Ve vesmíru nově obíhá planetka Pavla Toufara, památka na propagátora kosmonautiky

Jan Gazdík Jan Gazdík
17. 4. 2019 10:44
Významný propagátor kosmonautiky, spisovatel a novinář Pavel Toufar, má od nynějška svou planetku: (59470) Paveltoufar. Toufarova planetka obíhá mezi Marsem a Jupiterem po lehce výstřední dráze ve vzdálenosti přibližně 345 milionů kilometrů od Slunce. Podle posledních měření se jedná o objekt o velikosti asi 2,5 km. Pavel Toufar zemřel po těžké nemoci loni 26. září ve věku 70 let.
Pavel Toufar patřil k mezinárodně respektovaným popularizátorům kosmonautiky. Na jeho kontě jsou desítky oblíbených knih a tisíce článků.
Pavel Toufar patřil k mezinárodně respektovaným popularizátorům kosmonautiky. Na jeho kontě jsou desítky oblíbených knih a tisíce článků. | Foto: DVTV

Po smrti Pavla Toufara se podle předsedy českého Kosmo Klubu Michala Václavíka začali jeho přátelé a kolegové zabývat tím, jak se s ním citlivě, ale důstojně rozloučit a zároveň uchovat památku na jedinečného a mezinárodně uznávaného propagátora kosmonautiky.

"Nejsnazší odpověď byla vlastně ta nejsprávnější - pošleme jej mezi hvězdy," říká Michal Václavík. Kosmo Klub proto oslovil Astronomický ústav Akademie věd České republiky a odpověď objevitele planetek Petra Pravce byla rychlá: na počest Pavla Toufara byla pojmenována planetka s předběžným označením (59470) 1999 HM, objevená 17. dubna 1999 právě astronomem Pravcem na hvězdárně v Ondřejově. Pojmenování nabylo platnosti 6. dubna 2019.

Planetka (59470) Paveltoufar obíhá mezi Marsem a Jupiterem po lehce výstřední dráze ve vzdálenosti přibližně 345 milionů kilometrů od Slunce. Podle posledních měření jde o objekt o velikosti cca 2,5 km.

Slavnostní předání planetky (59470) Paveltoufar rodině proběhne ve středu od 17:30 v Planetáriu hlavního města Prahy na pravidelné akci nazvané Kosmoschůzka. 

Pavel Toufar, autor desítek knih a tisíců článků, se dlouhodobě věnoval výzkumu dlouhodobého pobytu člověka v kosmu. "A nejenom že by se zpovzdálí díval. Setkával se, znal a získával mnoho přátel mezi inženýry a vědci jak na straně americké, tak i ruské kosmonautiky. Na konci 80. let minulého století se například účastnil významného experimentu Štola 88 k Marsu. V letech 2010 a 2011 aktivně podporoval a propagoval mezinárodní experiment Mars500," připomíná předseda Kosmo Klubu Michal Václavík.

Video: Přistání rakety na moři je přelom v kosmonautice. Plošina měla velikost fotbalového hřiště, říká expert Pavel Toufar

S úspěchy Elona Muska se objevili chytrolíni, kteří říkají, že SpaceX je garážová firma, která na to doplatí, zatím se tak nestalo, říká Pavel Toufar. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy