Miliarda pro politický kartel. Případ řeší policie

Petr Holub
25. 4. 2012 7:45
Na rozdělování peněz mezi firmy s politickými kontakty upozornila Evropská komise
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: ČNB

Praha - Protikorupční policejní útvar zkoumá od počátku dubna případ politického kartelu v Ústeckém kraji, který svým členům rozdělil miliardu z evropských dotací na podporu vzdělávání.

Redakci Aktuálně.cz to potvrdil mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. "Tato věc byla našemu útvaru skutečně postoupena z Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje a nyní se seznamujeme s materiálem," řekl.

Na podivné rozdělování dotací z programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost upozornila v prosinci Evropská komise. Její auditoři na Ústecku zjistili, že při rozdělování projektů dostávají dotace firmy s úzkými vazbami na krajské politiky, kteří o dotacích rozhodují.

Co řekla analýza

Podrobná analýza všech 117 projektů ukázala, že politiky, kteří inkasovali evropské peníze, byli například poslanec sněmovny Josef Tancoš (ČSSD), chomutovský zastupitel Zdeněk Fojtík (ODS), litvínovský radní Vlastimil Doležal (VV), lovosický radní Jan Piegl (ČSSD) nebo mostecký radní Jan Syrový (Mostečané Mostu).

O přidělení dotací v nynějším systému rozhoduje komise krajského úřadu, který je řízen sociálními a občanskými demokraty, a zmíněná zájmová skupina se prosadila pod záminkou spolupráce krajských politiků a Hospodářské komory.

Celkem třetina peněz byla rozpuštěna prostřednictvím sedmi firem. Další třetina zamířila ke stejným firmám prostřednictvím krajem řízených středních škol.

Sedm šťastných

Peníze zpravidla končily u čtyř mosteckých firem, které se jmenují Asista, Asistenční centrum, Rekvalifikační a informační centrum (RIC) a Seductus, a rozdělování peněz se účastní ještě chomutovské firmy Infinitia a SC-Bronco spolu s ostravskou společností Collegeconsulting.

Blízké vztahy k jejich majitelům mají zpravidla právě místní politici, jejichž straničtí kolegové o rozdělení vzdělávací miliardy rozhodují. Nejvíc se při čerpání peněz angažuje mostecká organizace ČSSD, vedlejší roli hraje chomutovská ODS, litvínovská buňka Věcí veřejných a také představitelé regionální strany Mostečané Mostu.

Typickým příkladem byla společnost Seductus, která do loňska patřila poslanci Tancošovi, anebo Collegeconsulting, jejíž majitelka Marcela Krplová je sociálnědemokratickou radní ve Frýdku-Místku placena jako ředitelka kulturního domu.

Firmy podléhající Collegeconsultingu byly shodou okolností hlavními příjemci dotací z fondu hejtmanky Jany Vaňhové (ČSSD). 

Dobré kontakty v grafickém přehledu (klikněte pro větší obrázek)

Projekty, subdodávky, poradenství

Sedm výše jmenovaných firem získalo přímo třicet projektů za 350 milionů. Dostaly přednost před zavedenými institucemi, jako jsou ústecká univerzita J. E. Purkyně nebo katolická Charita, které přes veškerou snahu nedostaly během tří let ani korunu.

Tím se však účast "silné sedmičky" při rozdělování vzdělávací dotace nevyčerpala.

Projekty za dalších 300 milionů totiž byly přiděleny krajským středním školám a krajské Hospodářské komoře a zmíněné instituce mohou spřáteleným firmám zajistit subdodávky. Z analýzy je zjištěno, že na čtyřech největších projektech, které uskutečňují krajské střední školy, se Asistenční centrum, RIC a Seductus podílejí.

O dobrých vztazích mezi sedmi firmami vzdělávacího kartelu vypovídá, že si přidělují subdodávky i navzájem.

Jak lze dále vyčíst z přehledné tabulky umístěné na konci tohoto textu, zbývajících celkem 300 milionů z bruselské dotace na vzdělávání si rozdělily firmy a občanská sdružení, které na první pohled nemají se sedmičlenným kartelem nic společného.

Řada z nich ale má kontakty s politickými stranami nebo s Hospodářskou komorou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Zpravodaj Středočeského kraje už nebude vydávat Mafra. Vadil střet zájmů i cena, uvedla hejtmanka

Středočeský kraj vypověděl smlouvu na vydávání zpravodaje Středočech. List vydávala bývalá firma premiéra Andreje Babiše Mafra. Současná hejtmanka Petra Pecková (STAN) krok zdůvodňuje nejen Babišovým střetem zájmů, ale i cenou zakázky. Plánuje proto vypsat nové výběrové řízení. Informoval o tom Deník N.

"Tuto zakázku jsme rozhodně považovali za spornou a vnímali jsme ji jako střet zájmů," řekla Deníku N Pecková. "Jako vedení složené z členů STAN bychom nezadali takto významnou zakázku firmě šéfa naší strany,“ dodala v narážce na propojení své předchůdkyně Jaroslavy Pokorné Jermanové, která je místopředsedkyní hnutí ANO, a majitele Mafry. Firma měla od kraje inkasovat během dvou let téměř 17,7 milionu korun bez DPH, její původní nabízená cena přitom činila 10,6 milionu.

Zdroj: Domácí
před 1 hodinou

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy