Miliardář Bakala dal stranám příští vlády 28 milionů

Domácí ČTK Domácí, ČTK
2. 6. 2010 18:35
Finančník Zdeněk Bakala zveřejnil dary ODS, TOP09 i VV
Zdeněk Bakala
Zdeněk Bakala | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - V den, kdy se začaly rýsovat první reálné obrysy koalice ODS, TOP 09 a VV, vystoupil finančník Zdeněk Bakala s prohlášením, že je významným sponzorem všech tří partají.

Dohromady jim věnoval 28,5 milionu korun. Rozhodl se je prý podpořit proto, že před volbami nabídly odpovědné politiky s reformním programem.

"Svým veřejným přihlášením k podpoře jmenovaných stran chci zahájit otevřenou debatu o férovém způsobu financování politických stran v České republice," napsal Bakala.

Uhlobaron a finančík Bakala byl nejštědřejší k ODS, která dostala 15 milionů korun. TOP 09 věnoval Bakala 7,5 milionu a Věcem veřejným šest.

Sponzoring, ne podnikatelský záměr

Analytici nehodnotí Bakalův krok jako "podnikatelský záměr".

"Nedokážu si představit, co by momentálně vláda pro NWR mohla udělat. Není to situace jako u prolomení těžebních limitů u hnědého uhlí. Nic takového u černého uhlí a Bakalových dolů není," uvažuje Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus.

"Nemyslím si proto, že za tím bude konkrétní podnikatelský zájem. Hodně firem se obávalo zvyšování daní a regulace, například i v těžařském sektoru. Tady je myslím hlavní motivace, proč lidé jako pan Bakala podporovaly pravicové strany," dodává.

Bakalovy kroky mohou mít i osobnější rovinu. "Roli v tom budou asi hrát i osobní sympatie, které nepochybně má," naznačuje energetický expert Václav Bartuška.

Business se z voleb raduje

Sám Bakala tvrdí, že nechtěl další zadlužování země, a proto se rozhodl podpořit strany s opačnými plány.

"V posledních týdnech před volbami jsme byli u některých politických stran svědky sílícího populismu, ve volebních programech jsme mohli vidět mnoho cest k dalšímu zadlužování země," vysvětluje Bakala své motivy. Podle něj bylo nutné vydat se jinou cestou, než jakou šlo v minulosti například Maďarsko nebo Řecko.

Podle experta z poradenské společnosti ENA Jiří Gavor podporoval pravicový koncept politiky vždy.

"V podnikatelských kruzích převažuje potěšení z výsledků voleb a Bakala v tom rozhodně není výjimkou," řekl.

ČSSD se to nelíbí

Sociální demokraté už krok uhlobarona zkritizovali.

V tiskové zprávě, podepsané Bohuslavem Sobotkou, píší, že o sponzoringu měli vědět lidé před volbami. "Především by to bylo zajímavé pro nájemníky bytů bývalého OKD, kterým Z. Bakala slíbil odprodej bytů, aby svůj slib nedodržel a dnes jej dokonce popíral," napsal Sobotka.

Vyzval zástupce TOP 09, aby věc veřejně obhájili, neboť: "Kalousek před volbami popíral, že by Z. Bakala jakkoliv jejich stranu podporoval. Dnešní informace o sponzoringu TOP 09 Z. Bakalou je signálem o rozporech mezi slovy a činy představitelů této strany," myslí si Sobotka.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy