Miliardář Kellner je znovu ve hře o obří ekozakázku

Eliška Bártová Eliška Bártová, Markéta Chaloupská
11. 10. 2009 18:32
Rozhodl o tom Úřad pro ochranu hospodářské soutěže
Foto: PPF

Praha - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vrátil zpět do hry o největší veřejnou zakázku na odstranění starých ekologických škod investiční skupinu PPF.

Společnost miliardáře Petra Kellnera z finále tendru za zhruba 115 miliard korun ke konci dubna vyřadilo ministerstvo financí. Proti tomu si ale podala skupina stížnost a ÚOHS ji nyní podle informací Aktuálně.cz vyhověl.

"Podání třetího uchazeče sdružení PPF Advisory (CR) a. s., Ecosoil Sud GmbH, AVE CZ s.r.o., Dekonta a.s. bylo odůvodněné a zadavatel je dle aktuálního rozhodnutí ÚOHS povinen zrušit rozhodnutí o vyloučení uvedeného uchazeče ze zadávacího řízení, neboť bylo v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách," píše se na stránkách úřadu.

Kromě PPF do druhého kola nepostoupily konsorcium Deme Environmental Contractors a Dredging International a sdružení firem PD-Gruppe - Stavoprogres, které se skládá z P-D Industriegesellschaft a Stavoprogresu Brno. Jejich stížnosti nicméně úřad neuznal.

Bursík: Zakázka je předražená

Zakázku se rozhodlo vypsat ještě ministerstvo vedené Miroslavem Kalouskem. Obří tendr pak kritizovala jak část politiků, tak například nevládní sdružení Transparency International.

Martin Bursík, ministr životního prostředí. Ilustrační snímek.
Martin Bursík, ministr životního prostředí. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Bývalý vicepremiér Martin Bursík nedávno řekl, že je ekozakázka výrazně předražená. Podle něj je rozdíl mezi tím, co by stačilo, a s čím počítá ministerstvo financí, 75 miliard.

Exministr životního prostředí uvedl, že sanace zamořené půdy by vyšla jen na 40 miliard, a ne na 115 miliard.

Rozhodne nabídka

Ministerstvo financí na rozhodnutí ÚOHS čekalo. Dokonce kvůli tomu dvakrát posunulo termín, do kdy mohou firmy předkládat své finační nabídky. Nový termín stanovilo na 2. listopadu. Otázkou nicméně zůstává, jestli současné rozhodnutí ÚOHS termínem opět zamíchá.

Ve druhém kole bude rozhodovat hlavně cena. Na základě té pak vláda rozhodne, zda cenu přijme, nebo ne.

Ministerstvo již dříve uvedlo, že se díky tendru podaří částku na odstranění ekologických závazků státu, které vznikly před rokem 1992, snížit. Pokud by se ekologické škody odstraňovaly podle současné praxe, tedy zadáváním jednotlivých zakázek, nestihl by stát podle ministerstva do roku 2015 dostát svým závazkům.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Brno už prodalo na imaginární zápas lístky za milion korun

Fotbalová Zbrojovka Brno už prodala na imaginární zápas se Slavií na pomoc v boji s novým koronavirem vstupenky v hodnotě milion korun. Momentálně druholigový klub si dal za cíl virtuálně vyprodat někdejší slavný stadion za Lužánkami, kam v říjnu 1996 přišlo na zápas s Pražany 44.120 diváků, což je dosud nejvyšší návštěva v české lize.

Výtěžek z prodeje virtuálních lístků získá brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích na boj s nemocí COVID-19. Do akce se zapojila i Slavia. Podle brněnského klubu fanoušci koupili zatím pět tisíc lístků, které se prodávají za 200 korun.

V Česku si fanoušci mohou kupovat virtuální lístky i na další dva zápasy. Olomouc si připomíná slavné utkání s Realem Madrid a Jablonec pak v neděli imaginárně "odehraje" podještědské derby s Libercem. Výtěžek poputuje rovněž do tamních nemocnic.

Další zprávy