Michálek čelí obvinění ze šikany. Mám vysoké nároky na výkon, komentoval nařčení

Radek Bartoníček ČTK Radek Bartoníček, ČTK
Aktualizováno 23. 10. 2019 16:23
Piráti na stranickém fóru řeší údajně nevhodné chování místopředsedy strany a šéfa poslanců Jakuba Michálka k členům strany. Vedoucí personálního odboru strany Jana Koláříková rozpoutala diskusi příspěvkem, v němž hovoří o Michálkově arogantním jednání a psychické šikaně podřízených. Michálek nařčení odmítl. Řekl, že je na lidi tvrdý, ale ne bezohledný.
Předseda pirátů Jakub Michálek 23. října v kuloárech sněmovny při vysvětlování toho, jak se chová ke svým kolegům a kolegyním ve straně
Předseda pirátů Jakub Michálek 23. října v kuloárech sněmovny při vysvětlování toho, jak se chová ke svým kolegům a kolegyním ve straně | Foto: Radek Bartoníček

Ještě nikdy nemuseli piráti veřejně řešit problémy, které se dotýkají nejvyšších pater jejich stranického vedení. Stalo se to až nyní. Mezi novináře přišel ve středu nejdříve místopředseda strany a předseda poslaneckého klubu Jakub Michálek a následně také předseda strany Ivan Bartoš. Důvod - silná kritika členské základny vůči Michálkovi.

Europoslanec Mikuláš Peksa chce dokonce za měsíc rezignovat na funkci místopředsedy, pokud Michálek místopředsedou zůstane. V lednu budou piráti v Ostravě na zasedání celostátního fóra volit nové vedení. Michálek v reakci na tuto kritiku upozornil, že v lednu už na místopředsedu strany kandidovat nebude.

"To, že nebudu kandidovat, ale nesouvisí se současnou situací. Byl jsem takto rozhodnutý už dříve. Chci se zcela soustředit na vedení poslaneckého klubu," sdělil Michálek.

Michálka se zastal předseda Bartoš, připustil, že Michálkovou slabostí je komunikace s lidmi, ale jinak dělá pro piráty mnoho dobrého. "Jeho silné stránky jsou pracovitost, tvrdost ve vyjednávání, píle. Na druhou stranu sociální vazby nebo empatie nejsou silnou stránkou Jakuba Michálka. Ale předsednictvo je kolektivní orgán a ten mix zvolených lidí se navzájem doplňuje," řekl Bartoš. 

"Předně chci říci, že jsem nikoho nešikanoval, mám vysoké nároky na výkon lidí, myslím si totiž, že mám odpovědnost vůči lidem, máme tady pouze čtyři roky na to, abychom dotáhli náš pirátský program, který jsme slíbili. Já chci, abychom odváděli kvalitní práci," byla první slova Michálka po příchodu mezi novináře. Následně přiznal, že je "na lidi tvrdý, ale ne bezohledný".

Z jeho dalších slov ale vyplynulo, že si není vědom nějakého závažnějšího pochybení. "Tento podnět se primárně týká emočního problému, z tohoto podnětu i vyjádření některých lidí cítím, že se týká tvrdého vyjednávání o rozpočtu pirátské strany na příští rok. Já mám na starosti kasu pirátské strany a ručím za to, že se strana nebude zadlužovat. Stejně tak musím činit některá nepříjemná rozhodnutí. Za svoje výsledky v republikovém předsednictvu se nestydím. Jsem na ně naopak hrdý," pokračoval Michálek.  

Na dotaz Aktuálně.cz, zda nezvažuje nějaké změny ve svém chování, připustil některé změny.  "Samozřejmě mě mrzí, že někteří lidé to berou, řekněme, emočně, intenzivně, já si na to samozřejmě budu dávat větší pozor, ale pokud jde o směřování pirátské strany, a tím, že se opravdu snažíme být tvrdí nejenom na naše oponenty, ale i samo na sebe, tak to je věc, ve které chci pokračovat," řekl Michálek.  

Bossing podřízených

Podnět k odvolání Michálka z funkce místopředsedy podala vedoucí personálního odboru strany Jana Koláříková. Dnes ve 13:00 bylo v anketě na fóru pirátů 70 procent ze zhruba 230 hlasujících pro zahájení jednání o této věci.

