Miliardář Bakala dal stranám příští vlády 28 milionů

Domácí ČTK Domácí, ČTK
2. 6. 2010 18:35
Finančník Zdeněk Bakala zveřejnil dary ODS, TOP09 i VV
Zdeněk Bakala
Zdeněk Bakala | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - V den, kdy se začaly rýsovat první reálné obrysy koalice ODS, TOP 09 a VV, vystoupil finančník Zdeněk Bakala s prohlášením, že je významným sponzorem všech tří partají.

Dohromady jim věnoval 28,5 milionu korun. Rozhodl se je prý podpořit proto, že před volbami nabídly odpovědné politiky s reformním programem.

"Svým veřejným přihlášením k podpoře jmenovaných stran chci zahájit otevřenou debatu o férovém způsobu financování politických stran v České republice," napsal Bakala.

Uhlobaron a finančík Bakala byl nejštědřejší k ODS, která dostala 15 milionů korun. TOP 09 věnoval Bakala 7,5 milionu a Věcem veřejným šest.

Sponzoring, ne podnikatelský záměr

Analytici nehodnotí Bakalův krok jako "podnikatelský záměr".

"Nedokážu si představit, co by momentálně vláda pro NWR mohla udělat. Není to situace jako u prolomení těžebních limitů u hnědého uhlí. Nic takového u černého uhlí a Bakalových dolů není," uvažuje Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus.

"Nemyslím si proto, že za tím bude konkrétní podnikatelský zájem. Hodně firem se obávalo zvyšování daní a regulace, například i v těžařském sektoru. Tady je myslím hlavní motivace, proč lidé jako pan Bakala podporovaly pravicové strany," dodává.

Bakalovy kroky mohou mít i osobnější rovinu. "Roli v tom budou asi hrát i osobní sympatie, které nepochybně má," naznačuje energetický expert Václav Bartuška.

Business se z voleb raduje

Sám Bakala tvrdí, že nechtěl další zadlužování země, a proto se rozhodl podpořit strany s opačnými plány.

"V posledních týdnech před volbami jsme byli u některých politických stran svědky sílícího populismu, ve volebních programech jsme mohli vidět mnoho cest k dalšímu zadlužování země," vysvětluje Bakala své motivy. Podle něj bylo nutné vydat se jinou cestou, než jakou šlo v minulosti například Maďarsko nebo Řecko.

Podle experta z poradenské společnosti ENA Jiří Gavor podporoval pravicový koncept politiky vždy.

"V podnikatelských kruzích převažuje potěšení z výsledků voleb a Bakala v tom rozhodně není výjimkou," řekl.

ČSSD se to nelíbí

Sociální demokraté už krok uhlobarona zkritizovali.

V tiskové zprávě, podepsané Bohuslavem Sobotkou, píší, že o sponzoringu měli vědět lidé před volbami. "Především by to bylo zajímavé pro nájemníky bytů bývalého OKD, kterým Z. Bakala slíbil odprodej bytů, aby svůj slib nedodržel a dnes jej dokonce popíral," napsal Sobotka.

Vyzval zástupce TOP 09, aby věc veřejně obhájili, neboť: "Kalousek před volbami popíral, že by Z. Bakala jakkoliv jejich stranu podporoval. Dnešní informace o sponzoringu TOP 09 Z. Bakalou je signálem o rozporech mezi slovy a činy představitelů této strany," myslí si Sobotka.

 

Právě se děje

před 3 minutami

HDP ve třetím čtvrtletí zmírnil navzdory koronaviru meziroční pokles

Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí zmírnila propad. Hrubý domácí produkt klesl meziročně klesl o 5,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se přitom kvůli koronaviru snížil o 10,9 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Meziroční vývoj ekonomiky nejvíc ovlivnil významný pokles domácí poptávky, a to jak investic, tak spotřeby domácností. Oživení zahraniční poptávky po českém zboží nedokázalo vykompenzovat pokles vývozu služeb," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy