úplatku nebo účasti v organizovaném gangu.
Finančník Petr Sisák (vlevo) a advokát a insolvenční správce Ivo Hala se sami ohlásili na policii.
Finančník Petr Sisák (vlevo) a advokát a insolvenční správce Ivo Hala se sami ohlásili na policii. | Foto: Martin Svozílek

Pardubice - Podnikatel Petr Sisák, advokát Ivo Hala a insolvenční správkyně Vladimíra Jechová Vápeníková zůstanou ve vazbě. Soud jejich stížnostem nevyhověl. "U Jechové Vápeníkové také odmítl nabízenou záruku fyzických a právnických osob a kauci," upřesnila mluvčí Krajského soudu v Hradci Králové Kateřina Podeszwová. V kauze týkající se firmy Via Chem Group je kvůli údajnému manipulování insolvencí obviněno 14 lidí.

"U obviněného Sisáka byly shledány všechny tři důvody vazby, proto byla stížnost odmítnuta. U Jechové Vápeníkové byl ponechán pouze důvod koluzní, aby nepůsobila na dosud nevyslechnuté svědky a spoluobviněné. U Haly je vedle koluzní i útěková vazba," uvedla Podeszwová.

Policie v lednu po razii v ústecké firmě Spolchemie a na Krajském soudu v Českých Budějovicích obvinila skupinu lidí ze zvýhodnění nebo poškození věřitele, způsobení úpadku, zasahování do nezávislosti soudu, podvodu, praní špinavých peněz, pletich při insolvenčním řízení, podplácení, přijetí úplatku nebo účasti v organizovaném gangu. Kauza souvisí hlavně s reorganizací Via Chem Group, jejíž zmanipulovaná insolvence byla podle obvinění potřeba, aby ústecká chemička zůstala pod vlivem miliardáře Sisáka.

Kauza se v menší míře týká i dalších firem či podvodů. Například fotbalového klubu Slavia Praha, který do loňska vlastnil někdejší ministr dopravy za ODS Aleš Řebíček. Právě jeho skupina podle policie obrala o necelých 25 milionů korun.

Via Chem Group dluží věřitelům téměř dvě miliardy korun

Jechové Vápeníkové se vazba započítává od 15. ledna. Může trvat nejdéle tři měsíce, ale mohla by být prodloužena, pokud by bylo zjištěno, že obviněná již působila na svědky, spoluobviněné nebo jinak mařila vyšetřování. U Haly a Sisáka se vazba počítá od 20. ledna, obvinění v ní mohou strávit až tři roky.

Via Chem Group, s níž je Sisák spojován, držela podle dostupných údajů jako akcionář v roce 2014 ve Spolku pro chemickou a hutní výrobu (Spolchemie) zhruba třetinový podíl. Nyní je Via Chem Group v úpadku, dluží věřitelům téměř dvě miliardy korun. Společnost v minulosti figurovala v některých kontroverzních obchodech.

Dluhopisy společnosti Via Chem Group koupila firma Key Investments, které v minulosti svěřilo město Sokolov a městské části Praha 6, 10 a 13 dohromady několik desítek milionů korun. Jediným akcionářem Via Chem Group je Euro Capital Alliance sídlící na Britských Panenských ostrovech, které prosluly jako daňový ráj a pračka špinavých peněz.

 

Právě se děje

Další zprávy