Šéfka personálního odboru v příspěvku vyjmenovala několik rozporů, které s Michálkem měla. "Máme v předsednictvu člověka, který je arogantní a užívá si bossing svých 'podřízených' (zejména vedoucích odborů). Správný lídr/vedoucí by se měl snažit nepřenášet své problémy na ostatní a neuspokojovat si své ego tím, že se k někomu chová vyloženě hnusně," napsala. Michálek by podle ní měl zůstat v čele poslaneckého klubu, ne však ve vedení strany.

Jakub Michálek ve volebním štábu pirátů.
Jakub Michálek ve volebním štábu pirátů. | Foto: Radek Vebr

"Nechci voleného zástupce, který považuje za normální se ke svým lidem a svému týmu chovat jako k onucím, nechci zástupce, který své odpůrce a konstruktivní kritiku na svou osobu a práci řeší arogantním chováním, uváděním do nekomfortní situace pomocí křiku, pocitu nadřazenosti a vyhrožováním, nechci zástupce, kterého se všichni bojí, a proto mu ustupují," poznamenala Koláříková.

Ke Koláříkové se připojil Peksa. "Strávil jsem posledních asi 2,5 roku jako člen republikového předsednictva. Nebaví mě to. To, co popisovala Jana, jsem viděl u řady dalších lidí. Báli se, brečeli, nemohli spát," uvedl. "Pokud 23. listopadu 2019 bude Jakub Michálek členem republikového předsednictva, s platností k 24. listopadu 2019 rezignuji na funkci místopředsedy strany," dodal.

V diskusi se vyjádřili i Michálkovi zastánci, například členové pražského krajského sdružení Matěj Kubíček a Tereza Vovesová. Šimon Barczi z karlovarského sdružení se domnívá, že Michálek i díky tomu, že empatie není jeho silná stránka, dokáže tvrdě bojovat za pirátské zájmy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Za výrobu a distribuci drog na Šumpersku uložil soud muži 12 let vězení

Za rozsáhlou výrobu a distribuci drog na Šumpersku potrestal ve čtvrtek olomoucký krajský soud Karla Směšného 12 lety vězení. Jde o nejvyšší trest z původní osmičlenné organizované skupiny, kterou kriminalisté odkryli předloni v červnu. Poslednímu ze souzených mužů, Radoslavu Žákovi, uložil soud dva roky vězení. Případ zbylých šesti mužů soud pravomocně uzavřel loni v červnu, když uzavřel jejich dohodu o vině a trestu. Skupina obstarávala přes kontakty v Polsku léčiva a chemikálie k výrobě pervitinu, zadokumentované množství podle policie stačilo na výrobu více než sto kilogramů této drogy.

Směšný obstarával od roku 2020 do poloviny roku 2021 jako člen organizované zločinecké skupiny působící ve více státech velké množství sloučenin, z nichž se dají chemickým postupem drogy fyrobit. V několika případech v dílně v Šumperku pervitin také vyrobil a v Sudkově na Šumpersku ji prodával. Odsouzen je i za to, že v obci Chromeč převzal pro výrobu drog 15 kilogramů jódu a také červený fosfor; podle odborníků by se například z množství jódu podařilo vyrobit až 15 kilogramů pervitinu. Soud mu uložil i peněžitý trest 455 tisíc korun. Směšnému hrozilo deset až 18 let vězení. "Za obdobnou trestnou činnost stojí před soudem již potřetí," uvedl soudce Martin Lýsek.

Žákovi se naopak účast na organizované zločinecké skupině neprokázala, podle soudu nebyl proveden subjektivní důkaz o vědomé účasti na její trestné činnosti. I z toho důvodu byl trest podstatně nižší, potrestán byl za distribuci drog a nález chemikálií při domovní prohlídce.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejvyšší soud zamítl dovolání dědičky rodu Walderode, usiluje o navrácení majetku

Nejvyšší soud v restituční kauze Walderode dovolání dědičky rodu kvůli možnosti navrácení majetku zamítl, uvedl starosta Turnova Tomáš Hocke (Nezávislý blok). Turnov je účastníkem řízení. Rod usiluje o vrácení majetku od roku 1992, zatím neúspěšně. Nárok uplatňuje vdova po Karlovi des Fours Walderode Johanna Kammerlanderová.

S podrobným odůvodněním rozhodnutí Nejvyššího soudu zatím neměl starosta Turnova čas se seznámit, i tak ale jeho verdikt nepovažuje za definitivní uzavření této restituční kauzy. "Předpokládám, že se (Kammerlanderová) obrátí k Ústavnímu soudu," dodal Hocke.

Zdroj: ČTK
Další zprávy