MHD zdarma zabrala. Lidé nechali auta doma

Petra Sasínová
15. 7. 2009 6:50
Když byly autobusy ve Valašském Meziříčí zdarma třetí týden, vzrostl počet cestujících o 42 procent.
Od 14. června do 14. července byla ve Valašském Meziříčí městská hromadná doprava zadarmo. Využilo ji mnohem více lidí, než obvykle.
Od 14. června do 14. července byla ve Valašském Meziříčí městská hromadná doprava zadarmo. Využilo ji mnohem více lidí, než obvykle. | Foto: Aktuálně.cz

Valašské Meziříčí - Lidé z Valašského Meziříčí jezdili do 14. července městskou hromadnou dopravou celý měsíc zdarma. Experiment, pro který se rozhodla radnice kvůli extrémnímu zatížení automobilovým provozem a nevyužívaným autobusům, se nad očekávání osvědčil.

Výsledkem možná bude městská hromadná doprava zadarmo po celý rok.

Famózní výsledek

"V prvních dvou týdnech, kdy se v autobusech neplatilo, jsme měli nárůst cestujících o osmnáct procent, ve třetím týdnu už od čtyřicet dva procent. To je famózní výsledek," řekl Aktuálně.cz starosta Valašského Meziříčí Jiří Částečka z ODS.

V prvních čtrnácti dnech jezdilo denně autobusy o pět set lidí více, než když se za dopravu platilo. Ve třetím týdnů to bylo skoro o tisíc lidí více.

Čtvrtý týden zatím radnice nemá vyhodnocený. "Naše naděje, že část lidí nechá auta doma, se potvrdila. Chceme akci zopakovat ještě někdy na podzim, když bude horší počasí. Vážně se zabýváme tím, že městská hromadná doprava bude zdarma po celý rok," uvedl Částečka.

Valašským Meziříčím, které má asi sedmadvacet tisíc obyvatel, projíždí denně až třicet tisíc vozidel, což je srovnatelné s dálnicí. Město je přecpané auty a trpí exhaláty z dopravy. Většina lidí jezdí auty, což je dáno i tím, že se tam sjíždějí lidé z okolních vesnic.

Město dává na městskou hromadnou dopravu z více než půlmiliardového rozpočtu asi osm milionů korun ročně. Šest autobusových linek přepravovalo za rok kolem devíti set tisíc cestujících. Byly přitom poloprázdné. Měsíc bez placení stál město asi tři čtvrtě milionu korun.

Dopravce akci uvítal, protože počet cestujících od minulého roku povážlivě klesl.

Jedna z šesti autobusových linek městské hromadné dopravy ve Valašském Meziříčí jezdí k nemocnici. Tu lidé využívají nejčastěji.
Jedna z šesti autobusových linek městské hromadné dopravy ve Valašském Meziříčí jezdí k nemocnici. Tu lidé využívají nejčastěji. | Foto: Nemocnice Valašské Meziříčí a.s.

Individuální MHD?

"Někdy to vypadalo, že nejde o hromadnou dopravu, ale o individuální dopravu v prostředcích hromadné dopravy," popsal situaci  Oldřich Holubář,  ředitel osobní dopravy podniku ČSAD Vsetín, který pro Valašské Meziříčí hromadnou dopravu zajišťuje.

I když byly autobusy zadarmo, město mělo přehled o počtu cestujících. "Lidé si vyzvedávali u řidiče i nadále jízdenky, ale takzvané nulové. Také elektronické jízdenky řidiči přijímali, avšak bez úhrady," vysvětloval šéf odboru komunálních služeb Městského úřadu ve Valašském Meziříčí Václav Chajdrna.

Vyhodnocení celého experimentu zatím není hotové. Pokud se Valašské Meziříčí rozhodne pro celoroční dopravu zdarma, budou jednou z mála výjimek. Starosta tvrdí, že má i podporu opozice.

Jedna z vzácných výjimek, kde lidé za přepravu po městě neplatí, je městečko Hořovice ve Středních Čechách. Lidé tam jezdí zadarmo už druhým rokem. "Dříve jsme hradili dopravu osmi sty tisíci a autobusy byly skoro prázdné. Teď přispíváme asi o sto sedmdesát tisíc korun více a autobusy jsou plné," řekl Aktuálně.cz starosta Hořovic Luboš Čížek.

"To nám kvůli menší zatíženosti auty i ekologii stojí za to. Doprava zdarma se nám naprosto osvědčila," shrnul starosta sedmitisícového města.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Zimola bude v krajských volbách kandidovat v dresu ČSSD, uvedl Hamáček. Jeho projekt Změna 2020 není konkurencí, ale platformou k přilákání osobností.

Zdroj: ČTK
Další zprávy