Miliarda pro politický kartel. Případ řeší policie

Petr Holub
25. 4. 2012 7:45
Na rozdělování peněz mezi firmy s politickými kontakty upozornila Evropská komise
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: ČNB

Praha - Protikorupční policejní útvar zkoumá od počátku dubna případ politického kartelu v Ústeckém kraji, který svým členům rozdělil miliardu z evropských dotací na podporu vzdělávání.

Redakci Aktuálně.cz to potvrdil mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. "Tato věc byla našemu útvaru skutečně postoupena z Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje a nyní se seznamujeme s materiálem," řekl.

Na podivné rozdělování dotací z programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost upozornila v prosinci Evropská komise. Její auditoři na Ústecku zjistili, že při rozdělování projektů dostávají dotace firmy s úzkými vazbami na krajské politiky, kteří o dotacích rozhodují.

Co řekla analýza

Podrobná analýza všech 117 projektů ukázala, že politiky, kteří inkasovali evropské peníze, byli například poslanec sněmovny Josef Tancoš (ČSSD), chomutovský zastupitel Zdeněk Fojtík (ODS), litvínovský radní Vlastimil Doležal (VV), lovosický radní Jan Piegl (ČSSD) nebo mostecký radní Jan Syrový (Mostečané Mostu).

O přidělení dotací v nynějším systému rozhoduje komise krajského úřadu, který je řízen sociálními a občanskými demokraty, a zmíněná zájmová skupina se prosadila pod záminkou spolupráce krajských politiků a Hospodářské komory.

Celkem třetina peněz byla rozpuštěna prostřednictvím sedmi firem. Další třetina zamířila ke stejným firmám prostřednictvím krajem řízených středních škol.

Sedm šťastných

Peníze zpravidla končily u čtyř mosteckých firem, které se jmenují Asista, Asistenční centrum, Rekvalifikační a informační centrum (RIC) a Seductus, a rozdělování peněz se účastní ještě chomutovské firmy Infinitia a SC-Bronco spolu s ostravskou společností Collegeconsulting.

Blízké vztahy k jejich majitelům mají zpravidla právě místní politici, jejichž straničtí kolegové o rozdělení vzdělávací miliardy rozhodují. Nejvíc se při čerpání peněz angažuje mostecká organizace ČSSD, vedlejší roli hraje chomutovská ODS, litvínovská buňka Věcí veřejných a také představitelé regionální strany Mostečané Mostu.

Typickým příkladem byla společnost Seductus, která do loňska patřila poslanci Tancošovi, anebo Collegeconsulting, jejíž majitelka Marcela Krplová je sociálnědemokratickou radní ve Frýdku-Místku placena jako ředitelka kulturního domu.

Firmy podléhající Collegeconsultingu byly shodou okolností hlavními příjemci dotací z fondu hejtmanky Jany Vaňhové (ČSSD). 

Dobré kontakty v grafickém přehledu (klikněte pro větší obrázek)

Projekty, subdodávky, poradenství

Sedm výše jmenovaných firem získalo přímo třicet projektů za 350 milionů. Dostaly přednost před zavedenými institucemi, jako jsou ústecká univerzita J. E. Purkyně nebo katolická Charita, které přes veškerou snahu nedostaly během tří let ani korunu.

Tím se však účast "silné sedmičky" při rozdělování vzdělávací dotace nevyčerpala.

Projekty za dalších 300 milionů totiž byly přiděleny krajským středním školám a krajské Hospodářské komoře a zmíněné instituce mohou spřáteleným firmám zajistit subdodávky. Z analýzy je zjištěno, že na čtyřech největších projektech, které uskutečňují krajské střední školy, se Asistenční centrum, RIC a Seductus podílejí.

O dobrých vztazích mezi sedmi firmami vzdělávacího kartelu vypovídá, že si přidělují subdodávky i navzájem.

Jak lze dále vyčíst z přehledné tabulky umístěné na konci tohoto textu, zbývajících celkem 300 milionů z bruselské dotace na vzdělávání si rozdělily firmy a občanská sdružení, které na první pohled nemají se sedmičlenným kartelem nic společného.

Řada z nich ale má kontakty s politickými stranami nebo s Hospodářskou komorou.

 

Právě se děje

Další zprávy