Michal Hašek se vrací do sněmovny. Za tisícovku měsíčně bude asistovat poslanci Běhounkovi

Radek Dragoun Jakub Zelenka Radek Dragoun, Jakub Zelenka
22. 11. 2017 17:36
Poslanec Běhounek nabídl Haškovi místo asistenta před dvěma týdny. "Je to spíš konzultace na dálku s odměnou jeden tisíc korun a s možností vstupu do Poslanecké sněmovny," popsal svou práci Hašek.
Michal Hašek.
Michal Hašek. | Foto: Tomáš Škoda

Praha - Kdyby se události v roce 2013 ubíraly jiným směrem, dost možná by měl Michal Hašek jednu z vedoucích funkcí v ČSSD. Lánský puč, jak se schůzce jeho a dalších čtyř představitelů strany s úmyslem sesadit tehdejšího předsedu Bohuslava Sobotku říká, však nevyšel. Hašek jako bývalý místopředseda strany a předseda poslaneckého klubu se o rok později svého mandátu vzdal.

Nyní se však do sněmovny vrací. Ne jako zákonodárce, ale jako asistent poslance Jiřího Běhounka. "Pan Běhounek mi to nabídl s tím, že mám zkušenosti jako bývalý předseda klubu a bývalý předseda Asociace krajů a že se mnou chce záležitosti sněmovní práce konzultovat. Známe se z Asociace krajů a z Poslanecké sněmovny," řekl Aktuálně.cz Michal Hašek.

Každý poslanec má k dispozici 39 tisíc korun měsíčně na platy svých asistentů. Michal Hašek bude pobírat nejnižší možnou částku. "Nebudu se pohybovat po Poslanecké sněmovně a pracovat tam pět dnů v týdnu. Pan Běhounek mi nabídl minimální úvazek. Je to spíš konzultace na dálku s odměnou jeden tisíc korun a s možností vstupu do Poslanecké sněmovny," popsal Hašek.

Po nepodařených říjnových volbách Běhounkovo jméno často padá v souvislosti s postem nového předsedy ČSSD. Ten před několika dny prohlásil, že bez návratu některých upozaděných osobností strana dál fungovat nemůže. A jmenovitě zmínil vedle Jiřího Zimoly a Jeronýma Tejce právě Haška. "To není žádná věc, která by s tím souvisela," řekl Hašek s tím, že tuto nabídku přijal již zhruba před 14 dny.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Afghánec, který vraždil v Rakousku u hranic s Českem, dostal doživotí

Afghánského žadatele o azyl, který loni v říjnu v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic ubodal dva lidi, dnes poslal soud v Linci na doživotí do vězení. Informovala o tom agentura Reuters. Případ vyvolal velkou pozornost nejen v Rakousku, ale také v Česku. Zpočátku totiž nebylo vyloučeno, že Afghánec se pokusí utéct do Česka, proto byla česká policie v pohotovosti.

Soudní porota uznala vinu 33letého Afghánce jednomyslně. Verdikt ale není pravomocný, odsouzený se odvolal. Soud vedle doživotního trestu nařídil muži zaplatit za citovou újmu rodinám obou zavražděných částky v rozmezí 5000 až 10 000 euro (až 266 000 korun). I proti těmto nárokům se chce Afghánec podle APA odvolat.

Jako polehčující okolnost soud uznal přiznání muže, za přitěžující naopak to, že se naráz dopustil tří trestných činů. Vedle dvou vražd, které soudce označil za velmi brutální a chladnokrevné, se Afghánec za použití zbraně zmocnil auta jedné z obětí.

Afghánec nejprve nožem zabil pracovníka ubytovny pro žadatele o azyl a poté při útoku ubodal místního zemědělce, s jehož autem odjel. Krátce poté ho policie dopadla v Linci. Úřady ubytovnu ve Wullowitzu, ve které žilo asi dvacet žadatelů o azyl a ve které v minulosti bydlel i útočník, nechaly mezitím uzavřít, což požadovali obyvatelé obce.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Policie odložila trestní oznámení podané Středočeským krajem kvůli zprávám o rouškách

Policie odložila trestní oznámení podané krajem kvůli zprávám o nedostatku roušek u středočeských záchranářů. Jermanová rozhodnutí policie respektuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy