Miliarda od státu nemocnici nepomohla. Dluhy stále rostou

Radek Nohl Veronika Rodriguez Radek Nohl, Veronika Rodriguez
1. 8. 2014 6:00
Finančních problémů se Nemocnice u svaté Anny nemůže zbavit. Loni hospodařila nejhůře ze všech zařízení, která ministerstvo zdravotnictví zřizuje.
Foto: Thinkstock

Praha - Ministři vlády premiéra Bohuslava Sobotky na poslední chvíli zatáhli za záchrannou brzdu, když těžce zadlužené Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně poslali finanční injekci v objemu 500 milionů korun.

Záchranná akce kolem jednoho z největších tuzemských zdravotnických zařízení neproběhla poprvé, naopak připomíná kolovrátek. Za posledních osm let totiž nemocnice získala od vlád z veřejných peněz téměř jednu miliardu korun.

Dalších bezmála 50 milionů navíc pak schválili letos ministři pro špičkové Mezinárodní centrum klinického výzkumu, které je s tímto zdravotnickým zařízením propojeno. Přesto se několikrát obměněnému vedení nedaří dostat instituci z prohlubujících se červených čísel.

Nejhorší hospodaření ze všech

Loni Nemocnice u svaté Anny hospodařila nejhůře ze všech zařízení, která ministerstvo zdravotnictví zřizuje.

Vykázala ztrátu 367 milionů a celkové závazky již na konci loňského roku překročily jednu miliardu. Letos v červnu vedení oznámilo, že hodlá propustit na 300 lidí.

"Pokud by jí vláda nepomohla, reálně hrozilo, že přestane fungovat a bude ohrožena péče pro pacienty," řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Manažerské chyby z minulosti

Nemocnice doplácí na manažerské chyby z minulosti. V praxi se však také potvrzuje, jak některá velká zdravotnická zařízení doplácí na systém finančního hodnocení.

Její vedení přiznává, že zaznamenalo odliv klientů do okolních lékáren nebo že se řada onkologických pacientů léčí v Masarykově onkologickém ústavu.

"Ve svaté Anně byl nejhorší problém ze všech nemocnic. Je to tam ale těžké. Uskutečnily se přechody spektra činností na Masarykův onkologický ústav, to nemocnici u svaté Anny odčerpalo spoustu peněz," prohlásil bývalý ministr zdravotnictví a současný poslanec TOP 09 Leoš Heger.

"Systém hodnocení není pro některé velké nemocnice stejně spravedlivý. Nezaplatí jim tu nejdražší péči," uvedl zdravotnický expert Tomáš Doležal z Institutu pro zdravotní ekonomiku.

Plán na zrušení neprošel

Další zdravotničtí odborníci říkají, že za nedostatkem peněz pro Nemocnici u svaté Anny je právě i velký počet dalších zdravotnických zařízení v jejím okolí. Již v 90. letech přitom vznikla studie, která konstatovala, že její zrušení by pacienti v Brně nepocítili. Jenže plán se kvůli politikům nikdy nedotáhl do konce.

"Za finančními problémy některých nemocnic vidím i to, že nedošlo k žádné potřebné restrukturalizaci lůžkového fondu. Důvod je zřejmý, není to na krajské úrovni politicky průchodné," prohlásil Doležal.

Experti navíc odhadují, že další potíže by mohla mít brněnská nemocnice kvůli Mezinárodnímu centru klinického výzkumu. Projekt za zhruba pět miliard korun byl otevřen na podzim 2012.

"Byly tam taky velké plány restrukturalizační. Je to ale všechno vázáno na ten obří projekt výzkumného centra, do kterého se poslalo strašných peněz, zvlášť do jeho výstavby, která se plánovala za ministra Julínka," podotkl Heger.

Letos na jaře přitom hrozilo, že stát bude muset vracet miliardy korun z Evropské unie, pokud by s centrem ukončila spolupráci špičková klinika Mayo.

Peníze od vlády dostala i Nemocnice Na Bulovce. Podle středečního usnesení se jednalo o 200 milionů korun. Bulovka loni prodělala 308 milionů korun, a stala se tak druhou nejhůře hospodařící nemocnicí řízenou ministerstvem.

 

Právě se děje

Další zprávy