Miliardář Bakala dal stranám příští vlády 28 milionů

Domácí ČTK Domácí, ČTK
2. 6. 2010 18:35
Finančník Zdeněk Bakala zveřejnil dary ODS, TOP09 i VV
Zdeněk Bakala
Zdeněk Bakala | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - V den, kdy se začaly rýsovat první reálné obrysy koalice ODS, TOP 09 a VV, vystoupil finančník Zdeněk Bakala s prohlášením, že je významným sponzorem všech tří partají.

Dohromady jim věnoval 28,5 milionu korun. Rozhodl se je prý podpořit proto, že před volbami nabídly odpovědné politiky s reformním programem.

"Svým veřejným přihlášením k podpoře jmenovaných stran chci zahájit otevřenou debatu o férovém způsobu financování politických stran v České republice," napsal Bakala.

Uhlobaron a finančík Bakala byl nejštědřejší k ODS, která dostala 15 milionů korun. TOP 09 věnoval Bakala 7,5 milionu a Věcem veřejným šest.

Sponzoring, ne podnikatelský záměr

Analytici nehodnotí Bakalův krok jako "podnikatelský záměr".

"Nedokážu si představit, co by momentálně vláda pro NWR mohla udělat. Není to situace jako u prolomení těžebních limitů u hnědého uhlí. Nic takového u černého uhlí a Bakalových dolů není," uvažuje Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus.

"Nemyslím si proto, že za tím bude konkrétní podnikatelský zájem. Hodně firem se obávalo zvyšování daní a regulace, například i v těžařském sektoru. Tady je myslím hlavní motivace, proč lidé jako pan Bakala podporovaly pravicové strany," dodává.

Bakalovy kroky mohou mít i osobnější rovinu. "Roli v tom budou asi hrát i osobní sympatie, které nepochybně má," naznačuje energetický expert Václav Bartuška.

Business se z voleb raduje

Sám Bakala tvrdí, že nechtěl další zadlužování země, a proto se rozhodl podpořit strany s opačnými plány.

"V posledních týdnech před volbami jsme byli u některých politických stran svědky sílícího populismu, ve volebních programech jsme mohli vidět mnoho cest k dalšímu zadlužování země," vysvětluje Bakala své motivy. Podle něj bylo nutné vydat se jinou cestou, než jakou šlo v minulosti například Maďarsko nebo Řecko.

Podle experta z poradenské společnosti ENA Jiří Gavor podporoval pravicový koncept politiky vždy.

"V podnikatelských kruzích převažuje potěšení z výsledků voleb a Bakala v tom rozhodně není výjimkou," řekl.

ČSSD se to nelíbí

Sociální demokraté už krok uhlobarona zkritizovali.

V tiskové zprávě, podepsané Bohuslavem Sobotkou, píší, že o sponzoringu měli vědět lidé před volbami. "Především by to bylo zajímavé pro nájemníky bytů bývalého OKD, kterým Z. Bakala slíbil odprodej bytů, aby svůj slib nedodržel a dnes jej dokonce popíral," napsal Sobotka.

Vyzval zástupce TOP 09, aby věc veřejně obhájili, neboť: "Kalousek před volbami popíral, že by Z. Bakala jakkoliv jejich stranu podporoval. Dnešní informace o sponzoringu TOP 09 Z. Bakalou je signálem o rozporech mezi slovy a činy představitelů této strany," myslí si Sobotka.

 

Právě se děje

Další zprávy